Niezapomniana przygoda na Ziemi Małopolskiej już za nami

W dniach 23 – 26. września 2014 r. uczniowie naszej szkoły z klasy IIIb i IIId wraz ze swoimi wychowawczyniami panią Anną Grabek i Celiną Wojtalą odbyli wycieczkę edukacyjną po Ziemi Małopolskiej. Rano we wtorek wszyscy punktualnie o godz. 6.45 przybyli na parking przy Basenie Miejskim, skąd wyruszył autokar w czterodniową wyprawę. Niezwykle ciekawy program rozpoczął się zwiedzaniem dawnej stolicy Polski – Krakowa z najważniejszą częścią tego miasta Grodem Wawelskim. Po kilkugodzinnym pobycie w mieście uczestnicy dotarli na nocleg do ośrodka „Orle Gniazdo" w Sromowcach Wyżnych. Po obiadokolacji na uczniów czekała jeszcze wyprawa do Izby Regionalnej, gdzie poznali miejscową kulturę oraz dawne obyczaje mieszkańców wsi.

Następnego dnia przy błękitnym niebie i grzejącym słońcu odbył się 2,5 – godzinny Spływ Dunajcem co było nie lada atrakcją i ciekawym przeżyciem. Następnie zwiedzono Wąwóz Homole z ciekawymi formami skalnymi oraz uzdrowiskowe miasteczko – Szczawnicę Zdrój, gdzie kosztowano wód leczniczych. Po powrocie do ośrodka na uczniów czekał prawdziwy baca, który pokazał w jaki sposób wyrabia się oscypki. Nasza szkolna pielęgniarka, Pani Grażyna Mazur, pokazała następnie w jaki sposób należy właściwie udzielać pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Wieczorem dzieci kosztowały jeszcze potraw z przygotowanego specjalnie grilla oraz bawiły się w rytm muzyki dyskotekowej.

Trzeciego dnia wycieczki odwiedzono stolicę polskich Tatr – Zakopane. Duże wrażenie zrobiła wizyta pod Wielką Krokwią – skocznią narciarską, na której odbywają się zawody w skokach narciarskich. Obowiązkowym punktem programu była wizyta na Krzeptówkach i Krupówkach, a także zobaczenie miejsca, w którym spoczywa Kornel Makuszyński – autor popularnego Koziołka Matołka. Niejednemu uczniowi zakręciło się w głowie, gdy chodził po nowej atrakcji Zakopanego – „Domie do góry nogami". Czwartkowe popołudnie spędzono odwiedzając Białkę Tatrzańską i słynną Termę Banię, która wśród wodnych atrakcji pozwoliła dzieciom wyszaleć się w gorących basenach i na zjeżdżalniach.

Ostatniego dnia po śniadaniu udano się w drogę powrotną. Na wycieczkowym szlaku pojawił się słynny zamek w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim, który koniecznie trzeba było zobaczyć. Każdy z uczestników przeżył też niezapomniane chwile w Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły,  zwiedzając otwarte w kwietniu tego roku muzeum poświęcone pamięci naszego rodaka św. Jana Pawła II. Po godzinnej wizycie na każdego czekała przepyszna kremówka. Ostatnim miejscem, które zostało zwiedzone był pobliski Inwałd z grodem warownym. Uczniowie wzięli udział w lekcji dydaktycznej, podczas której stoczyli bój na drewnianych koniach oraz nauczyli się wyrabiać liny w grocie powroźnika, a także wykuwać w rozgrzanym metalu przedziwne rzeczy u kowala. Na pewno w pamięci pozostanie też smok, który zionął prawdziwym ogniem. Żeby zakończyć czterodniowy wyjazd miłym akcentem odwiedzono też w drodze do domu restaurację Mcdonald's . I wreszcie koniec kwadrans po 21 wieczorem w piątek 26 września, a później pewnie jeszcze wiele wypowiedzianych wspomnień oraz oglądania zrobionych zdjęć i zakupionych pamiątek.

Ks. Jarosław Górecki

Kierownik wycieczki

(szerokość: 375 / wysokość: 281)  (szerokość: 375 / wysokość: 281)

(szerokość: 375 / wysokość: 281)  (szerokość: 375 / wysokość: 281)