Wprowadzenie nowoczesnych technologii do szkoły jest niezbędnym krokiem przyczyniającym się do rozwoju edukacji we współczesnym świecie. W SP4 regularnie wzbogacana jest baza szkoły i monitorowane jest stosowanie TIK w pracy uczniów i nauczycieli.
W roku szkolnym 2019/2020 szkoła kontynuowała realizację programu Aktywna Tablica. Grupa nauczycieli wchodzących w skład Zespołu wspierania uzdolnień i Aktywnej Tablicy miała za zadanie proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań związanych z wykorzystaniem zakupionych do szkoły pomocy i stosowaniem technologii komputerowych oraz wymianę doświadczeń poprzez zorganizowanie spotkań, na których prezentowane będą możliwości zakupionego sprzętu.
Osoba wyznaczona do koordynowania działań związanych z programem Aktywna Tablica, utrzymywała kontakty z nauczycielami szkół, które w poprzednim roku szkolnym utworzyły wraz ze Szkołą Podstawową nr 4, międzyszkolną sieć współpracy i samokształcenia. Są to szkoły: SP w Niedźwiedzicach, SP w Miłkowicach, SP W Starym Łomie, SP w Okmianach i SP nr 3 w Chojnowie. Przedstawiciele tych szkół uczestniczyli w lekcjach otwartych i szkoleniach organizowanych przez SP4.
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020 odbyły się dwie lekcje otwarte: lekcja fizyki o ciśnieniu hydrostatycznym i lekcja chemii dotycząca reakcji strąceniowych. Podczas lekcji fizyki używano tablicy interaktywnej. Niezbędny był dostęp do Internetu, ponieważ korzystano z aplikacji online i stron edukacyjnych. Oprócz tego prowadząca wykorzystała prezentację multimedialną i płytę CD. Na lekcji chemii, oprócz eksperymentu, użyte były Tablice multimedialne z chemii.
Oprócz lekcji otwartych zorganizowano szkolenia dla nauczycieli wszystkich szkół biorących udział w sieci współpracy i samokształcenia. Na jednym ze szkoleń zaprezentowano narzędzia aplikacji GeoGebra i ich wykorzystanie w nauczaniu matematyki. Omówiono sposób posługiwania się programem, podano przykłady do wykorzystania na lekcjach. Drugie szkolenie pokazywało korzyści wynikające z posiadania konta Google. Zaprezentowano też najważniejsze usługi konta.
W drugim semestrze roku szkolnego edukacja przeniosła się do sieci, nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w zajęciach za pośrednictwem swoich komputerów. Stosowanie technologii informacyjno – komunikacyjnych stało się koniecznością. Nauczyciele wypracowali sobie własne style nauczania i zgromadzili materiały przydatne w takim trybie pracy. Istniejąca na stronie SP4 baza materiałów edukacyjnych wzbogaciła się o kolejne scenariusze zajęć, prezentacje multimedialne i filmy. Nowościami są: Genially – narzędzie do tworzenia prezentacji i Biteable – platforma do tworzenia filmów. Zgromadzone materiały wzbogacają warsztat pracy nauczyciela. Do szkół objętych siecią współpracy i samokształcenia wysłane zostały wiadomości z prośbą o podzielenie się doświadczeniami z okresu nauczania zdalnego. Oprócz tego między koordynatorem projektu w szkole, a kilkoma nauczycielami ze szkół z sieci współpracy następuje stała wymiana informacji i kontakt zawodowy.
Zakupiony w ramach programu Aktywna Tablica sprzęt komputerowy w znaczący sposób wpłynął na sposób prowadzenia zajęć przez nauczycieli i ich odbiór przez uczniów. Używanie podczas lekcji tablic interaktywnych uatrakcyjnia je i poprzez to wpływa na zwiększenie motywacji uczniów do nauki. Wszystkie oddziały w szkole miały zajęcia z wykorzystaniem tablic interaktywnych – w czasie lekcji (np. lekcja języka polskiego – Co warto wiedzieć o naszym hymnie państwowym?) i na zajęciach pozalekcyjnych (np. zajęcia wyrównawcze z matematyki dla klas szóstych – platforma LearningApps).
Korzystanie z tablic poprawia jakość nauczania, co wpływa na osiągnięcia uczniów. Dzieci są przygotowywane do konkursów w pracowniach z tablicami i mogą korzystać z wielu aplikacji i materiałów sieciowych, np.: Kahoot, Quizizz, edukator.pl. Stąd osiągnięcia w różnego typu konkursach takich jak Olimpiady Przedmiotowe PIONIER, Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny czy konkurs zDolny Ślązaczek.
Wykorzystanie pozyskanych w ramach programu środków są regularnie monitorowane przez koordynatora. Nauczyciele wykorzystują tablice interaktywne do wyświetlania filmów (np. strona pistacja.tv na lekcjach matematyki), wyświetlania prezentacji przygotowanej przez uczniów (np. Autorytety w życiu młodego człowieka na godzinie wychowawczej), pracy na stronach edukacyjnych (np. juniormedia.pl na zajęciach koła dziennikarskiego) czy wyświetlania zadań z multipodręczników. Z monitora interaktywnego korzystają nauczycielki klas od pierwszej do trzeciej. Wykorzystują na lekcjach, między innymi, poznaną na szkoleniu przeprowadzonym w tamtym roku, aplikację LearningApps.
Zespół nauczycieli pracujący w ramach projektu Aktywna Tablica planuje dalsze działania oraz pragnie utrzymywać dalszą współpracę ze szkołami z gminy i okolic.
Realizacja programu przebiegała bez problemów. Odbyła się większość zaplanowanych lekcji otwartych i szkoleń.
MRK
W dniu 11 grudnia w naszej szkole, odbyło się spotkanie sieci szkół działającej w ramach projektu „ Aktywna tablica". Tematem spotkania było stosowanie multimediów w nauczaniu chemii i matematyki.
Pierwszą część spotkania stanowiła lekcja otwarta z chemii przeprowadzona przez panią Małgorzatę Potaczałę. Były to zajęcia na temat reakcji strąceniowych. W pierwszej części uczniowie podzielani na trzy zespoły, na drodze eksperymentalnej rozwiązywali problem badawczy który brzmiał: Czy substancje, którymi dysponujesz, mogą być substratami w reakcji strąceniowej? Po części eksperymentalnej przyszła pora na wnioski ilustrowane multimedialną tabelą rozpuszczalności. Młodzi chemicy świetnie poradzili sobie z weryfikacją problemu badawczego. Następnie omówiono zastosowanie narzędzia „Tablice multimedialne z chemii" w nauczaniu chemii.
Drugą częścią spotkania było szkolenie prezentujące narzędzia aplikacji GeoGebra i ich wykorzystanie w nauczaniu matematyki. Poprowadziła je pani Violetta Gachowska. Omówiła ona sposób posługiwania się programem, podała przykłady do wykorzystania na lekcjach.
Okazuje się, że stosowanie multimediów znacznie wzbogaca tok lekcji, tym bardziej, że uczniowie czują się w świecie multimediów jak przysłowiowe ryby w wodzie.
M.P.