Świetliczaki z klas trzecich z SP 4
zakończyły swoją przygodę z MegaMisją
Kolejny rok przygody świetliczaków z MEGAMISJĄ dobiegł końca. Klasy trzecie zrealizowały dziesięć obowiązkowych obszarów.
Kilka słów przypomnienia o programie.
MegaMisja w Polsce jest kompleksowym programem edukacji cyfrowej skierowanym do świetlic szkolnych. Jego cel to przygotowanie dzieci do bezpiecznego i kreatywnego korzystania z technologii cyfrowych. Honorowym ambasadorem programu jest Grzegorz Kasdepke – autor bestsellerowych książek dla dzieci .W ciągu 10 miesięcy roku szkolnego dzięki programowi Fundacji Orange świetliczaki poszerzyły wiedzę w różnych obszarach tematycznych. MegaMisja dała dzieciom solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii. Dzieci, pracując w grupie, podejmowały kolejne zadania MegaMisji i zdobywały punkty. Przy realizacji wyzwań świetliczaki nauczyły się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. MegaMisja nie polegała jedynie na zajęciach przy komputerze. Świetliczaki robiły to, co lubią najbardziej: rysowały, wycinały i dyskutowały.
MegaMisja stawia na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.
Obszary kompetencji , które zostały zrealizowane w świetlicy w klasach trzecich (kompetencje cyfrowe, medialne i informacyjne)
I.Korzystanie z informacji (o źródłach informacji, odróżnianiu mediów wiarygodnych od niepewnych i znajdowaniu informacji).
II. Dziecko w środowisku medialnym (o tym jak w sieci widzą mnie inni, sposobach skutecznej komunikacji i superbohaterach)
III. Język mediów (O sposobach wyrażania opinii i prezentowania faktów w różnych mediach)
IV. Prawo (o prawach jakie mają dzieci np. do informacji czy autorskich, o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu i wrażliwości na potrzeby innych, w tym osób z niepełnosprawnościami).
V. Kreatywne korzystanie z mediów (o tym, jak w kreatywny sposób korzystać z różnych mediów i za pomocą cyfrowych narzędzi przetwarzać zdjęcia, dźwięki, a także obrazy).
VI. Mobilne bezpieczeństwo (o tym, jaka jest różnica między upublicznieniem a uwiecznieniem wizerunku, czym jest chmura internetowa, a także o tym, że za niektóre aplikacje trzeba płacić i że zawsze warto dbać o anonimowość w sieci).
VII. Etyka i wartości w komunikacji i mediach (o tym, czym jest prawdziwa przyjaźń i empatia, jak można wykorzystywać nowe technologie w komunikacji z innymi, na czym polega kampania społeczna i jak rozpoznać cechy dobrych i złych bohaterów).
VIII. Ekonomiczne aspekty działania mediów (o tym, czym jest komunikat, kim są jego nadawca i odbiorca, a także o reklamie i kosztach używania mediów).
IX. Kompetencje cyfrowe (o tym, jak przygotować siebie i komputer do pracy, z jakich części się on składa i jakie dane można w nim przechowywać. A także o tym, co łączy ciasto i język komputerów, gdzie szukać aktywnych elementów aplikacji oraz jak nakręcić pierwszy film).
X. Mobilne bezpieczeństwo (o tym, jaka jest różnica między upublicznieniem a uwiecznieniem wizerunku, czym jest chmura internetowa, a także o tym, że za niektóre aplikacje trzeba płacić i że zawsze warto dbać o anonimowość w sieci).
MegaMisjo dziękujemy Ci za wszystko! Zdobytą wiedzę, umiejętności, kompetencje! Jedno wiemy na pewno, będzie nam Ciebie brakować! Najpiękniejsze i najcenniejsze- wspomnienia, pozostaną w naszych sercach…
Dyplom szkoły (605.18 kb)