Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


ZŁOTE SZKOŁY NBP - warsztaty


           Minione dni upłynęły w naszej szkole pod znakiem edukacji ekonomicznej w ramach realizacji jednego z działań programu „Złote Szkoły NBP".

            W piątek 25.02.2022r. odbyły się warsztaty dla uczniów klas 8 przygotowane przez członków Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej pod opieką pani Aliny Kozubskiej, prowadzone pod nadzorem ekspertki, posiadającej ogromną wiedzę w dziedzinie finansów, pani Marioli Litwin - emerytowanego bankowca. Nasza ekspertka wiele lat pracowała w sektorze finansowym. Była doradcą indywidualnym klienta. Zajmowała się kredytami, lokatami i produktami skierowanymi do klientów indywidualnych oraz firm. Jej długoletni staż wiąże się z ogromnym doświadczeniem. Pracując wprowadzała wiele nowości dla klientów- od czeków, przez karty płatnicze i kredytowe, aplikacje mobilne, aż po płatności blikiem. Jej praca wiązała się z uczestnictwem w wielu szkoleniach z dziedziny ekonomii i sektora finansowego. Tematem warsztatów odbywających się z udziałem ekspertki było bezpieczne zaciąganie zobowiązań finansowych w bankach. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest kredyt i jakie są rodzaje udzielanych przez banki kredytów. Poznali też obowiązujące prawa konsumenckie i nazwy instytucji, do których mogą zwrócić się z prośbą o pomoc, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Na koniec pracowali w grupach nad porównaniem ofert kredytowych banków, różniących się oprocentowaniem, prowizją i ubezpieczeniem.

            Nie zapomnieliśmy też o młodszych uczniach naszej szkoły i również dla nich – uczniów klas 4-6 – w środę i czwartek 2 i 3. 03.2022 r. odbyły się warsztaty przygotowane i przeprowadzone pod kierunkiem pani Marzeny Rudzkiej – Kupczyńskiej i pani Anety Czapskiej przez uczniów klas 8 należących do Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Tematyka warsztatów dotyczyła bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej, ochrony danych i finansów. Ósmoklasiści odwiedzili poszczególne klasy z przygotowaną prezentacją, w której zapoznali swoich młodszych kolegów z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa. Przedstawili wskazówki dotyczące bezpiecznego logowania się i tworzenia odpowiednio zabezpieczającego hasła do konta bankowego, a także omówili sposoby ochrony przez cyberzagrożeniami i zasady korzystania z otwartych sieci WIFI oraz komputerów czy aplikacji mobilnych. Po zapoznaniu się z prezentacją uczestnicy warsztatów brali udział w ożywionej dyskusji, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy mimo czyhających zagrożeń warto korzystać z bankowości elektronicznej. Wszyscy wspólnie dochodzili do wniosku, że zdecydowanie warto i potrafili podać wiele korzyści z tego wynikających. Rozumieli, że dzięki znajomości zagrożeń będą mogli się przed nimi odpowiednio ochronić. Po dyskusji przyszedł czas na zadania, także interaktywne, utrwalające wiadomości zawarte w prezentacji. Drużyna Ambasadorów przygotowała łamigłówkę w learningapps polegającą na podzieleniu różnych przykładów zachowań na bezpieczne i niebezpieczne podczas korzystania z bankowości elektronicznej. Następnie uczestnicy warsztatów zmierzyli się z rebusem, którego rozwiązanie można uznać za temat warsztatów „Bezpieczni podczas korzystania z bankowości elektronicznej", stanowiące jednocześnie temat warsztatów. Na zakończenie uczniowie zagrali w interaktywną grę kahoot, odpowiadając na pytania nawiązujące do treści przekazywanych w prezentacji. Musieli chociażby wskazać przykład bezpiecznego hasła czy zaznaczyć, czym jest kod CVC/ CVV. Z wszystkimi zadaniami uczestnicy warsztatów poradzili sobie bardzo dobrze. Pracowali z dużym zaangażowaniem i uwagą.

     Z pewnością udział w warsztatach zwiększył ich świadomość dotyczącą cyberzagrożeń, co pomoże bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej i skutecznie chronić swoje finanse i dane.

             Uczniowie klas VII i VIII postanowili również przekazać zdobytą wiedzę na temat cyberzagrożeń seniorom ze swojego najbliższego otoczenia. Dlatego podczas warsztatów pod hasłem "Aby seniorzy nie zostali ofiarami oszustów internetowych" w ciągu dwóch 45-minutowych spotkań pod kierunkiem swojego nauczyciela informatyki pana Jarosława Chęsia zajęli się projektowaniem ulotek zawierających informacje o zagrożeniach czyhających na korzystających z bankowości elektronicznej, szczególnie na osoby starsze, uwzględnili również najczęściej stosowane metody wyłudzania pieniędzy od osób starszych, a także zachowania charakterystyczne dla tego typu przestępców. Wszystko po to, aby móc ostrzec swoich rodziców i dziadków przed cyberzagrożeniami oraz przedstawić im sposoby uchronienia się przed nimi. Tak wykonane ulotki uczniowie postanowili przekazać osobom starszym ze swoich rodzin, aby ustrzec ich przed niebezpiecznymi sytuacjami podczas korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej. 

 

 

(szerokość: 750 / wysokość: 1000)

(szerokość: 750 / wysokość: 1000)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


więcej zdjęć - klasy młodsze

                       klasy starsze








serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie