Kodeks bezpiecznego korzystania z karty płatniczej

opracowany podczas debaty szkolnej w ramach programu

Złote Szkoły NBP

w dniu 27 kwietnia 2021

1.     Nie podawaj numeru PIN postronnym osobom (np. przez telefon ani za pośrednictwem stron internetowych).

2.     Nie trzymaj zapisanego PINu razem z kartą.

3.     Nie ustawiaj łatwego i oczywistego PINu.

4.     Ustal limit środków, z których można jednorazowo korzystać, aby w razie utraty karty nie stracić wszystkich środków.

5.     Nie podawaj nikomu danych swojej karty kredytowej.

6.     Nie podawaj numeru karty i numeru CVV na nieznajomych, niepotwierdzonych stronach.

7.     Kontroluj swoje transakcje opłacane kartą, sprawdzając paragony.

8.     Zawsze proś o potwierdzenie odrzucenia transakcji, aby nie zapłacić za coś kilkukrotnie.

9.     Noś kartę w bezpiecznym miejscu.

10.Pamiętaj o możliwości skorzystania z płatności BLIK.

11.Podpisz swoją kartę.

12.Kiedy wypłacasz gotówkę, zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w wyglądzie bankomatu.

13.Ustaw zabezpieczenia transakcji wykonywanych za pomocą karty poprzez kod potwierdzający.

14.Zapamiętaj numer służący do zastrzegania karty kredytowej, aby w razie zagubienia karty możliwie jak najszybciej ją zastrzec.