Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Scenariusz debaty szkolnej

przeprowadzonej w dniu 27 kwietnia 2021

w ramach programu Złote Szkoły NBP



Temat: Jak skutecznie oszczędzać i pomnażać finanse oraz jak bezpiecznie z nich korzystać?


Forma debaty: dyskusja moderowana z udziałem eksperta


Miejsce: platforma internetowa Teams


Cele:

·        Przybliżenie uczniom pojęć związanych z oszczędzaniem i pomnażaniem środków finansowych

·        Przedstawienie korzyści wynikających z oszczędzania i pomnażania finansów oraz związanych z nimi ograniczeń i ryzyk

·        Przypomnienie pojęć: lokata, konto oszczędnościowe, obligacje skarbowe, inwestycje, karta debetowa, karta kredytowa, kod PIN, kod CVV, rachunek bankowy

·        Kształtowanie w uczniach postawy świadomego uczestnika świata finansów i ekonomii

·        Budowanie w uczniach pozytywnych nawyków związanych z gospodarowaniem swoimi środkami finansowymi

·        Uwrażliwienie uczniów na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem

·        Wypracowanie kodeksów bezpiecznego korzystania z karty płatniczej i z rachunku bankowego

 

Przebieg:

1.     Przypomnienie przez moderatora idei oraz założeń programu Złote Szkoły NBP.

2.     Omowienie zasad obowiązujących na debacie związanych z jej formą – dyskusją moderowaną.

3.     Wybór sekretarza debaty.

4.     Dyskusja sterowana przez moderatora – zabieranie głosu przez uczestników debaty odnośnie poruszanych kwestii, wyświetlane na prezentacji:

·        Sposoby oszczędzania i pomnażania finansów

·        Zalety różnych form oszczędzania

·        Korzyści i ryzyko płynące z inwestowania funduszy

·        Rodzaje kart płatniczych

·        Budowa karty płatniczej, elementy zabezpieczające

·        Korzyści płynące z posiadania karty płatniczej

5.     Opracowanie kodeksu bezpiecznego korzystania z rachunku bankowego oraz kodeksu bezpiecznego korzystania z karty płatniczej – zgłaszanie propozycji przez uczestników debaty – przedstawicieli klas, zapisywanie ich przez sekretarza debaty.

6.     Odczytanie opracowanych kodeksów przez sekretarza.

7.     Podsumowanie debaty – zebranie wniosków z dyskusji.










serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie