DIAGNOZA  2019-2020

GRUPA VI TUTORIALE

ZAJĘCIA W RAMACH PROJEKTU RPDS.10.02.01-12.0044/18

„Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół

podstawowych Gminy Miejskiej Chojnów"

Grupa rozwijająca  sferę intelektualną i społeczną ,

dla ucznia poszukującego  pasji.

Po przeprowadzeniu ankiet i wstępnej diagnozie,powstała grupa skierowana do uczniów , u których należy zwiększyć nacisk na rozwój intelektualny i społeczny. Zakwalifikowano do niej pięciu chłopców i pięć dziewczynek , zachowując zasady parytetu. Są to uczniowie o zróżnicowanych możliwościach edukacyjnych, poszukujący pasji , mający problem z określeniem swoich zainteresowań. Ich problem stanowi również umiejętność nawiązywania kontaktów społecznych , nawiązanie relacji z bliskimi oraz grupą rówieśniczą. Tutoriale stają się dla nich szansą na rozwój intelektualny  oraz poprawę własnej oceny , zmotywują ich do poszukiwań pasji czy odkrywania ukrytych talentów. Pomogą wypracować metody samokształcenia , samodoskonalenia oraz radzenia sobie w codziennym życiu.                                                                                                                                                                                                                                                        Po pierwszym roku spotkań w ramach tutoriali  uczniów grupy VI, można stwierdzić, że prowadzone zajęcia przyniosły oczekiwane efekty. Wśród 5 uczniów i 5 uczennic udało się wzbudzić nowe zainteresowania. Chłopcy , którzy uczęszczają do klasy sportowej , stwierdzili, że sport to nie ich jedyna pasja. Okazało sie, że są zainteresowani wieloma innymi dziedzinami , ale do tej pory tego nie dostrzegali. Dziewczęta , po analizie swoich codziennych obowiązków, doszły do wniosku ,że  wiele z nich ma wiele wspólnego z hobby. Gotowanie, wystrój pokoju ,porządkowanie, zajmowanie się zwierzętami,kwiatami, itp. W ramach zajęć, uczestniczy nauczyli się bardziej panować nad emocjami. Zaczęli mówić o swoich problemach, co pomogło wspólnie wypracować sposoby ich rozwiązywania. To z kolei wpłynęło na poprawę stosunków z bliskimi. Uczniowie przyznali, że są bardziej wyrozumiali dla dorosłych, częściej z rodzicami rozmawiają o swoich kłopotach i zmartwieniach. Lepiej czują się w grupie rówieśniczej, są mniej skryci,sami angażują się do nowych przedsięwzięć.

Diagnoza inaugurująca zajęcia w roku szkolnym 2019/2020 wskazuje, że podjęte działania przynoszą oczekiwane efekty i należy je nadal kontynuować, poszerzając je zgodnie z potrzebami podopiecznych. Wypełnione karty pracy potwierdzają rzeczowość wcześniej obranych celów oraz potrzebę realizacji wyznaczonych zadań. Wynika z nich ,że uczniowie są zadowoleni z dotychczasowych zajęć, chcą jednak pogłębić je o tematykę związaną z doskonaleniem swojego charakteru, chcą korzystać z doświadczeń innych uczestników tutoriali. Wymieniać się włsnymi zainteresowaniami i pasjami. Diagnoza wskazuje potrzebę dalszej pracy nad odpowiednimi zachowaniami uczniów, takimi jak asertywność czy samoakceptacja. Należy pracować nad odpowiednim przystosowaniu ich do pełnienia różnych ról społecznych, otworzyć na społeczną sferę życia. Za główny cel najbliższych spotkań należy obrać, wdrożenie praktycznego wykorzystania ukrytych talentów, objętych tutorialami podopiecznych.