Jednym z zadań programu Złote Szkoły NBP było zorganizowanie spotkań z ekspertem. Musiała to być osoba, która posiada wiedzę i wykształcenie z zakresu finansów. Zaprosiliśmy do współpracy panią Iwonę Merunowicz.

Pani Iwona Merunowicz jest Starszym Inspektorem do spraw zarządzania ryzykami i analiz.  Od 15 lat jest pracow(szerokość: 179 / wysokość: 269)nikiem banku w Chojnowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako referent ds. księgowości i rozliczeń, kierownik zespołu finansowo-księgowego, referent ds. zarządzania ryzykami, analiz, planowania i marketingu, inspektor ds. zarządzania ryzykami, analiz i sprawozdawczości oraz kierownik zespołu ds. zarządzania ryzykami, analiz i sprawozdawczości.

Nasz ekspert obecnie pracuje na samodzielnym stanowisku jako Starszy Inspektor ds. zarządzania ryzykami i analiz (od 2019 roku). Do podstawowych zadań realizowanych w ramach powierzonego stanowiska należy w szczególności pomiar i monitorowanie istotnych rodzajów ryzyka, gromadzenie danych o czynnikach makroekonomicznych, zjawiskach gospodarczych i rynkowych, mogących mieć wpływ na funkcjonowanie banku, opracowanie założeń do planów ekonomiczno-finansowych, określanie celów strategicznych oraz polityk w zakresie poszczególnych rodzajów ryzyka, opracowywanie propozycji limitów oraz monitorowanie wskaźników ryzyka, kontrola wewnętrzna oraz sporządzanie okresowych sprawozdań z dokonanego pomiaru ryzyka i przedkładanie ich właściwym organom banku.

Nasz ekspert ukończył Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Legnicy o specjalności zarządzanie przedsiębiorstwem uzyskując tytuł licencjat oraz roczne studia podyplomowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w ramach projektu studium menadżerskie dla pracowników sektora bankowości spółdzielczej II edycja (2012). W związku z powierzonym zakresem obowiązków, potrzebą podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz zmianami przepisów prawa, uczestniczyła w licznych kursach i szkoleniach z zakresu:

· zarządzania ryzykiem, w szczególności ryzykiem płynności finansowej, stopy procentowej, walutowym, operacyjnym i ryzykiem braku zgodności,

· organizacji kontroli wewnętrznej w banku,

· systemu szacowania kapitału wewnętrznego (ICAAP) i adekwatności kapitałowej banku;

· sprawozdawczości finansowej,

· bezpieczeństwa w banku, w tym bezpieczeństwa transakcji elektronicznych, bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych (RODO),

· przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu,

· produktów bankowych - rachunki i depozyty terminowe, kredyt konsumencki – przegląd przepisów prawnych i uregulowań regulatorów, organizowanych przez ośrodki szkoleniowe, w tym m.in. Fundację Rozwoju Bankowości Spółdzielczej oraz dostawcę usług informatycznych dla banku.

Pani Iwona pracuje też społecznie na rzecz rozpowszechniania kultury fizycznej i propagowania aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Od 2018 roku jest prezesem chojnowskiego klubu taekwondo olimpijskiego – LMKS „Sfora" Chojnów. Działa również na rzecz nieformalnego ruchu miejskiego „59-225 Chojnów" szczególnie w zakresie działań proekologicznych. Wolny czas spędza z rodziną, najchętniej na sportowo – spacery i rower. Trenuje również taekwondo olimpijskie oraz bieganie w terenie, łącząc tym samym pasję do gór i aktywny wypoczynek. Wraca również do pracy twórczej i artystycznej – rysunek, malarstwo, fotografia i rękodzieło.

(na podstawie informacji od eksperta)