W ramach realizowanego w szkole programu Złote Szkoły NBP, oprócz warsztatów, zostało przeprowadzonych wiele lekcji z ekonomią, które dotyczyły zagadnień związanych z podstawami ekonomii. Od grudnia 2021 roku do 11 marca 2022 roku w klasach 4-8 zostały przeprowadzone lekcje pod hasłem przewodnim: „Bezpieczni w finansach osobistych". Wszystkie scenariusze przeprowadzonych lekcji, prezentacje, filmiki i inne materiały do lekcji są umieszczone na szkolnej stronie internetowej w zakładce projekty edukacyjne pod linkiem: http://www.sp4.chojnow.eu/index.php?strona=71674&menu=45
Nauczyciele, w tym wychowawcy, otrzymali scenariusze zajęć opracowane przez szkolną Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Do każdego tematu została przygotowana prezentacja w Power Point (niektóre z nich zostały opracowane na podstawie materiałów dostępnych na platformie Złote Szkoły).
W klasach 7 i 8 na godzinach wychowawczych odbyły się lekcje na temat:
1.Podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej. Na lekcji zostały poruszone podstawowe zasady bezpieczeństwa, m.in. bezpieczne logowanie się i zasady tworzenia silnego hasła, właściwe zabezpieczenie sprzętu, a także bezpieczeństwo aplikacji mobilnych oraz odbyła się pogadanka o potrzebie posiadania internetowego konta bankowego lub usługi bankowości elektronicznej.
2.Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Jak są chronione depozyty w bankach? Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega podstawowa działalność banku, co to jest depozyt, lokata, jakie są główne systemy gwarantowania depozytów w Polsce, czym zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego i co to jest Komitet Stabilności Finansowej?
W klasach 7 i 8 na lekcjach informatyki została przeprowadzona lekcja z tematem:
Ochrona danych i pieniędzy przed cyberzagrożeniami. Jakie konsekwencje finansowe niesie kradzież tożsamości? Po tej lekcji każdy uczeń na pewno już wie, jakie są czyhające cyberzagrożenia oraz potrafi wskazać zasady bezpiecznego korzystania z internetu.
1.Sztuka zawierania zobowiązań finansowych tj. kredyt lub pożyczka. Jak korzystać z praw konsumenckich przy podpisywaniu umów? Uczniowie poznali sposoby bezpiecznego zawarcia umowy kredytowej, dowiedzieli się, jakie instytucje pomagają w razie problemów ze zrozumieniem zapisów umowy kredytowej, na co trzeba zwrócić uwagę przy kupowaniu na raty, a także poznali zasady odstąpienia od umowy kredytowej i sprzedaży ratalnej.
2. Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach?
Uczniowie poznali, jakie są konsekwencje zaciągania szybkich pożyczek, dowiedzieli się, co to jest zdolność kredytowa i jak sprawdzić wiarygodność instytucji pożyczkowych.
Na lekcjach historii w klasach 7 i 8 nauczyciele poprowadzili lekcje na temat: Historia pieniądza, na której uczniowie zobaczyli, jak kształtowała się droga pieniądza od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego. Wspólnie z nauczycielem historii przeanalizowali, jak wraz z rozwojem cywilizacyjnym zmieniały się formy i cechy pieniądza, a także prześledzili historię polskiej waluty.
Na lekcjach matematyki w klasach 7 i 8 nauczyciele przeprowadzili lekcję na temat: Lokaty, kredyty i ich oprocentowania. Uczniowie liczyli zadania wykorzystujące obliczenia procentowe. Wiedzą, jaka będzie nowa cena po obniżce czy podwyżce, jak wyliczyć ratę kredytu.
W klasach 4 na godzinach wychowawczych odbyła się lekcja na temat: Bezpieczne korzystanie z polskich banknotów. Po tej lekcji czwartoklasiści wiedzą już, jakie zabezpieczenia są na banknotach, więc potrafią rozróżnić banknot prawdziwy od fałszywego.
W klasach 5 i 6 wychowawcy zrealizowali temat: Moje bezpieczeństwo finansowe.
W trakcie zajęć piątoklasiści i szóstoklasiści układali między innymi bezpieczne hasła do różnego rodzaju kont, zobaczyli, jak wygląda adres bezpiecznej strony internetowej, na czym polega sprawdzenie bezpieczeństwa strony, a co najważniejsze – znają kodeks bezpieczeństwa cyfrowego.
W klasach 7 i 8 na lekcji języka angielskiego uczniowie mieli lekcję na temat: Ochrona danych i pieniędzy przed cyberzagrożeniami, na której uczniowie poznali słownictwo związane z cyberzagrożeniami w języku angielskim.