Hura , Hura …VI obszar MegaMisji zaliczony!!!!
pt. „Bezpieczeństwo w komunikacji i mediach"
/ czyli o tym O tym, jak bezpiecznie komunikować się i publikować treści w Internecie, radzić sobie ze spamem i wirusami oraz o świadomym korzystaniu z mediów/
„Bezpieczna poczta" -Zadanie 1.
Bezpieczeństwo w Internecie to priorytet. Dorośli powinni pilnie nad tym czuwać. Po podjęciu umów z rodzicami dotyczących korzystania uczniów z Internetu dziś postanowiliśmy poznać reguły działania, które pozwolą dzieciakom uniknąć różnych zagrożeń. Zaprezentowaliśmy sobie temat zajęć, po czym przystąpiliśmy do podziału na grupy. Świetliczaki w zespołach otrzymały koperty z zadaniem do wykonania. Efekty wykonanej pracy przedstawili później na forum świetlicowej grupy. Teraz wiemy na pewno, że rozróżnienie narzędzi komunikacji prywatnej od publicznej nie sprawi trudności naszym dzieciakom. Ponadto doskonale zdają sobie sprawę również z tego, co mogą powiedzieć przyjacielowi, a co osobie poznanej w Internecie, a także potrafią odpowiedzieć na ważne pytania zachowując przy tym zdrowy rozsądek i trzeźwy umysł, efektem czego jest zachowanie bezpieczeństwa w Internecie. Wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja w naszej sali i z uciechą możemy przyznać, iż wiedza świetliczaków związana z powyższymi zagadnieniami oraz grasującymi w sieci wirusami jest naprawdę duża. Jednym ze sposobów radzenia sobie z niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci jest stosowanie silnych zabezpieczeń w postaci np. haseł. Zabraliśmy się za tworzenie skrzynek mailowych. Nazw od szalonych po te prawdziwie poważne, niemal biznesowe było tak wiele, że każdy świetliczak podjął się tworzenia własnej skrzynki, a następnie hasła. Co prawda nie ujawnialiśmy haseł, bo nie wolno! – co wykrzykiwały dzieciaki, ale dla wzoru zaprezentowaliśmy przykładowe silne hasła, które trudno odgadnąć. Następnie zapisane karteczki posłużyły nam za wirusy, które wykorzystaliśmy w zabawach ruchowych. Oj ile było śmiechu tylko my wiemy! Tak silnych wirusów nie ma nawet w sieci! Na podsumowanie omówiliśmy sobie idee funkcjonowanie programów antywirusowych i antyspamu. Po raz kolejny potwierdziło się, że nauka przez zabawę przynosi najlepsze rezultaty! Żegnamy się do następnego Mega spotkania!
„Publikowanie w Internecie - historia pocztówkowej krainy"
zadanie 2.
Na dzisiejszych zajęciach MegaMisji świetliczaki zostały zaproszone do „Pocztówkowej Krainy", którą kiedyś odwiedził ze swoimi rodzicami Staś. Na początku przypomnieliśmy jak wygląda pocztówka, jak należy ją adresować. Potem obejrzeliśmy pocztówkę, którą Staś wysłał do dziadka. Jednocześnie przeczytaliśmy jej treść. Zwróciliśmy uwagę, że pocztówka bez koperty może być odczytana przez wiele przypadkowych osób. Następnie świetliczaki z uwagą wysłuchały opowiadania Stasia o jego problemach wynikających z umieszczenia nieprawdziwych informacji zamieszczonych na forum internetowym. Kolejnym krokiem było wykonanie do niego ilustracji. Z dzisiejszych zajęć dzieci wyciągnęły następujące wnioski: nie wolno publikować nieprawdziwych informacji na temat innych osób, , nie wolno upowszechniać na stronie czy portalu społecznościowym zdjęć drugiej osoby bez jej zgody i że mamy prawo prosić o ich usunięcie. Powinniśmy uważać co publikujemy, bo możemy siebie lub kogoś skrzywdzić. Już wiemy, że osoby, które łamią te zasady nie pozostaną bezkarne nawet , jeśli ukrywają się pod pseudonimem albo Nickiem, ponieważ publikowanie wizerunku i informacji na temat innych gdy sobie tego nie życzą ma konsekwencje prawne. A wszystkie niepokojące nas wpisy powinniśmy zgłaszać dorosłym.
„Sekret, tajemnica – kiedy poprosić o pomoc dorosłych"
zadanie 3.
Co to jest? O czym teraz mowa? Kto odgadnie mądra głowa! Tak dziś zaczęły się nasze mega zajęcia. Tajemnica sama w sobie jest tajemnicza i mówić o niej w sposób tajemniczy, tak by nie zdradzić choćby rąbka tajemnicy o haśle zagadki jaką była tajemnica- to naprawdę ciężka sztuka! Jednak nie istnieje quiz, z którym świetliczaki by sobie nie poradziły! Po odgadnięciu hasła dnia grupa została podzielona na małe zespoły, których zadaniem było odegranie omówionych wcześniej scenek. Nasze dzieciaki idealnie odnajdują się w roli aktorów, dlatego to wyzwanie bardzo im się spodobało! Wcielając się w rozmaite role, zespół po zespole odgrywał „tajemnicze" sytuacje na świetlicowej scenie. Potem przeszliśmy do mega dyskusji! Dobrze zrobiła? Źle! Jak można zdradzić czyjąś tajemnicę! Ale tu chodziło o czyjeś zdrowie! A co z zaufaniem? Takie i inne głosy można było dosłyszeć w zagorzałej rozmowie świetliczaków. Wspólnymi siłami doszliśmy do słusznych wniosków, że nie każdy powierzony nam sekret powinniśmy zachować wyłącznie dla siebie. W sytuacjach, gdy w grę wchodzi zdrowie lub życie innej osoby, dochowanie tajemnicy nie jest sprawą nadrzędną. Powiemy wam coś w sekrecie- mega cieszymy się, że znajdujemy się w szeregach członków MegaMisji!
„Zasady korzystania z mediów"
Zadanie 4.
Dzięki naszej przyjaciółce MegaMisji, już sporo wiemy na temat mediów. Dziś znowu podjęliśmy ich temat, dzielnie pomagając bohaterowi zajęć Jasiowi. Rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie, czym w ogóle są media i wyróżniliśmy ich różne formy. Zgodnie z zainteresowaniami Jasia szczególnie podjęliśmy temat telewizji i Internetu. W naszej świetlicy często przygotowujemy receptę bądź przepis na coś, np. na dobre samopoczucie na przyjaźń itd. Tym razem pokusiliśmy się o stworzenie recepty na odpowiednie korzystanie z mediów. Dodatkowo wśród wyróżnionych przez mamę Jasia zasad, zaznaczyliśmy te dotyczące oglądania telewizji. Jednogłośnie uznaliśmy, że nieco je przekształcając mogą okazać się pożyteczne w stosunku do korzystania z Internetu. Następnie przeszliśmy do tego, co dzieci lubią najbardziej, czyli pizzy! Zajmując się pizzą aktywności Jasia, każdy zrobił się mega głodny! Jednak podołaliśmy najpierw analizując podejmowane przez bohatera czynności, a później dopisując te, które naszym zdaniem miło, przyjemnie i pożytecznie wypełnią wolny czas Jasia. Alternatywy wymieniane przez świetliczaków świadczą, o tym że naprawdę we właściwy sposób potrafią zorganizować swój czas. Wśród ulubionych aktywności Jasia znalazło się również oglądanie telewizji, co uczyniliśmy zagadnieniem kolejnego zadania. Wyróżnione najchętniej włączane przez bohatera programy stanowiły podstawę inwencji twórczej wyzwania. Dzieciaki wybrały sobie jeden z programów, po czym ułożyły dla niego tytuł oraz skrzętnie sporządziły jego opis. Niektóre z pomysłów można by było nakręcić- mega hit gwarantowany! Dodatkowo świetliczaki wykonały podobne zadanie, zajmując się stronami internetowymi. Przy podsumowaniu świetliczaki podkreśliły zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz innych mediów. Przydatne mega porady nie tylko dla Jasia!
Ponadto pragniemy serdecznie podziękować za kolejne nagrody! Otrzymane książki i gry bardzo spodobały się naszym świetliczakom. Miny dzieciaków na widok prezentu, ale mamy nadzieję że zasłużonego- bezcenne!
Dziękujemy MegaMisjo, jesteście naprawdę mega fantastyczni!
Mega Dumne ze swoich świetliczaków
Bożena Szarek i Natalia Halikowska