LIGA MATEMATYCZNA

KLASA 5

ZADANIE 1.

Jeżeli z lewej kieszeni przełożę do prawej 4,50 zł, to w prawej kieszeni będę miał tyle, ile miałem początkowo w lewej kieszeni. Ile pieniędzy mam teraz w lewej kieszeni, jeżeli łącznie mam 20,50 zł.

ZADANIE 2.

Pitagoras, matematyk grecki, który żył w VI w. p.n.e. zapytany o liczbę swoich uczniów, odpowiedział: „Połowa moich uczniów uczy się matematyki, czwarta część przyrody, siódma część milczenia, resztę stanowią trzy kobiety". Ilu uczniów miał Pitagoras?

ZADANIE 3.

Krzyś ma akwarium w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 6 dm x 0,3 m x 40 cm (szer. x dł. x wys.). Woda zajmuje ¾ wysokości akwarium. Gdy wpuścił do akwarium rybę, poziom wody podniósł się o 2 mm. Jaką objętość miała ta ryba?

ZADANIE 4.

W klasie VI jest pewna liczba dziewcząt i 16 chłopców. Gdyby do szkoły nie przyszło 6 dziewcząt, to liczba chłopców stanowiłaby 8/3 pozostałej liczby dziewcząt. Ilu uczniów jest w tej klasie?

ZADANIE 5.

Mateusz i Dawid mają razem 18 lat, Dawid i Piotr 23 lata, a Mateusz i Piotr 19 lat. Ile lat ma każdy z chłopców?