„Jeśli ktoś chce nauczyć Johna matematyki, musi znać matematykę i Johna"

TUTORIALE – GRUPA X

Program zajęć

(cele, zadania, treści)

„Obrazową metaforą dla metody tutoringu może być gra w ping-ponga lub w tenisa. Tutor serwuje piłeczkę, a student odbija, robiąc to stopniowo coraz sprawniej. (...) To oczywiste –jeden z partnerów jest bardziej doświadczony, ale potrzeba obydwu, by gra mogła zaistnieć, toczyć się". (Zbigniew Pełczyński,Oksford)

Tutoring jest jedną z metod edukacji zindywidualizowanej, która opiera się na bezpośrednim spotkaniu tutora z uczniem. Tutorial to spotkanie dwóch osób, tutora i podopiecznego (ucznia), w trakcie którego odbywa się rozmowa tutorska, która ma charakter dialogu motywacyjnego. Rozmowę tę cechuje autentyczność i szczerość, możemy ją porównać do interakcji i dialogu bardziej niż do nauczania lub edukowania. W trakcie tej rozmowy tutor motywuje ucznia do rozwijania swoich zdolności, inspiruje do działania i poszukiwań, dzieli się swym doświadczeniem, umiejętnościami i wiedzą, w zależności od tego czy jest to tutorial naukowy, rozwojowy, wychowawczy czy dotyczy rozwoju kompetencji zawodowych. Głównym narzędziem jakim posługuje się tutor w trakcie spotkania i rozmowy to zadawanie pytań, które ukierunkowane są na rozwój i osiągnięcie celu, poszerzenie horyzontów i szukanie nowych możliwości, lub pomagają rozwiązać jakiś problem, odnaleźć jakąś prawdę lub głębszy ukryty sens.

Celem tutoriali jest autentyczne spotkanie dwóch osób, w trakcie których, poprzez prawdziwą troskę o dobro ucznia nastąpi budowanie relacji w oparciu o dialog i dokona się pozytywna zmiana, która najczęściej ma swoje odzwierciedlenie we wspólnie wytyczonych celach, które wyznaczą uczniowi kierunek działania i przyczynią się do rozwoju jego potencjału. Postawione cele są określone w czasie i przewidują działania i zadania, których wykonanie spowoduje rozwój i rozwinięcie jego umiejętności. Jest to cel nadrzędny stosowany w każdym rodzaju tutorialu i dotyczy rozwoju w obszarach, w ramach których się odbywa.

Proces wytyczania celów możemy podzielić na takie elementy:
cel:              co chcesz osiągnąć?
zadania:      co potrzebujesz zrobić?
strategia:     jak to zrobić?
czas:           kiedy, do kiedy to zrobić?
pomoc:        kto, co może mi pomóc?

Po wytyczeniu celów i zaplanowaniu realizacji, celem tutora jest monitorowanie i motywowanie ucznia, by osiągnął założony cel. Po osiągnięciu celu następuje ewaluacja i świętowanie sukcesów.

Główne zasady spotkania tutorskiego:

-   każdy uczeń posiada zasoby, potencjał - zadaniem tutora jest je odkryć, uświadomić uczniowi i zachęcić do używania

-   każdy uczeń jest dobry, mądry i twórczy - zadaniem tutora jest wierzyć w jego siły i wydobywać z niego to, co dobre

-   rozmowa i działania tutora z uczniem opierają się na: otwartości, szczerości, zaufaniu, 100% zaangażowaniu, szacunku i autentyczności

-   każdy uczeń i tutor jest pełnoprawnym partnerem w działaniu i rozmowie - zadaniem tutora i ucznia jest szanowanie swoich poglądów i przekonań, tutor jest tym, który zachęca ucznia do poszerzania swoich horyzontów w poczuciu poszanowania wzajemnej godności

-   autentyczność polega na tym, że nie udajemy kogoś innego, ale szczerze wypowiadamy się w swoim imieniu, mówimy o tym co ja sądzę, co ja myślę, co ja uważam, a nie co inni myślą, co uważa się, co inni mówią, wszyscy tak robią

-   w trakcie rozmowy tutor wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, dzieli się swoimi przeżyciami, nie na zasadzie dawania gotowych rozwiązań czy instrukcji, ale po to, by ukazać różne aspekty i rozwiązania oraz by pobudzić ucznia do poszerzenia swoich horyzontów i dać mu większe spektrum możliwości do dokonywania własnych przemyślanych wyborów

-   rozmowa nie może opierać się na ferowaniu wyroków, czy osądzaniu, nie używamy zwrotów: musisz, należy, powinieneś, koniecznie trzeba

-   podstawowym narzędziem tutorskim są pytania, które odkrywają różne dylematy, zmuszają do osobistego odniesienia się i wyrażenia swoich poglądów - wszystko po to, by czynić życie bardziej świadomym

Zasady tutoriali zaczerpnięte są z opracowań Instytutu Tutoringu Szkolnego, który jest placówką Towarzystwa Edukacji Otwartej www.tutoring.org.pl

Ogólny cel tutoringu:

Celem tutoringu jest osiągnięcie pozytywnej zmiany, czyli rozwoju w różnych obszarach zależnych od potrzeb, okoliczności i rodzaju pracy z uczniem. Tymi obszarami mogą być: nauka, wiedza (rozwój intelektualny), charakter (ogólny rozwój osobisty), wychowanie (rozwój i zmiana postaw życiowych), umiejętności zawodowe (rozwój kompetencji), talenty (rozwój wrodzonych zdolności)Cele w obszarze naukowym: