KOLEJNE ROCZNIKI ŚWIETLICZKÓW Z SP 4
KONTYNUJĄ SWOJĄ PRZYGODĘ Z MEGAMISJĄ
To już trzeci rok przygody naszych świetliczków z ogólnopolskim programem edukacyjnym MEGAMISJA, którego celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji uczniów. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii. Dzięki prowadzonym przez wychowawców świetlic nowoczesnym zajęciom uczniowie nabywają wiedzę dotyczącą bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów. W MegaMisji wychowawcy grup stawiają na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.
Pragnę przypomnieć, iż honorowym ambasadorem programu jest Grzegorz Kasdepke – autor bestsellerowych książek dla dzieci.
Tematy zajęć w poszczególnych grupach
Temat: Superbohaterowie nie tylko w sieci
Jacy są nasi ulubieni bohaterowie z bajek, gier czy filmów, a jacy jesteśmy my? Czy potrafimy robić te same rzeczy i mamy podobne umiejętności? Dzieci porównywały świat fikcji ze światem rzeczywistym, odpowiadając m.in. na powyższe pytania, opisując siebie i swoich ulubionych bohaterów oraz tworząc nowe, nietuzinkowe postaci. W pierwszym zadaniu świetliczaki miały za zadanie stworzenie plakatu z postaciami fikcyjnymi oraz realnymi. Kolejnym krokiem było namalowanie portretu swojego ulubionego superbohatera, następnie nazwać jego super moc. Dużo śmiechu było podczas prezentacji super bohaterów. Wyobraźnia naszych świetliczaków przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Swoją wystawę świetliczaki nazwały "Oddział specjalny-Mega-Bohaterowie". Podsumowaniem zajęć była zabawa "Fikcja czy rzeczywistość".
Temat: Psotnik w telewizji
Jakie są podstawowe funkcje komunikatów medialnych? Oczywiście informacyjna i rozrywkowa. Świetliczaki dowiedziały się o nich więcej, bazując na przykładzie jednego medium – telewizji, a dokładnie programów telewizyjnych, w których sami wystąpiły. Zagrały też w krótką grę, która pozwoliła im sprawdzić, czy nie gubią się w gąszczu telewizyjnych propozycji. W pierwszym zadaniu musiały w jaki celu oglądają telewizję Franek, Basia , Magda i Antek. W drugim zadaniu podzielone na dwie grupy świetliczaki tworzyły i pokazywały przed całą grupą ,własne scenki pokazujące różnego rodzaju programy telewizyjne. Następnie wymieniały cechy programu rozrywkowego i informacyjnego. Na koniec zajęć świetliczaki zagrały w grę, w której przydzielały gatunki programów TV do wybranych kategorii.
Temat: Fakty, opinie i bliźniaki
Wchodząc w świat Internetu dzieci powinny wyzbyć się typowych określeń jak np." to jest fajne" albo „ to jest głupie". Dzięki zajęciom z Mega Misji, świetliczaki dowiedziały się czym jest opinia i fakt oraz jak je odróżnić. Dzieci odsłuchały rozdział drugi z książki „Przygody Tomka Sawyera", a następnie musiały na kartkach zapisać własne przemyślenia dotyczące wysłuchanego audiobooka. Przy następnym zadaniu tablica została podzielona na dwie części, po jednej stronie miały znajdować się fakty, natomiast po drugiej stronie tablicy znajdowały się opinie. Dzieci miały za zadanie zdecydować, czy ich przemyślenia mogą zaliczyć się do faktów czy do opinii. Jako następne zadanie świetliczaki musiały sformułować 3-4 zdania dotyczące skarbów Tomka a następnie zaprezentować je przed grupą. Dzięki zajęciom z Mega Misji dzieci wiedzą już jak wyrazić własną opinię oraz rozumieją różnice pomiędzy faktem a opinią.
Temat: Psotnikowa przyjaźń i nowe media
Czym jest prawdziwa przyjaźń? Co jest dla nas ważne w przyjaźni? Media i nowe technologie dają nam ogromne możliwości komunikacyjne. Dzięki nim możemy poznać ciekawe osoby z całego świata. Zajęcia zaprezentowały dzieciom wartość przyjaźni, także tej na odległość. Pomogły również zrozumieć, że może to być niewystarczająca alternatywa dla komunikacji interpersonalnej i budowania głębokich relacji z drugim człowiekiem.
Na zajęciach świetliczakii udowodniły, że wiedzą co to jest prawdziwa przyjaźń . Prawdziwy przyjaciel to wielki skarb. Rozpoczęliśmy od zadania na zaufanie! Świetliczaki zostały połączone w pary. Jedna osoba z zawiązanymi oczami dążyła przez las do celu a druga osoba kierowała ją poleceniami: idź w prawo, lewo, prosto, itd. Dużo było przy tym śmiechu. Następnie opowiadaliśmy sobie o swoich ulubionych zajęciach, które robimy w wolnym czasie. Naszymi przyjaciółmi, mogą być nie tylko osoby z najbliższego środowiska. Bo przecież możemy różnymi sposobami porozumiewać z przyjaciółmi z daleka, np.: rozmowy telefoniczne, SMS-y, e-maile, listy, pocztówki oraz na portalach społecznościowych. Zadanie wykonane
Temat: Psotnik i ważne emocje
Zajęcia pomogły dzieciom zrozumieć, że komunikacja za pomocą mediów, to wciąż komunikacja międzyludzka, która wymaga szacunku i wrażliwości na emocje drugiego człowieka. W ramach kolejnego spotkania z MegaMisją świetliczaki uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje oraz bez problemu odróżniać emocje pozytywne od negatywnych. Pomogła im w tym „ruchoma buzia" oraz ich pomysłowość i dociekliwość. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że emocje można wyrażać trojako: mimiką, gestem i tonem głosu. Zrozumiały także, że jeden komunikat może wywołać różne odczucia u nadawcy i odbiorcy, a komunikacja za pomocą mediów powinna odbywać się z zachowaniem szacunku dla tych, których nie widzimy. Dzieci narysowały również obrazki pokazujące, jak się dziś czują i na pracach kolegów i koleżanek umieściły słowne lub rysunkowe komentarze. Jak bardzo zainteresowało je wyrażanie różnych stanów emocjonalnych, przedstawiają fotografie.
Wychowawczynie
Bożena Szarek, Aleksandra Korba, Justyna Rząsa
Wst. E.R