KONKURS WIEDZY O CHOJNOWIE "ZNAM SWOJE MIASTO"

Cele konkursu:

- zapoznanie uczniów z historią miasta Chojnowa,

- zapoznanie z głównymi zabytkami miasta,

- zwiedzanie i oglądanie zabytków,

- wykonanie pamiątkowych zdjęć,

- zapoznanie uczniów z charakterystycznymi cechami regionu Chojnowa i okolic oraz jego możliwościami turystyczno-rekreacyjnymi,

- kształcenie umiejętności rozpoznawania charakterystycznych budowli,

- rozwijanie umiejętności obserwowania i wykorzystania nabytej wiedzy w konkursie,

- pogłębianie więzi uczuciowych z "małą ojczyzną",

- rozwijanie zainteresowań tradycją ludową, sztuką ludową, pracą, rzemiosłem, strojem.

Podstawowym zagadnieniem dla każdego człowieka jest tzw, poczucie zakorzenienia i poczucie tożsamości. Z tożsamością nierozerwalnie łączy się zagadnienie tradycji. Znajomość tradycji własnego regionu ułatwia współczesnemu człowiekowi orientację w środowisku, w którym żyje. Przywiązanie dzieci do ziemi ojczystej można kształtować, zapoznając je z własną miejscowością. Poznając swoją miejscowość; wieś, osiedla, okolice, poznają jednocześnie tradycje ludowe, zdobywają wiedzę z zakresu dziedzictwa kulturowego w regionie, poznają sztukę ludową i nawiązują kontakty z innymi ludźmi. Spotkania z ciekawymi ludźmi są dla dzieci żywymi lekcjami tradycji i historii. Wspaniałą okazją do poznania swych stron, okolic są wycieczki, które rozwijają zainteresowania i zdolności poznawcze, to także ciekawy sposób na pogłębienie więzi uczuciowych z "małą ojczyzną", z przeszłością, współczesnością i przyszłością.

Wystawa etnograficzna miała na celu pokazanie uczniom sztuki ludowej, rękodzieła, rzemiosła gminy Chojnów, zapoznać z ginącymi, zapomnianymi zawodami. Działania, w których udział brali uczniowie, uświadomiły dzieciom duże zmiany, jakie zaszły w krajobrazie miasta, architekturze, w kulturze tradycyjnej; w tym w sztuce ludowej. Dzieci obserwowały zmiany, jakie zaszły w najbliższej okolicy, których sprawcą jest człowiek. podsumowaniem tych działań był konkurs wiedzy o Chojnowie "Znam swoje miasto". Udział w konkursie wzięli uczniowie klas II i III.

Opracowały: Renata Safin, Barbara Waganiak, Barbara Wiatrowicz

WYNIKI KONKURSU

IIIa

I miejsce: M. Kalinowska, K. Anton, O. Najda, K. Rakus, K. Jędraszczyk, A. Zeler, K. Szarawańska, A. Stańczyk, A. Budz, O. Chrzanowska, K. Konarski