TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO
W dniach 11 - 18 lutego w szkole realizowaliśmy projekt związany z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. W ramy projektu wpisaliśmy też nasze coroczne Czwórkowe Dyktando organizowane w tym roku po raz szósty.
Celem projektu było uświadomienie uczniom, jak ważną rolę w życiu społeczeństw pełni literatura i język – a co z tym się wiąże – jego poprawne używanie w szerokim tego słowa rozumieniu.
Tydzień zainaugurowaliśmy Potyczkami z lektury. I tak reprezentacje klas ósmych wzięły udział w konkursie dotyczącym znajomości lektur obowiązkowych. Przed uczniami pojawiły się różne zadania – nie tylko test ze znajomości lektur, ale należało ułożyć trimino związane z Zemstą, rozpoznać na slajdach miejsca akcji i połączyć z nimi drugoplanowych bohaterów, rozpoznać sceny z filmów, autorów lektur, cytaty i wiele innych. Ponieważ do konkurencji przystąpiły trzy klasy, dla żadnej nie zabrakło miejsc na podium. I tak klasa VIII c zdobyła tytuł superekspertów, VIII b ekspertów, a VIII a – znawców lektury obowiązkowej.
W kolejne dni klasowi mistrzowie ortografii pisali dyktanda w trzech grupach wiekowych. Klasy IV, V – VI i VII – VIII. W tym roku hasło naszego VI Czwórkowego Dyktanda brzmiało :Wielką literę stosujemy i po świecie ortografii sprawnie podróżujemy.
Dlatego też nasi czwartoklasiści pisali o Dyziu, który wybrał się do Warszawy i odwiedził redakcję Przeglądu Sportowego. W warszawskim zoo podziwiał różne gatunki zwierząt. Podczas wycieczki zrozumiał, że Syrenka z herbu stolicy nie ma nic wspólnego z syrenką produkowaną kiedyś na Żeraniu. Tekst dla drugiej grupy wiekowej wzbogacony był o nazwy zabytków, takich jak Zamek Królewski czy Pałac na Wodzie w Łazienkach. Klasy starsze z dyktanda dowiedziały się, kiedy i dlaczego UNESCO ustanowiło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Imprezę zamknęło piątkowe dyktando pisane przez rodziców, którzy od sześciu lat w coraz większym składzie mierzą się z polską ortografią (piszą taki sam tekst jak uczniowie klas starszych).
21 lutego w Dniu Języka Ojczystego pisano dyktanda finałowe, a uczniowie klas młodszych utrwalali pisownię trudnych wyrazów poprzez graficzne ich przedstawianie. Nie zabrakło też rysunków frazeologizmów, które zawsze sprawiają trudności. A wszystko do działo się pod czujnym okiem polonistów, którzy w ten dzień poprowadzili bardziej swobodne, a dla uczniów na pewno kreatywne lekcje.
Dyktanda tradycyjnie przygotowały panie Aneta Czapska i Beata Wawrzeńczyk. Potyczki z lekturami przeprowadziły panie Barbara Słotwińska i Beata Wawrzeńczyk.
Wyniki VI Czwórkowego Dyktanda
Klasy IV
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii – Kinga Betlejewska, kl. IV d
II miejsce – Franciszek Salastowicz, kl. IV d
III miejsce – Natalia Janczyńska, kl. IV b oraz Miłosz Szaja, kl. IV c
Klasy V – VI
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii – Marcel Sobiechowski, kl. VI c
II miejsce – Emilia Kopczyńska, kl. VI a
III miejsce – Natalia Roznowska, kl. VI c oraz Kinga Zarotyńska, kl. VI a
Klasy VII – VIII
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii – Anna Gorzyńska, kl. VIII a
II miejsce – Adrian Paluszek, kl. VII a
III miejsce – Klaudia Śliwiany, kl. VIII b
Rodzice
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii – p. Jolanta Giza – Gawron
II miejsce – p. Agnieszka Mietelska
III miejsce – p. Agnieszka Janicka
Gratulujemy!