1) Jak wyglądały przygotowania do debaty szkolnej?
Wcześniej, w listopadzie i grudniu odbyły się debaty klasowe. Szkolny koordynator Programu „Szkoła z Klasą" – p.Justyna Dziubak-Sobiechowska dostarczyła wszystkie niezbędne materiały wychowawcom klas 4-6 (prezentację opisującą założenia i cele programu Szkoła z Klasą 2.0, proponowane punkty Kodeksu 2.0, szary arkusz papieru). Część informacji przesłałam drogą mailową. Do każdego też podeszłam indywidualnie, przedstawiając koncepcję przeprowadzenia debat klasowych.
W holu szkoły (na miesiąc przed Debatą Szkolną) przygotowano prezentację prac plastycznych namalowanych przez uzdolnionych plastycznie uczniów SP 4, dotyczących Kodeksu 2.0 (wersji proponowanej) i informacji o programie „Szkoła z Klasą", które przypominały o zbliżającej się Debacie Szkolnej.
2) Kiedy odbyła się debata i ile trwała? Kto wziął w niej udział, kto prowadził?
Debata Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie odbyła się 12 grudnia 2014 roku (piątek). Trwała od 11:30 do 13:30. Wzięli w niej udział: pani Dyrektor: Elżbieta Borysewicz, nauczyciele ze Szkolnego Zespołu 2.0: p. Justyna Dziubak-Sobiechowska (szkolny koordynator), p.Beata Wawrzeńczyk, p.Aneta Czapska, p.Sabina Kaszowska, przewodnicząca Samorządu Szkolnego, redaktorzy szkolnej gazetki „Zlepek", trzyosobowe delegacje uczniów z klas IV-VI (łącznie 25 uczniów). Debatę poprowadził szkolny koordynator – p.Justyna Dziubak-Sobiechowska z pomocą p. Beaty Wawrzeńczyk. Rolę fotoreportera objęła p. Aneta Czapska, natomiast p. Sabina Kaszowska spisywała przebieg na laptopie.
3) Kto i w jaki sposób rejestrował przebieg wydarzenia? [Postaraj się uzupełnić opis o linki do stron z relacją debaty: blogi uczniów i nauczycieli, strona szkoły, link do filmu z nagraniem. Pamiętaj, aby umieścić w galerii zdjęcia z wydarzenia].
Przebieg wydarzenia rejestrowały panie: Aneta Czapska (zdjęcia aparatem fotograficznym) i Sabina Kaszowska (sprawozdanie na laptopie). Zdjęcia zostały umieszczone na szkolnej stronie internetowej (część z nich jest w załączniku). Reszta zdjęć jest umieszczona na szkolnej stronie internetowej www.sp4.chojnow.biz w zakładce Szkoła z Klasą z opisem Debaty Szkolnej.
http://www.sp4.chojnow.eu/index.php?strona=4513&menu=45
4) Opisz krok po kroku, jak wyglądał przebieg samej debaty. [W jaki sposób uczniowie zgłaszali swoje propozycje? Jak wymieniali uwagi i pomysły? Zrelacjonuj, jak odbywało się ustalanie wspólnych zasad, a także opisz formę i przebieg głosowania].
Program debaty szkolnej: godz. 11.30 w sali nr 219 (sala z tablicą interaktywną).
Część I
Przemowa wstępna
Tutaj krótkie przemówienie pani Dyrektor.
Część II
Wypracowany podczas Debaty Szkolnej Kodeks 2.0 zostanie przedstawiony Radzie Pedagogicznej.
Debata szkolna 12.12.2014 – przebieg.
Uczniowie chórem przeczytali hasło „SP 4 Z TIK NA TAK"
Uczeń ma możliwość wykonywania prac domowych z wykorzystaniem Internetu. – 25 osób za. Zwrócenie uwagi na podawanie źródeł.
Nie kopiujemy dokumentów, zdjęć i innych plików z Internetu bez umieszczania źródła – 24 za, 1 przeciw.
W czasie lekcji pamiętamy, aby wyłączyć telefon. Za zgodą n-la wykorzystujemy jako pomoc dydaktyczną – 25 za.
Nauczyciele korzystają z dziennika elektronicznego – wszyscy przeciw!
Rodzice mają dostęp do ocen i uwag swoich dzieci w dzienniku elektronicznym – 1 za, 24 przeciw.
Nauczyciele i rodzice mają możliwość wysyłania do siebie wiadomości za pomocą dziennika elektronicznego – 23 za, 2 przeciw.
W naszej szkole dążymy do tego, aby ze sprzętu elektronicznego korzystali wszyscy nauczyciele – 24 za, 1 przeciw.
Każdy nauczyciel może zaplanować lekcję z wykorzystaniem tablicy interaktywnej – 25 za.
Uczniowie przestrzegają regulaminu korzystania z pracowni komputerowej – 2 przeciw.
Uczeń ma możliwość przeprowadzania lekcji dla dorosłych - wszyscy za.
W czasie wolnym możemy skorzystać z Internetu w bibliotece szkolnej – wszyscy za.
Nie zamieszczamy bezmyślnie zdjęć swoich i swoich kolegów – 25 za.
Korzystając z Internetu, nie podajemy żadnych danych osobowych – 25 za.
Debata przybrała formę ożywionej dyskusji, zgodnie z zasadami savoir-vivre (nikt nie przerywał rozmówcy, każdy był wysłuchany, nie komentowano w brzydki sposób, mimo, że nie zawsze zgadzano się z rozmówcami). Uczniowie byli bardzo zaangażowani.
5) Opisz reakcje, aktywność i zachowanie uczniów podczas debaty. [Jakie tematy i dlaczego budziły najwięcej emocji wśród uczniów. Co okazało się dla nich szczególnie ważne?]
Jak napisałam powyżej uczniowie byli bardzo zaangażowani, zachowywali się kulturalnie, życzliwie byli nastawieni do siebie. Byli bardzo dobrze przygotowani i aktywnie uczestniczyli w debacie szkolnej.
Najwięcej emocji budził punkt Kodeksu dotyczący używania dziennika elektronicznego przez rodziców do sprawdzania ocen i uwag o własnym dziecku oraz do komunikacji między nauczycielami i rodzicami. Uczniowie są niezadowoleni, że rodzice w szybki sposób dowiadują się o wszystkim, co dzieje się w szkole.
Wcześniej wydawało się nam- nauczycielom, że kontrowersje będą dotyczyły zakazu używania telefonu komórkowego przez uczniów w szkole. Jednak ten punkt był „łagodnie" potraktowany.Pole tekstowe
6) Umieść Kodeks 2.0 waszej szkoły.
KODEKS 2.0
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM.JANUSZA KORCZAKA W CHOJNOWIE
W ROKU SZKOLNYM 2014/2015
Zachęcam do
obejrzenia prezentacji http://www.sp4.chojnow.eu/kodeks-program_szkola_z_klasa,s4502,m45.html
7) Jeśli zdecydowaliście się przeprowadzić podczas Debaty szkolnej działania związane z czytaniem/odkrywaniem, opisz jak się do nich przygotowywaliście oraz zrelacjonuj ich przebieg.
Przeprowadzenie i odczytanie odpowiedzi na pytania z ankiety (wcześniej przeprowadzonej w każdej klasie). Odczytywane były również wszystkie propozycje Kodeksu 2.0 przygotowane przez każdą klasę z poziomu 4-6.
Ankieta
1. "Jak często korzystasz z TIK?"
- codziennie
- 2-3 razy w tygodniu
- rzadziej
2. "Korzystasz z Internetu, bo…"
3. "W jaki sposób wykorzystują TIK w Twojej szkole?"
4. "Zaproponuj nowe sposoby wykorzystanie TIK w edukacji młodzieży"
5. "Co sądzisz o wykorzystaniu TIK w Twojej szkole? Swoją wypowiedź uzasadnij."
6. "Czego mogę nauczyć innych użytkowników: moich rówieśników i dorosłych w zakresie korzystania z TIK?"
8) Opisz wnioski po podsumowaniu debaty oraz kolejne planowane kroki w pracy nad kodeksem.
Po zaprezentowaniu wszystkich propozycji nastąpił moment glosowania nad ostatecznym kształtem kodeksu. Przedstawiciele Debaty Szkolnej zobowiązali się do zrelacjonowania jej przebiegu w swoich klasach. Teraz nauczyciele ze Szkolnego Zespołu 2.0 jeszcze raz zmodyfikują wersję roboczą Kodeksu 2.0.
Z Kodeksem 2.0 zostaną zapoznani nauczyciele i rodzice.
Wypracowany podczas Debaty Szkolnej Kodeks 2.0 zostanie przedstawiony Radzie Pedagogicznej.
Wypracowany Kodeks zostanie umieszczony na stronie internetowej szkoły i zostanie wywieszony w holu szkoły.
Wszyscy ustaliliśmy, że będziemy przyglądać się, jak w praktyce sprawdzi się opracowany Kodeks i na pewno w razie potrzeby ulegnie on modyfikacji.
Ja, jako szkolny koordynator jestem też wdzięczna wszystkim moim koleżankom – wychowawczyniom klas 4-6, które nie są bezpośrednio zaangażowane w programie, ale sumiennie i rzetelnie przygotowały swoich uczniów do Debaty Szkolnej i za to też im podziękowałam poprzez wiadomość w dzienniku elektronicznym.
9) Podziel się własną refleksją - co dla ciebie było najważniejsze, co okazało się trudne lub zaskakujące? Jakie masz wskazówki dla naśladowców?
Debata szkolna okazała się świetnym pomysłem. Dzięki niej miałam okazję wysłuchać wypowiedzi uczniów i popatrzyć na problem z innego punktu widzenia. Kodeks 2.0. okazał się interesującym tematem do dyskusji. Uczniowie bardzo chętnie wypowiadali się na temat TIK, zagrożeń płynących z Internetu. Wszyscy zauważyliśmy ich aktywność i zaangażowanie. Padł ciekawy pomysł na stworzenie rymowanej wersji szkolnej regulaminu pracowni komputerowej przez uczniów z klasy 5a (zapewne będzie zrealizowany z pomocą wychowawczyni tej klasy – polonistki). Wywieszony kodeks zaś sprawi, iż będzie zawsze możliwość odwołania się do poszczególnych punktów Kodeksu i ewentualnie poniesienie przez uczniów konsekwencji z powodu jego nieprzestrzegania.
Ponadto uważam, że udział w Programie to imponujące nowe doświadczenie zarówno dla mnie, jak i uczniów. Praca w Szkolnym Zespole Nauczycieli 2.0 układa się bardzo dobrze. Naszym punktem kontaktowym jest dziennik elektroniczny i droga mailowa. Tam wymieniamy spostrzeżenia, wysyłamy do siebie materiały.
E.Rusiecka