I etap zajęć: TUTORIALE - GRUPA X z projektu "Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół podstawowych Gminy Miejskiej Chojnów" zakończony

Na zajęcia z projektu uczęszczało pięcioro uczniów, 4 dziewczynki i 1 chłopiec. Tutoriale miały charakter otwartych dyskusji, które pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, czyli rozwinąć osobowości uczniów. Diagnozując uczniów na początku roku szkolnego i korzystając z wcześniejszych moich spostrzeżeń (znam uczęszczających uczniów od 3 lub 5 lat) zauważyłam wzrost poczucia własnej wartości u większości z nich i większej wiary we własne możliwości. Zajęcia ujawniły uczucia moich uczniów, jakie towarzyszą określonym sytuacjom. Tutoriale nauczyły ich umiejętności uważnego słuchania, radzenia sobie w różnych sytuacjach, opanowania umiejętności dobrego komunikowania, asertywności, tolerancji, pokojowego rozwiązywania sytuacji konfliktowych, problemów. Spotkania stymulowały do twórczego myślenia, kształtowały umiejętności postrzegania sukcesu oraz gospodarowania własnym czasem.

Zostały zrealizowane zamierzone cele, które w diagnozie początkowej kształtowały się na niższym poziomie, a mianowicie: współdziałanie w grupie, dokonywanie samopoznania, różnicowanie i określanie własnych emocji. Uczniowie przez cały rok szkolny wypracowywali własne metody radzenia sobie ze strachem, agresją, stresem. Uczyli się właściwej komunikacji z otoczeniem i aktywnego, uważnego słuchania innych, a także rozpoznawania zachowań asertywnych. Nabywali umiejętności rozwiązywania konfliktów. Rozwinęli twórcze myślenie. Stosowane metody i techniki pracy z grupą, takie jak wykład, dyskusja, tematyczne rozmowy grupowe i indywidualne, psychodrama, zabawy integracyjne, zabawy edukacyjne, "burza mózgów", filmy edukacyjne, wychowawcze, rysunki i inne prace plastyczne, przyniosły zamierzone efekty.

Na bieżąco były przeze mnie sprawdzane osiągnięcia każdego ucznia, poprzez ich obserwację, analizę indywidualnych postępów zachowań, ustną informację zwrotną od rodziców oraz innych nauczycieli, a także rówieśników uczniów.

Po rozmowie na początku roku szkolnego i omówienie wspólnych działań z uczniami na bieżący rok szkolny, uważam, że większość zamierzonych celów, została zrealizowana. Kontynuacja działań w kolejnym roku szkolnym, pozwoli na pewno na dalsze pozytywne efekty zaplanowanych działań.