III Dolnośląskie Spotkania Teatralne
Szkół i Placówek Korczakowskich w Chojnowie

W tym roku szkolnym, 24 listopada, byliśmy po raz kolejny organizatorem III Spotkań Teatralnych Szkół i Placówek Korczakowskich z Dolnego Śląs  . Na tegoroczny przegląd zgłosiło się 7 placówek i szkół noszących imię Janusza Korczaka.

Wszyscy uczestnicy III Spotkań Teatralnych zanim udali do MDK (gdzie odbywała się główna część imprezy) – zostali tradycyjnie powitani przez Dyrektor Szkoły i całą społeczność uczniowską SP 4 na uroczystym apelu szkolnym, na koniec którego wspólnie odśpiewaliśmy pieśń „Krąg" jednocząc się w kręgu przyjaźni.

Zespoły występowały w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej klasy I – III i starszej klasy IV – VI. Podobnie jak w roku ubiegłym uczestnicy walczyli o zdobycie Złotej, Srebrnej i Brązowej Maski. Fundatorem pięknych statuetek jest dyrektor szkoły pani Elżbieta Borysewicz. Zanim grupy tetralne przystąpiły do prezentacji swoich przedstawień, Zespół Teatralny "Czwórka" z naszej szkoły pod kierunkiem pani Barbary Słotwińskiej, przedstawił zaproszonym gościom i kolegom ze szkół korczakowskich sztukę pt. "Tańczące ptaki". To piękne i pełne wymowy przedstawianie, o tym, że nie można wątpić w siebie i zawsze szukać własnej drogi, stało się myślą przewodnią  III Spotkań Teatralnych. Młodych aktorów oceniało tak jak w ubiegłym roku oceniało profesjonalne jury, które postanowiło nagrodzić następujące zespoły teatralne.

*
    W kategorii klas młodszych pierwsze miejsce i Złota Maska przypadła naszej szkole, zdobyła ją klasa IIIa pod kierunkiem pani Teresy Halikowskiej w inscenizacji bajki pt. „Calineczka"

Srebrną Maskę wywalczył zespół "Piąteczki" ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka z Jawora wystawiając sztukę pt.„Sen Doroty" , pod kierunkiem Violetty Banat, Reginy Michalak

*
      III miejsce zajął i Brązową Maskę zdobyły maluchy z zespołu teatralnego "Nadzieja" działajacego w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Brochocinie w bajce pt. „Książę i jaskółka" , pod kierunkiem Jadwigi Skoczylas
*

wyróżnienie zdobyły dzieci z Młodzieżowego Ośrodeka Socjoterapeutycznego im Janusza Korczaka w Zgorzelcu przedstawiając nam „Migawki ze szkolnej ławki" na podst. tekstu „Gra warta świeczki" Agnieszki Maj, pod kierunkiem Karoliny Stec
*
      W grupie starszej Złota Maska przypadła Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jaroszowie, który przedstawił sztukę pt. „Przedział ludożerców" na podst. Tekstu T. Różewicza, po kierunkiem pani Lucyny Soboń - Stępień

*
        Srebrną Maskę zdobyła klasa VIe z naszej szkołyprzygotowana przez pana Bogusława Grabana za sztukę pt.
"Szkoła przyszłości"
*
      Brązową Maskę wywalczyła Szkoła Podstawowa im Janusza Korczaka w Sobótce za sztukę pt. „Opowieść o tęczy" pod kierunkiem Justyny Drygalskiej

*
      wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brochocinie„Agresji – stop" na podst. tekstu Iwony Kierzkowskiej, pod kierunkiem Jadwigi Skoczylas
        Kilka godzin obcowania z teatrem wzbogaciła wszystkich o niezapomniane doznania, goście byli oczarowani naszą szkołą, nawiązały się nowe przyjaźnie i znajomości, zwłaszcza w trakcie przerw, gdzie przy pysznym ciastku w kawiarence mali korczakowcy z Dolnego Śląska wymieniali się adresami, numerami telefonów i żywo przekazywali swoje wrażenia po obejrzanych przedstawieniach. Nie ma więc wątpliwości, że IV Spotkania Teatralne Placówek Korczakowskich odbędą się za rok u nas i spełnią znowu swoje przesłanie.

Bernarda Mormul