WyglÄ…da dobrze
To pole jest wymagane



Brawo!!!

 

Jest mi niezmiernie miło, poinformować, że uczennica klasy 8d, Hanna Fidor, zdobyła 4 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Katyń 2021".

Nagrodzona praca Hani, to wynik jej własnych poszukiwań historycznych i zainteresowań. Osiągnęła sukces w bardzo trudnym konkursie dzięki ogromnemu zaangażowaniu, wrodzonej sumienności i ambicji. W czasach, gdy dzisiejsza młodzież spędza czas na komunikatorach społecznych, czy grając w różne gry komputerowe, Hania poświęciła swój wolny czas na poszukiwania śladów naszych bohaterów, ofiar reżimu stalinowskiego. Pokazała, że młodemu pokoleniu nie są obojętne dzieje naszego państwa i narodu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W załączeniu nagrodzona praca, do której przeczytania zachęcamy.


Praca konkursowa na 2 Ogólnopolski Konkurs Historyczny dla Młodzieży „Katyń 2021" w kategorii - Represje wobec bliskich Ofiar Zbrodni Katyńskiej w formie referatu

Autor: Hanna Fidor

 

Tytuł pracy: „Losy bliskich Ofiar Zbrodni Katyńskiej"

 

Losy rodzin katyńskich były tematem, który przez lata pozostawał na zupełnym marginesie badań naukowych nad Zbrodnią Katyńską. Rodziny te też są bowiem ofiarami Zbrodni Katyńskiej. Mało mówimy o losach kobiet w tamtych czasach. One pozostawały w domach, gdy ich mężowie szli na wojnę. Wiele z nich było w trudnej sytuacji materialnej, gdyż w większości nie pracowały wtedy zawodowo. Były na utrzymaniu swoich mężów lub ojców. Przed wyruszeniem na wojnę mężczyźni otrzymywali zwykle 3-miesięczne pobory czy pensje urzędnicze, z których zostające w domu kobiety musiały się utrzymać. Mijały długie miesiące bez żadnej wieści czy mężowie żyją, czy nie. Dopiero o ich losie mogły dowiedzieć się z listów, które zaczęły przychodzić z obozów jenieckich.

Korespondencja ta poddana była jednak ścisłej cenzurze i nie wszystkie listy dochodziły. Jeńcy mogli wysłać tylko jeden list w miesiącu a ponieważ cenzorzy i tak nie mogli sobie poradzić z ich ilością, więc część z nich zatrzymywano. Ich cenzura miała zapobiec między innymi przedostaniu się informacji o represjach wobec rodzin a także możliwości ostrzeżenia bliskich. Z kolekcji kartek i listów jakie udało się zgromadzić w zbiorach archiwum Muzeum Katyńskiego możemy się dowiedzieć, że część rodzin Ofiar Zbrodni Katyńskiej zostało deportowanych w pierwszej masowej wywózce w lutym 1940r., gdyż listy od rodzin do obozów jenieckich przychodziły z głębi ZSRR. Jeńcy mieli też odpowiadać na pytania w ankietach np. gdzie chcą się udać po wyjściu na wolność. Jeśli podali, że udadzą się do rodzin, wówczas domagano się podania ich adresu zamieszkania. Na tej podstawie i dodatkowych przesłuchań cenzorzy układali listy członków rodzin: żon, dzieci, rodziców, braci, sióstr uwięzionych. Listy te stały się potem podstawą do przeprowadzania masowych deportacji rodzin przetrzymywanych, np. do kołchozów w Kazachstanie. Wówczas wydawano rodzinom dokumenty, które tylko tam obowiązywały.

W kwietniu 1940r. deportowane zostały rodziny wojskowych i policjantów. Pozostałe rodziny wysiedlano w późniejszych terminach. Szukano rodzin pod adresem zamieszkania wskazanym przez jeńców, a gdy ich tam nie zastano, poszukiwania były kontynuowane do skutku. Jak udało się ich odnaleźć, to byli wywożeni w czerwcu 1940r. i w 1941r. Jeńcy usiłowali w listach ostrzec swoje rodziny, pisząc, np. żeby „nie zwlekać z wyjazdem". Musieli jednak używać kodu językowego aby był trudny do wychwycenia przez kontrolujących je Sowietów. Sowieci bowiem znali język polski ale w sposób dosłowny i nie zawsze wychwytywali informacje przemycane „między wierszami". Autorzy listów mieli pełną świadomość tego, że należy omijać tematy, które mogą spowodować zatrzymanie listu. Nie wolno było pisać o warunkach w jakich żyją czy też jakie panują nastroje. Z listów dowiadywali się o deportacjach rodzin.

Deportacje rodzin uwiÄ™zionych miaÅ‚y sÅ‚użyć zarówno korzyÅ›ci dla gospodarki ZSRR, gdyż rodziny te miaÅ‚y pracować, ale też miaÅ‚o to powodować eliminacjÄ™ ludzi, którzy wykonywali ciężkÄ… pracÄ™, w ciężkich warunkach przez okres 10 lub 20 lat, co dla  dla wiÄ™kszoÅ›ci oznaczaÅ‚o pracÄ™ do koÅ„ca życia. Oprócz tego chodziÅ‚o też o zmianÄ™ struktury etnicznej na byÅ‚ych Kresach Wschodnich II RP, gdyż na terenie skÄ…d deportowano bliskich Ofiar Zbrodni KatyÅ„skiej osiedlano ludność, która byÅ‚a przychylna okupantom. Osiedlano tam np. przedstwicieli Armii Czerwonej czy też pracowników aparatu partyjnego. I tak z czasem dochodziÅ‚o do zawÅ‚aszczania mienia po zesÅ‚anych a tereny zamieszkaÅ‚e przez ludność polskÄ… zasiedlane byÅ‚y przez Sowietów. Mniej liczne zdarzaÅ‚y siÄ™ przesiedlenia rodzin wewnÄ…trz Ukrainy i BiaÅ‚orusi. Przesiedlenia te miaÅ‚y spowodować przemieszczenia ludnoÅ›ci zamieszkujÄ…cej nowo utworzony „pas graniczny" a także rozÅ‚adowanie przeludnionych przez uchodźców miejscowoÅ›ci nadgranicznych oraz realizacji wczeÅ›niej zaplanowanych harmonogramów wysiedleÅ„. Wywożeni bliscy Ofiar KatyÅ„skich to wszystkie osoby, które nosiÅ‚y to samo nazwisko. Deportowani byli na SyberiÄ™. Gdy udaÅ‚o im siÄ™ przetrwać dalekÄ… drogÄ™ w ciężkich warunkach, zostawali oddzieleni od wiÄ™kszoÅ›ci sÄ…siadów i skierowani do bardzo ciężkiej, katorżniczej pracy. Rozproszenie Polaków po obszarach ZSRR byÅ‚o dziaÅ‚aniem celowym. Przymusowo zasiedlane byÅ‚y miejsca trudne do życia i pracy. Rozproszenie ludnoÅ›ci w różnych miejscach miaÅ‚o utrudniać porozumiewanie siÄ™, zapobieganie dziaÅ‚aniom zmierzajÄ…cym do strajków. Dodatkowo w osadach, gdzie byli skierowani, zaostrzono dyscyplinÄ™, reżim pracy, zabierano im dokumenty. Ludzie umierali z gÅ‚odu, przemÄ™czenia, chorób, zamarzali na mrozie.

Wszystkie te działałania miały spowodować, żeby okrutne zbrodnie na ludności polskiej nigdy nie ujrzały światła dziennego. Jeńcy zostali rozstrzelani a członkowie ich rodzin wywiezieni w głąb Rosji i skazani na pewną śmierć. Skierowani do tak ciężkiej pracy na 10, 20 lat umierali, a to miało doprowadzić do tego, aby nikt nigdy nie dowiedział się prawdy. Bliscy ofiar, którym udało się przeżyć, nie mogli nikomu powiedzieć w jaki sposób zginęli ich najbliżsi, ani też zorganizować dla nich uroczystości pogrzebowej. Historia o pomordowanych była zakłamywana aż do 1989r.

Nawet kilka lat po wojnie, gdy dzieci Ofiar Zbrodni Katyńskiej założyły już własne rodziny, nie mogły uporać się z wielką stratą jaką była śmierć ojców, dziadków. Wciąż odczuwają wielką traumę, gdyż w bardzo wielu przypadkach nie udało się ustalić miejsca, gdzie zostali pomordowani ich bliscy. Nawet kiedy kontakt korespondencyjny po kwietniu 1940r. urwał się i listy przestały przychodzić, bliscy ofiar nie podejrzewali nawet, że ich mężów czy ojców spotkał tak tragiczny los jak śmierć przez rozstrzelanie. Podejrzewano, że jeńców przeniesiono do innego obozu, położonego w głębi Rosji i czekano na ich powrót lub chociaż na jakąś nową wiadomość. Brak wiadomości z obozów przypisywano również temu, że rodziny zostały deportowane z miejsc swojego zamieszkania i przez to nie znają ich nowego adresu. Nikt nawet nie brał pod uwagę tego, że można było wymordować wszystkich jeńców wojennych. Wiele wdów i dzieci czekało bardzo długo na powrót mężów i ojców. Czekali na ich powrót jak skończyła się wojna, gdy przyjeżdżali repatryjańci ze wschodu, po śmierci Stalina a nawet jeszcze później bo w latach 80-tych.

Oczekiwanie na powrót mężów z obozów miaÅ‚o swój wielki wpÅ‚yw na losy caÅ‚ych rodzin. Kobiety samotnie żyÅ‚y nie mogÄ…c sobie uÅ‚ożyć życia. Wiele z nich nie dopuszczaÅ‚o do siebie myÅ›li o Å›mierci męża,  wiÄ™c nigdy nie wystÄ…piÅ‚y o uznanie ich za zmarÅ‚ych. Nie potrafiÅ‚y pogodzić siÄ™ ze stratÄ…, gdyż okolicznoÅ›ci Å›mierci byÅ‚y niewyjaÅ›nione a dla nich zupeÅ‚nie niezrozumiaÅ‚e. Podobnie również wiele córek nie wyszÅ‚o za mąż i nie uÅ‚ożyÅ‚o sobie życia poÅ›wiÄ™cajÄ…c siÄ™  opiece nad matkÄ… pogrążonÄ… w rozpaczy.

Gdy gÅ‚owa rodziny zostaÅ‚a aresztowana lub uwiÄ™ziona, rodziny katyÅ„skie  musiaÅ‚y sobie opracować strategiÄ™ przeżycia. Niektóre kobiety wraz z rodzinÄ… ukrywaÅ‚y siÄ™ i czekaÅ‚y w bezpiecznym miejscu na oswobodzenie męża a inne decydowaÅ‚y siÄ™ na rozdzielenie rodziny, oddanie dzieci do sierociÅ„ca aby miaÅ‚y opiekÄ™ i wyżywienie a same wÅ‚Ä…czaÅ‚y siÄ™ w dziaÅ‚ania w formowanych jednostkach siÅ‚ zbrojnych.

Członkowie rodzin Katyńskich to bohaterowie, a szczególnie wdowy, które niosły sobie wzajemnie pomoc i niejednokrotnie podejmowały bardzo trudne życiowe decyzje.

 

 

Bibliografia:

1.    Korespondencja ofiar zbrodni katyÅ„skiej i ich rodzin w zbiorach archiwum Muzeum KatyÅ„skiego – dr Ewa Kowalska. ArtykuÅ‚ ukazaÅ‚ siÄ™ w periodyku wydawanym w Muzeum II Wojny Åšwiatowej „Wojna i Pamięć" (1/2019)

 

2.    80 Rocznica zbrodni katyÅ„skiej. Represje sowieckie wobec narodu polskiego podczas II wojny Å›wiatowej – opracowanie dr Anna Pastorek

Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. PÅ‚k. Dypl. Mariana Porwita

 

3.    Ofiary dwóch totalitaryzmów. Losy rodzin katyÅ„skich pod okupacjÄ… sowieckÄ… i niemieckÄ…" Joanna Kurczab – książka ukazaÅ‚a siÄ™ nakÅ‚adem Instytutu Pileckiego.

 

4.    Zbrodnia KatyÅ„ska. W krÄ™gu prawdy i kÅ‚amstwa. Pod redakcjÄ… SÅ‚awomira Kolbarczyka. Instytut PamiÄ™ci Narodowej Komisja Åšcigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu

 

5.    Zbrodnia KatyÅ„ska w Å›wietle dokumentów z przedmowÄ… WÅ‚adysÅ‚awa Andersa „Gryf" Londyn 1982

 

6.    Ofiary dwóch totalitaryzmów. Historia nieopowiedziana – wywiad z dnia 14.04.2020r.  z dr JoannÄ… Kurczab opublikowany na stronie interentowej Instytutu Pileckiego


       (szerokość: 594 / wysokość: 840)

       (szerokość: 594 / wysokość: 840)

       (szerokość: 594 / wysokość: 840)

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie