Warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień
W marcu gościł w naszej szkole pan Dariusz Bełdowski. Specjalista terapii uzależnień, doświadczony realizator programów profilaktycznych i terapeutycznych. Od wielu lat kieruje Poradnią Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Legnicy.
Wszystkie klasy piąte, szóste i jedna czwarta uczestniczyły w ciekawych warsztatach dotyczących uzależnień. Psychoterapeuta podkreślał także rolę wartości w życiu młodego człowieka. Uczniowie wskazali RODZINĘ jako podstawową i najważniejszą dla nich wartość.
Zajęcia z pracownikiem MONAR-u zostały sfinansowany ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Organizacją zajęła się pedagog Maria Pura.
Program edukacyjny „ALFA"
30 stycznia w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia przez policjantów z Komisariatu Policji w Chojnowie, w ramach programu „Alfa".
W zajęciach uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły od klasy I do VI wraz z nauczycielami.
Działania policjantów były ukierunkowane na podniesienie świadomości i kształtowanie pożądanych postaw i zachowań uczniów i nauczycieli, w sytuacji zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Program został opracowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod patronatem Wojewody Dolnośląskiego.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Policję. Jak się okazało, wykazywały dużą wiedzą w zakresie omawianych zagadnień. Policjanci, prowadzący zajęcia, przy wykorzystaniu opracowanych dla tego programu materiałów dydaktycznych, poruszali zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i właściwego zachowania w sytuacji zagrożenia.
Uczniowie dowiedzieli się między innymi tego, jak zachować się, gdy usłyszą strzały czy też, gdy zauważą jakiś podejrzany pakunek.
Program : Alfa" jest skierowany do wszystkich mieszkańców województwa dolnośląskiego. Wpisuje się w założenia „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019" (Uchwała nr 252 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2014 r.), w którym zdefiniowane zostały zadania dla Policji.
WYJŚĆ POZA SCHEMAT
W dniu 07 października 2016r. w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny
pt. „Wyjść poza schemat" dla klas V i VI. Grupa teatralna Inspiracja z Krakowa była
w naszej szkole już kolejny raz.
Tematem przedstawienia była cyberagresja, czyli różne formy przemocy w postaci prześladowania, zastraszania, nękania, wyśmiewania w stosunku do innych użytkowników sieci za pomocą dostępnych komunikatorów – portali internetowych, telefonów komórkowych. Najczęściej występuje w postaci wysyłania obraźliwych e-maili i SMS-ów, publikowania ośmieszających zdjęć, filmów i informacji na temat innych osób, wypisywania upokarzających i obraźliwych komentarzy, podszywania się pod inną osobę w sieci.
Po spektaklu odbyła się pogadanka z uczniami. Aktorzy uświadamiali uczniom, że należy reagować na przemoc poprzez mówienie o niej osobom dorosłym – np. rodzicom, nauczycielom w szkole, pedagogowi szkolnemu czy innej osobie zaufanej.
Aktorzy przedstawili także słuchaczom zasady antyhejtowe:
- Zastanów się, zanim odpowiesz na hejtowski komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili.
- Nie odpowiadaj agresją na agresję, w ten sposób jedynie prowokujesz hejtera do dalszego obrażania.
- Gdy coś ci się nie podoba lub denerwuje cię, wyraź to kulturalnie, nie hejtuj.
- Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej.
Spektakl uświadomił uczniom, że praktykowane przez nich „niewinne zabawy" mogą wyrządzić ogromną krzywdę drugiej osobie oraz co najważniejsze zabawy te nie kończą się
z chwilą wyłączenia komputera czy telefonu, ale wysyłane treści przez długi czas są dostępne na serwerach właściciela sieci. W każdej chwili, na wniosek prokuratora, muszą być udostępnione policji.
Spektakl został sfinansowany ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Organizacją zajęła się szkolna pedagog Maria Pura.
W KRAINIE BAJTÓW
Na zaproszenie pani pedagog w dniu 7 października 2016 r , w naszej szkole gościła grupa teatralna Inspiracja z Krakowa.
Uczniowie klas III i IV wzięli udział w przedstawieniu profilaktyczno – edukacyjnym
pt. "W krainie bajtów".
To przedstawienie było satyryczną opowieścią o zagrożeniach wynikających z uzależnienia młodych osób od telewizji, internetu i gier komputerowych.
Dzieci wspaniale się bawiły, ale przede wszystkim uczyły się jak bezpiecznie i mądrze posługiwać się internetem i unikać pułapek, które może on stwarzać. Uczniowie dowiedzieli się, że "surfując" w sieci można być narażonym na wiele niebezpieczeństw. Teraz wiedzą, że nie należy:
1. odpowiadać na nieznane maile,
2. zdradzać swoich danych osobowych,
3. siedzieć więcej niż 30 min. przy komputerze dziennie,
4. zaniedbywać przyjaciół i swoich obowiązków.
Przedstawienie zostało sfinansowane z funduszy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chojnowie.