WYSTAWA - POCZTA WALENTYNKOWA - KONKURS
14 LUTEGO WALENTYNKI
Każdy może dedykować życzenia lub wierszyk komuś kogo lubi czy kocha, a może szanuje lub chce powiedzieć coś miłego, ale nie wie jak.
Walentynki proszę przynosić do biblioteki.
Będą one rozdane w DNIU ZAKOCHANYCH przez członków Koła Przyjaciół Biblioteki.
ZA NAJŁADNIEJSZĄ WALENTYNKĘ - NAGRODA!!!
W naszej bibliotece można obejrzeć wystawę poświęconą WALENTYNKOM - wiersze, serduszka, historia, tradycje, ilustracje, kartki na konkurs, a także kosz na życzenia.
Historia święta
Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Pierwowzorem walentynek było starorzymskie święto: Luperkalia.
Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.
Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody
Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat
TRADYCJE I ZWYCZAJE WALENTYNEK
Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych elementów garderoby
żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Walentynki
Wierszyk Walentynkowy
Tu Twój Walentynek. Przypominam Ci, Tu miłosny sms-esik Co zdziwiona Twoja minka |
Biblioteka szkolna