Świetliczaki z SP 4 kontynuują
swoją przygodę z MegaMisją
Klasy pierwsze
Temat zajęć: „Przedstaw się Psotnikowi"
Aby uchronić nasze dzieci przed niebezpieczeństwem należy uświadamiać im jak ważna jest ochrona własnych danych. W pierwszym zadaniu do wykonania świetliczaki z klas pierwszych narysowały na kartce słoneczko i napisały w nim swoje imię. Potem obok promieni każdy napisał coś o sobie. Kilkoro chętnych pokazało swoje słoneczka grupie. Następnie wspólnie zastanawialiśmy się , których informacji o sobie nie powinno się udzielać nieznajomym. Podzieliliśmy kartkę pionową kreską na pół i tam wypisywaliśmy co możemy przekazać je obcym (imię, hobby, zainteresowania), a których informacji nie udzielamy obcym (np. informacje o nazwisku, adresie, majątku rodziców, o swoich słabych stronach). Kolejnym krokiem było wyjaśnienie dzieciom co to są „awatary i nicki. " Każdy świetliczak stworzył własny awatar i nick. Były mega fantastyczne i bajecznie kolorowe. Nasze świetliczaki częściej w swoim życiu będą miały okazję znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba się przedstawić i opowiedzieć o sobie kilka zdań. W trakcie zajęć uczniowie nauczyli się, co i w jaki sposób warto o sobie opowiedzieć w kontaktach bezpośrednich i przez Internet.
Klasy drugie
Temat zajęć: „Bliźniaki zapraszają do przyjaznego kina"
Świetliczaki z klas drugich wzięły udział w zabawach, które przybliżyły im wiedzę na temat tego, z jakimi ograniczeniami w dostępie do kultury i informacji mogą zetknąć się osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki tym zabawom stworzyły sobie wymarzone kino, do którego może wybrać się każdy, bez względu na poziom sprawności psychoruchowej. Na początku wyzwania ustaliliśmy sobie pojęcie niepełnosprawności . Dzieci wymieniały przykłady osób niepełnosprawnych. Są to osoby: niesłyszące, niedosłyszące, niewidome, słabowidzące, niemówiące, niepełnosprawne ruchowo. Osoby niesłyszące i niedosłyszące porozumiewają się między sobą znaków. Taki język znaków nazywamy językiem migowym. Stosuje się go również do tłumaczenia filmów lub np. programów telewizyjnych. Widać wtedy w rogu ekranu osobę, która pokazuje kolejne znaki, tłumacząc wszystkie padające słowa i zdania. Dla zilustrowania, jak takie tłumaczenie wygląda, dzieci obejrzały film „Len" w reżyserii Joanny Jasińskiej Koronkiewicz. Kolejnym krokiem była zabawa w lektora. Świetliczaki dobrały się w pary i usiadły plecami do siebie. Jedna z osób miała obrazek a druga kartkę. Zadanie polegało na tym, by osoby mające przed oczami obrazki spróbowały jak najdokładniej opisać, co na nich widnieje, tak aby ich koledzy i koleżanki z pary mogli możliwie wiernie odtworzyć je na swoich kartkach. Po wykonaniu zadania wspólnie oglądaliśmy efekty pracy. Świetliczaki wykonały pracę podobną do pracy specjalnego lektora, opowiadającego o tym, co się dzieje na ekranie. Taki przekład nazywany jest audiodeskrypcją.
Klasy trzecie
Temat zajęć: „Psotnik i komputery"
MegaMisja zaznajomiła nas z wieloma aspektami pracy z szeroko pojętą nową technologią. Jednak jeden element pracy z komputerem, nie został jeszcze przez nas szczegółowo omówiony… Do dziś! Ergonomia pracy przy komputerze to bardzo ważna sprawa, związana z naszym zdrowiem! O tym jak przygotować miejsce przy komputerze- oświetlenie, krzesło, biurko, odpowiednia odległość od monitora itp. powiedzieli nam nie tylko anonimowi bohaterowie MegaMisji Julka i Kuba, ale także nasze mądre, świetlicowe głowy. Jeśli teoria, o której mówiliśmy zastosowana jest w praktyce, to miejsca pracy naszych świetliczków zasługują na szóstkę z plusem! Sprawdzeniu wiadomości w tym temacie, przysłużyły się rysunki Julki przed komputerem- w prawidłowej i nieprawidłowej postawie. W trakcie ćwiczeń zrobiliśmy się głodni… podobnie jak nasz laptop! I to właśnie było kolejnym tematem naszych rozmów i zabaw. Wspólnie przedyskutowaliśmy sytuacje, w których urządzenia elektroniczne dają nam znak, że brakuje już im sił, czyli że tracą ostatnie pokłady energii. Doszliśmy do wniosku, że różne urządzenia pokazują w podobny, ale nieco różniący się od siebie sposób, iż potrzebują podłączenia do prądu. Postanowiliśmy zrobić ilustracje, które idealnie to odzwierciedlą. Teraz i takie zdobią naszą świetlicę!
Wychowawczynie
Bożena Szarek, Natalia Halikowska, Aleksandra Korba