Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
              (szerokość: 600 / wysokość: 83)

 

 

Diagnoza 2019-2020

Projekt RPDS.10.02.01-I2.0044/18: „Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół podstawowych Gminy Miejskiej Chojnów"

Zajęcia: Tutoriale, grupa X

Prowadzący: Justyna Dziubak-Sobiechowska

 

 

Tutoringiem zostało objętych 5 uczniów, jedna z klasy 6 i 4 osoby z klasy 7.

W I półroczu zajęcia odbywały się systematycznie w środy (po 1 godzinie lekcyjnej), w II semestrze na początku również w środy, a od kwietnia w czwartki (po dwie godziny lekcyjne). W każdym miesiącu odbyły się po 3 spotkania dla mojej grupy, łącznie 15 godzin lekcyjnych w I semestrze. Natomiast w II semestrze zostało zrealizowanych łącznie 27 godzin.

W ramach zajęć z tutoringu w bieżącym roku szkolnym, zostały zrealizowane cele przewidziane na ten okres pracy. Uczestnicy zajęć nawiązali pozytywną relację z tutorem oraz ze sobą nawzajem na łamach grupy, podczas wspólnych rozmów, zajęć, zabaw. Podopieczni chętnie uczestniczyli nawet w niezaplanowanych rozmowach, które sami inicjowali,  dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, odczuciami z bieżących sytuacji, w których brali udział. Uczniowie otwarcie opowiadali o sobie, o radościach i troskach, które im towarzyszą. W miarę ilości przeprowadzanych rozmów, ich wypowiedzi były coraz bardziej rozwinięte i śmielej wypowiadane.

Na zajęciach poruszano tematy dotyczące:

-nieumiejętności konstruktywnego wyrażania złości (zachowania agresywne i uległe),

-trudności emocjonalnych (samokontrola emocjonalna, adekwatne wyrażanie emocji),

-obniżonego poczucia własnej wartości,

-problemów z samoakceptacją i akceptacją w grupie,

-trudności w relacjach społecznych – problem z konstruktywnym rozwiązywaniem konfliktów między rówieśnikami, niechęć do współpracy grupowej,

-problemów z radzeniem sobie ze stresem,

-problemów z koncentracją,

-odczuwania lęku w niektórych sytuacjach,

-uzależnienia od komputera,

-kreatywności, samodzielności i twórczego myślenia,

 

-posiadania własnych poglądów oraz poszanowania poglądów innych osób.

Podczas pracy zdalnej powstała grupa na Messengerze, która stanowiła grupę do dyskusji, ale była też grupą wspierającą, motywującą do różnych działań.

Uczniowie mieli możliwość poznania samego siebie, swoich wad, zalet a także budowanie poczucia własnej wartości oraz uświadomienie jaka hierarchia , system wartości towarzyszy uczniom w codziennym życiu i jaki to ma wpływ na sytuacje, w których biorą udział. Starałam się unaocznić zalety danych osób. Rozmowy i zadania przeprowadzone podczas zajęć wspierały uczniów w ich rozwoju intelektualnym, społecznym i emocjonalnym. Jako tutor, wraz z uczniami, wspólnie opracowaliśmy cele rozwojowe, ustaliliśmy tematy, które uczniowie chcieliby omawiać podczas spotkań. Razem wypracowana została atmosfera zaufania i szacunku, zarówno do tutorów, jak i innych członków grupy. Uczniowie poznali lepiej samych siebie, co ich cechuje, jakie posiadają talenty i mocne strony. Są świadomi swoich wad i słabych punktów, potrafią nad nimi pracować i zmieniać je na lepsze. Uczniowie objęci tutoringiem budowali poczucie własnej wartości i nauczyli się akceptować siebie takimi, jacy są. Uczestnicy nauczyli się, jak być asertywnymi w różnych sytuacjach w życiu codziennym. Rozmawialiśmy na temat właściwych form spędzania czasu wolnego,  jak i również zagrożeń czyhających na nich w Internecie i mediach. Wiedzą też, że nie muszą swoich problemów zawsze rozwiązywać samodzielnie - mogą bowiem liczyć na pomoc osób dorosłych. Stres nie jest już dla nich paraliżujący, znają bowiem różne techniki relaksacyjne, dzięki którym potrafią go pokonać oraz przekuć niekiedy w czynnik motywujący. Znacznie lepiej panują nad swoimi emocjami. Uczestnicy zajęć chętnie rozwijali swoje kompetencje, twórczo podchodzili do wyznaczonych zadań oraz brali aktywny udział w rozmowach.

                    W pracy z uczniami wykorzystywałam elementy treningu asertywnego wyrażania uczuć. Niektóre zajęcia przygotowywałam z wykorzystaniem elementów bajkoterapii.   W pracy z uczniami przeprowadzałam szereg ćwiczeń i zabaw relaksujących i wyciszających, pomagających radzić sobie ze stresem, a także zwiększających i wzmacniających samoocenę. Podczas zajęć opierałam się także na zadaniach, ćwiczeniach   i zabawach ćwiczących koncentrację i spostrzegawczość. Na zajęciach wykorzystywałam różnorakie środki dydaktyczne: tablicę interaktywną, słowniki, pakiet literatury młodzieżowej, filmy poruszające problemy nastolatków, gry planszowe.

Rezultaty pracy osiągnięte w ciągu roku szkolnego są dobrym fundamentem do realizacji kolejnych celów i zadań. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Ważne było umożliwienie wypowiadania się każdemu członkowi grupy. Stosowałam naprzemiennie metody pracy indywidualnej i grupowej. Równocześnie dbałam o elastyczność przebiegu zajęć, koncentrując się na aktualnych potrzebach,

 

wynikających z różnych sytuacji, zaistniałych podczas zajęć. Zadbałam również o wzmacnianie poczucia własnej wartości i umiejętności identyfikacji własnych zasobów.

          Moja praca z uczniami nie kończy się wraz z zakończeniem projektu. Czworo z tych uczniów nadal będzie kontynuować współpracę ze mną tutorem, wzmacniać swoje uzdolnienia, walczyć ze słabościami oraz będą kształtować umiejętność własnego rozwoju. Są to uczniowie, z którymi w przyszłym roku będę mieć lekcje. Jestem wychowawcą trójki z nich.

Uważam, że zostały zrealizowane zamierzone cele, które w diagnozie początkowej kształtowały się na niższym poziomie, a mianowicie: współdziałanie w grupie, dokonywanie samopoznania, różnicowanie i określanie własnych emocji.

 

Dodam jeszcze, że ja też miałam możliwość własnego rozwoju, jako tutor.

W październiku i w listopadzie 2019 roku my nauczyciele – tutorzy uczestniczyliśmy w 64 godzinnym kursie doskonalącym – „Tutoring dla nauczycieli", organizowanym przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, który obejmował:

1.Wprowadzenie do tutoringu – idea rozwoju tutoringu w Polsce, podstawy oraz założenia tutoringu.

2.Tutoring rozwojowy – narzędzia i metody wspierania uczniów w ich rozwoju, narzędzia coachingowe w tutoringu.

3.Tutoring naukowy – planowanie i przygotowywanie cykli tutorskich.

4.Rozwój tutora – tutor jako przywódca, kompetencje tutora, tutoriale.

 

 

Justyna Dziubak-Sobiechowska

         

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie