W roku szkolnym 2008/2009 nasza szkoła przystąpiła do konkursu ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty pt.: "Szkoła dbająca o bezpieczeństwo". Pedagog szkolny systematycznie przeprowadza diagnozę i ewaluację stanu bezpieczeństwa uczniów w szkole, na bazie której został stworzony szkolny program "Bezpieczna szkoła". Pedagog szkolny jako koordynator zespołu wychowawczego przewodniczy działaniom związanym z poprawą bezpieczeństwa w szkole.

• 5 i 12 lutego 2009r. odbyły się w szkole warsztaty z zakresu "Komunikacja i relacje międzyludzkie". W tej formie pracy z uczniem wzięły udział dwie klasy: Vd i VIc. W czasie czterogodzinnych warsztatów, prowadzonych przez Trenera Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uczniowie zdobyli podstawowe wiadomości z zakresu umiejętności interpersonalnych.

• 27 lutego 2009r. uczniowie klas III - VI brali udział w aktywnych lekcjach wychowawczych na bazie spektakli profilaktycznych. Klasy III wzięły udział w przedstawieniu "Psoty nie z tej Ziemi", które poruszało temat związany z zasadami bezpieczeństwa i komunikacji w grupie. Dla klas starszych grupa teatralna zagrała spektakl pt. "Dylemat". Spektakl ten koncentrował się na problematyce używek i przemocy.

• Współpracujemy z Małopolskim Impresariatem Artystycznym "Inpiracja" od 2 lat. Poprzez ich formy teatralne w atrakcyjny sposób docieramy do naszych uczniów, ucząc ich dokonywania właściwych wyborów, pożadanych zachowań w sytuacjach trudnych i konfliktowych, jak również uświadamiamy im konieczność odpowiedzialności za swoje czyny i zachowania.

• 12 marca 2009r. w szkole odbyła się "Rozprawa przeciwko przemocy". Klasa VIc, poprzez sztukę (dramę), pokazała uczniom czym jest przemoc, jakie są jej formy i konsekwencje prawne zachowań agresywnych. Klasę przygotowała pani pedagog z pomocą wychowawcy -  pana Tomasza Błaszczaka. W tym przedsięwzięciu wzięły udział klasy od II do VI. Przedstawienie wraz z komentarzem dyrekcji i pedagoga było dużym przeżyciem dla naszych uczniów. Zobacz zdjęcia.

• 16 marca 2009r. klasy V i VI miały spotkania z kuratorem sądowym na temat "Demoralizacja, jej przejawy i konsekwencje prawne".

M.Pura