Konkurs czytelniczy pt. "Znam lekturę Dzieci z Bullerbyn"
Dlaczego o Szwecji? Chyba wszyscy się domyślacie, że książka jest o tym kraju.
Największe i najdłuższe święta w Szwecji to Boże Narodzenie. Świąteczną gorączkę czuje się już w pierwszą niedzielę Adwentu (wtedy zapala się pierwszą świecę symbolizującą zbliżające się święta. Każda niedziela poprzedzająca Boże Narodzenie przybliża nas do tej radosnej chwili. Świętowanie rozpoczyna się 13 grudnia w dzień św. Łucji. Legenda głosi, że podczas tej najdłuższej w roku nocy, kiedy mężczyźni I zwierzęta potrzebują dodatkowego posiłku. W domu Łucja (Królowa Światła) portretowana jest przez najstarszą córkę. Dziewczyna ubiera się w białą suknię, a na głowie ma koronę ze świecami. Budzi swoich rodziców śpiewając rodzinną włoską pieśń "Santa Lucia" i przynosi im kawę, bułki słodkie, ciasteczka, a także "glögg" (patrz w przepisach).
Są również oficjalne wybory Łucji, która przewodniczyłaby wielkiej paradzie w Sztokholmie.
Sprowadzona do Szwecji z Niemiec choinka, jest częścią Świąt Bożego Narodzenia w Szwecji od 1700 roku. Jednak, dopiero w XX wieku stała się zwyczajem powszechnym. W prawie każdym Szwedzkim gospodarstwie domowym, na dzień lub dwa przed Bożym narodzeniem przynosi się drzewko i dekoruje się je świecącymi przedmiotami, wesoło owiniętymi słodyczami, słomianymi ozdobami i elektrycznymi lampkami lub świeczkami.
Wigilia Bożego Narodzenia jest punktem kulminacyjnym uroczystości. Zgodnie z tradycją, jest to dzień, w którym nie powinny być wykonywane żadne prace inne niż doglądanie żywego inwentarza. To jest dzień świątecznej uczty, która obejmuje smorgasbord.
Włączając kilka tradycyjnych potraw jak szynka, galareta z wieprzowych stóp, lutfisk i ryż z owsianką. Lutfisk ( wędzony dorsz podawany w sosie) jest prawdopodobnie pozostałością z okresu postu z czasów przed reformacją. Świąteczna uczta również obejmuje tradycję zwaną "zanurzanie w kotle" (doppa i grytan), w której to rodzina i goście zanurzają kawałki ciemnego chleba w garnku wypełnionym kapiącą wieprzowiną, sosem i zbożową wołowiną. Ma to znaczenie symboliczne - jest to wołanie do umysłu, w środku dziękczynienia i obfitości, wszystkich tych, którzy są potrzebujący i głodni.
Po obiedzie wszyscy goście zbierają się wokół choinki by obdarowywać się prezentami. Podarki przynosi Jultomten (Święty Mikołaj) - gnom, który żyje w stodole
12.12.2012
Konkurs czytelniczy dotyczył znajomości z lektury pt. "Dzieci z Bullerbyn". Uczniowie klas trzecich musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zwyczajów i obyczajów panujących w Szwecji. Wypełniali test, pisali na temat prac wykonywanych w Bullerbyn oraz jak dzieci w Szwecji spędzały noc sylwestrową i jakie zwyczaje wielkanocne zostały opisane w książce, rozwiązywały krzyżówkę.
Zwycięzcy konkursu:
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce - Alina Malik III a
I miejsce - Aleksandra Krowicka III a
II miejsce - Aleksandra Cawrycz III c
III miejsce - Emilia Małecka III b
Nagrody zwycięzcom wręczyła dyrektor p. Elżbieta Borysewicz
Elżbieta Rusiecka
KONKURS CZYTELNICZY
„ZNAM ZACZAROWANĄ ZAGRODĘ"
20 marca w czytelni odbył się konkurs czytelniczy pt. „Znam Zaczarowaną zagrodę". Tydzień przed konkursem uczniowie uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez bibliotekarkę p. E. Rusiecką, dotyczących Antarktydy i lektury. Oglądali prezentacje oraz krótkie filmy dotyczący zimnej krainy i książki Celiny i Czesława Centkiewiczów pt. „Zaczarowana zagroda". W konkursie wzięło udział 22 uczniów z klas drugich.
Zwycięzcy konkursu
Im. Kamil Ziemiański z kl. II a
II m. Willem Kerstens z kl. II c
III m. Michał Chopkowicz kl. II c
III m. Filip Graban kl. II b
SZKOLNY KONKURS
"PIĘKNIE CZYTAM"
14 marca 2013 r. w bibliotece odbył się szkolny konkurs „Pięknie czytam" dla klas II i III.
Przed konkursem czytania, starsi koledzy i koleżanki przedstawili inscenizację wierszy Juliana Tuwima pt: „Wiersze które lubimy".
Uczniowie i uczennice biorący udział w konkursie nie znali wcześniej czytanych tekstów. Wykazali się poprawną dykcją, intonacją, odpowiednim tempem podczas czytania.
Jury podczas żywej dyskusji wyłoniło następujących zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
W klasach drugich:
I miejsce – Katarzyna Soboń kl. II a
I miejsce – Bartosz Tomaszewski kl. II b
II miejsce – Klaudia Śliwiany kl. II b
II miejsce – Michał Chopkowicz kl. II c
III miejsce – Malwina Bosek kl. II c
III miejsce – Patryk Gromala kl. II a
W klasach trzecich:
I miejsce – Agnieszka Wawroniak kl. III b
I miejsce – Aleksandra Cawrycz kl. III c
II miejsce – Alina Malik kl. III a
II miejsce – Kacper Matys kl. III a
II miejsce – Karolina Madura kl. III c
III miejsce – Roksana Kusz kl. III b
Nagrody zostały wręczone przez p. dyrektor Elżbietę Borysewicz i członków komisji: p. Agnieszkę Tworzydło i p. Bożenę Szarek.
Organizatorzy konkursu: Dorota Chopkowicz, Elżbieta Rusiecka
KONKURS „Z JAKIEJ BAJKI JEST TA POSTAĆ"
W dniu 7 czerwca w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 odbył się konkurs pt. „Z jakiej bajki jest ta postać" przeprowadzony przez członków Koła Przyjaciół Biblioteki i ich opiekuna p. E. Rusiecką. Impreza była podsumowaniem całorocznej pracy związanej z rozpowszechnianiem czytelnictwa przez bibliotekę szkolną. Imprezę prowadzili: Mikołaj Ryżewski przebrany za postać diabła z „Pana Twardowskiego i Wiktor Ziembowicz w stroju króla z książki „Król Maciuś Pierwszy". Na początku wytypowano 3 drużyny po 3 osoby z klas I, II i III. Klasy pierwsze – krasnale, klasy drugie – misie, a klasy trzecie to czarodzieje. Pierwsze zadanie polegało na odgadywaniu przez drużyny wylosowanych przez przewodniczących zagadek. Zadanie drugie to odgadywanie tytułów książek na podstawie ilustracji. „Bajkowe puzzle" to zadanie trzecie, polegało na ułożeniu obrazka, podanie tytułu i autora książki. Następne zadanie to „Czarodziejski worek". Prowadzący wypowiadał wyliczankę, a wybrany uczeń sięgał ręką do worka po rekwizyt z bajki. Nie zabrakło słuchania tekstu fragmentów bajek, a także krótkiego testu. Zespoły biorące udział w konkursie otrzymały słodki upominek od bibliotekarki p. E. Rusieckiej.
Ostatni etap imprezy polegał na wybraniu najładniejszego stroju postaci bajkowej. Komisja w składzie p. B. Szarek, p. G. Mazur i p. M. Pura miały trudne zadanie, ponieważ każde dziecko było ciekawie przebrane. Zwycięzcom nagrody wręczyła wicedyrektor szkoły p. B. Miler-Kornicka.
Wyniki konkursu na najładniejszy strój bajowy
Klasy I
I miejsce – Jesica Kulik
II miejsce – Paweł Wawroniak
III miejsce – Wiktor Ligas
Klasy II
I miejsce Magdalena Ziółkowska
II miejsce Oskar Dwojak
III Katarzyna Soboń
Klasy III
I miejsce Agnieszka Wawroniak
II miejsce Katarzyna Grudzień
III miejsce Maria Malinowska