JAK TO JEST Z TYM ZAPAMIĘTYWANIEM?

Kilka podpowiedzi dla uczniów:

1.    Pierwsze pół godziny to najefektywniejszy czas Twojej nauki (oczywiście od momentu, kiedy rzeczywiście skupisz się na zadaniu). Ten czas przeznaczaj na najważniejsze, najtrudniejsze zadania.

2.    To, czego się nauczyłeś -jeśli nie zostanie dobrze utrwalone, może dość prędko stać się dla Ciebie w dużej mierze niedostępne. W ciągu 24 godzin najwięcej nowego materiału zostaje zapamiętane bądź zapomniane. Po kilku dniach, jeśli nie powtórzysz wcześniej wiadomości z danej lekcji, musisz się właściwie uczyć jej od nowa. Opłaca się więc odrabiać wszystkie lekcje tego samego dnia, którego były one w szkole. Wtedy na drugi dzień mogą one być powtarzane i utrwalane, a nie przyswajane od nowa.

3.    Powtarzanie jest zatem niezbędnym elementem skutecznego zapamiętywania. Jeśli chcesz dobrze zapamiętać np. treść wiersza, powtórz go jeszcze kilka razy po pierwszym bezbłędnym odtworzeniu.

4.    Aby Twoja nauka była efektywna, wykorzystuj różne techniki nauki: słuchanie, czytanie, przeglądanie notatek i pisanie.

5.    Gdy uczysz się czegoś mechanicznie (np. tekstu na pamięć, ortografii),  powtarzaj materiał krócej, ale za to regularnie, np. przez pięć dni po 15 minut. Również przygotowania do klasówki lepiej rozpoczynaj tydzień wcześniej i poświęcać na nie po pół godziny dziennie, zamiast kilku godzin tuż przed sprawdzianem.

6.    Łatwiej zapamiętasz: to, co Cię interesuje, co jest dla Ciebie ważne, informacje w kontekście emocjonalnym, przede wszystkim te związane jakoś z Twoją osobą, elementy wyróżniające się wyraźnie spośród innych.

7.    Ucząc się nowego materiału, staraj się znaleźć w nim coś ciekawego dla siebie.  Odnoś informacje do wcześniej zdobytej wiedzy, rób własne notatki, podkreślaj najważniejsze informacje na kolorowo, szukaj śmiesznych skojarzeń - wszystkie te działania ułatwią Ci szybsze i trwalsze zapamiętanie nowych wiadomości.