Regulamin współzawodnictwa

„Czwórkowa Super Klasa"

Założenia:

1.      W konkursie biorą udział klasy IV – VIII Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie

2.      Konkurs trwa cały rok szkolny.

3.      Wyniki współzawodnictwa klas podane zostaną podczas apelu na zakończenie roku szkolnego.

4.      O zwycięstwie i końcowej klasyfikacji decyduje suma punktów zgromadzonych przez klasę w poszczególnych obszarach ujętych w Regulaminie.

5.      Regulamin współzawodnictwa dostępny jest na stronie internetowej szkoły w zakładce „Wspieranie uzdolnień".

Cele:

• Integracja zespołów klasowych
  • Integracja społeczności szkolnej
  • Kształtowanie poczucia wspólnoty wśród uczniów oraz grupowej odpowiedzialności za wspólne działania
  • Motywowanie uczniów do aktywności na rzecz społeczności szkolnej
  • Promowanie wartości nauki w atmosferze wspólnej pracy i zabawy
  • Popularyzowanie pozytywnych zachowań i postaw uczniów
  • Motywowanie rodziców do zaangażowania we współpracę ze szkołą
  • Wdrażanie uczniów do przestrzegania zasad „fair play"
  • Wspieranie działań dydaktycznych i wychowawczych szkoły

Podczas współzawodnictwa o tytuł „Czwórkowej Super Klasy"

brane będą następujące obszary:

1)Wyniki w nauce

Ocenie podlega średnia ocen klasy, która zostanie przeliczona na punkty w następujący sposób:

średnia klasy 4,5 i więcej -20 punktów

od 4,4 do 4,2- 15 punktów

od 4,1 do 4,0- 10 punktów

od 3,9 do 3,7- 5 punktów

poniżej3, 7 - 3 pkt.

Punkty przyznawane są raz w semestrze po klasyfikacji. Wychowawcy przekazują informacje o średnich klas do lidera Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień w wyznaczonym terminie.

2)Zachowanie

Punkty można zdobyć za oceny zachowania na półrocze oraz na koniec roku szkolnego. Za poszczególne oceny z zachowania przyznawana jest następująca ilość punktów:

wzorowe – 6 pktów,

bardzo dobre – 5 pkty,

dobre – 4 pkty,

poprawne – 3 pkty,

nieodpowiednie – 2 pkty,

naganne – 1 pkt.

Po przeliczeniu ocen z zachowania na punkty, obliczona zostaje średnia klasy, która następnie podlega poniższej punktacji:

najwyższa średnia w szkole do 4,3 – 20 pktów,

od 4,2 do 4,0 – 15 pktów,

od 3,9 do 3,7 – 10 pktów,

poniżej 3,6 – 5 pktów.

Punkty przyznawane są raz w semestrze po klasyfikacji. Wychowawcy obliczają średnią i w wyznaczonym terminie przekazują informacje do lidera Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień.

3)Frekwencja

Klasy otrzymują punkty za frekwencję w danym semestrze.

Klasa o najwyższej frekwencji otrzymuje 6 punktów, klasy których frekwencja uplasuje się na miejscach od 2 do 6 otrzymują kolejno: 5,4,3,2 i 1 punkt.

Informacje o frekwencji klasy wychowawcy podają liderowi szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień w wyznaczonym terminie.

4)Czytelnictwo

Klasy otrzymują punkty za miejsce zdobyte w zestawieniu – czytelnictwo w szkole:

I miejsce (wśród klas IV-VIII) – 10 punktów,

II miejsce – 9 punktów,

III miejsce – 8 punktów,

IV miejsce – 7 punktów,

V miejsce – 6 punkty,

VI miejsce – 5 punkty,

VII miejsce – 4 punkty,

VIII miejsce – 3 punkt,

IX miejsce – 2 punkty,

X miejsce – 1 punkt.

Punkty przyznaje się raz w semestrze na podstawie zestawienia przygotowywanego przez bibliotekarki szkolne.

5)Opinia nauczycieli o klasie

Nauczyciele wszystkich przedmiotów wyrażają opinię o klasach, w których uczą, przyznając punkty oddziałom na koniec każdego semestru. Przy ocenie klas nauczyciele biorą pod uwagę:

- przygotowanie do lekcji,

- aktywność w trakcie lekcji,

- dyscyplinę i porządek podczas zajęć,

- kulturę osobistą uczniów;

Każdy nauczyciel może przyznać klasie od 0 do 6 punktów. Informacje o przyznanych punktach przekazuje liderowi Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień w wyznaczonym terminie.

6)Sala lekcyjna

Klasy mogą zdobyć punkty za estetykę swojej sali oraz aktualność i atrakcyjność gazetek klasowych. Punkty te raz w semestrze (pod koniec I semestru oraz pod koniec roku szkolnego) przyznają członkowie Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Klasa może zdobyć maksymalnie 5 punktów.

7)Zaangażowanie rodziców w życie szkoły

Klasy mogą otrzymać 10 punktów za szczególne zaangażowanie w życie szkoły – zorganizowanie imprezy lub uroczystości przez rodziców danej klasy dla całej społeczności szkolnej.

8)Aktywność

Klasa może otrzymać 10 punktów za wolontariat, zorganizowanie akcji charytatywnej lub imprezy dla całej społeczności szkolnej.

Sposób nagradzania:

Klasa, która zdobędzie w ciągu roku szkolnego najwięcej punktów, otrzyma tytuł „Czwórkowej Super Klasy", a wraz z nim pamiątkową statuetkę i nagrodę – niespodziankę dla całej klasy.