Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

„Każdy ma prawo do sukcesu" 

W Szkole Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie realizowany jest projekt  „Każdy ma prawo do sukcesu"  w ramach Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czas trwania projektu: od 1 września 2011r do 31 stycznia 2013r

Szkolnym koordynatorem projektu jest Maria Pura- pedagog szkolny.

W ramach projektu wsparciem objętych zostało 82 uczniów z klas I-III , którzy uczęszczają na następujące zajęcia:

1.      Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym zagrożonych ryzykiem dysleksji- prowadzące :  Grazyna Kośnik,  Karolina Socha

2.      Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami mowy- prowadzące: Izabela Firlej-Wielgucka

3.      Zajęcia psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej- prowadząca: Maria Pura

4.      Muzykoterapia dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo- prowadząca: Maria Pura

5.      Kinezyterapia dla dzieci przewlekle chorych- prowadzący : Mirosław Pura

6.      Zajęcia matematyczne rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych- prowadząca: Maria Lepka

7.      Zajęcia plastyczne rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych-prowadząca: Grażyna Kośnik

8.      Zajęcia języka angielskiego rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych-prowadząca: Aneta Czapska

 

 

Wszystkie zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów.

Szkoła została doposażona w atrakcyjne pomoce dydaktyczne do każdych z wyżej wymienionych zajęć, sprzęt komputerowy, sprzęt do rehabilitacji i zajęć z gimnastyki korekcyjnej. Powstała sala do terapii i zajęć psychoedukacyjnych.

Zajęcia psychoedukacyjne

Frekwencja na zajęciach jest wysoka. Zdarzają się sporadycznie nieobecności, które wynikają z choroby uczestników zajęć.

Pomoce do zajęć są bardzo różnorodne i atrakcyjne.  Dzięki  pakietowi „ Socjoterapia" można zrealizować założone cele programu zajęć. Praca nad emocjami jest ułatwiona dzięki takim pomocom jak: „Jak odreagować emocje", „Gra odkrycia"- która w zabawowej formie uczy odkrywać w sobie empatię, pomaga zrozumieć siebie i innych, komunikatywności, jest narzędziem terapeutycznym. „Teatrzyki dla dzieci", pacynki, programy profilaktyczno-terapeutyczne dają możliwość przełamania różnych barier np. nieśmiałości. Uczestnicy nauczyli sie zasad  i przyjęły za własny kontrakt grupy. W tym  zakresie- pomoce typu: „Podręcznik dobrych manier", „Wartości w życiu społecznym", „Rozwiązywanie konfliktów w szkole, w domu", „Historyjki obrazkowe i inne, spełniły doskonale swoją rolę.

Dzięki środkom z projektu zostały zakupione meble do sali zajęć psychoedukacyjnych. Sala jest kolorowa, przestrzenna. Sprzęt komputerowy zakupiony także do tych zajęć pozwala odtwarzać muzykę relaksacyjną, płyty z piosenkami, zabawami, programy terapeutyczne.

Zajęcia z muzykoterapii dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo

Frekwencja na zajęciach jest wysoka. Sporadyczne nieobecności spowodowane są chorobą dziecka.

Do zajęć zostały zakupiony pakiet pomocy, który znakomicie pozwala odreagować napięcia psychofizyczne, pozbyć się nadmiaru energii i agresji. Dzięki różnym instrumentom muzycznym  zakupionym do zajęć można prowadzić ćwiczenia z logorytmiki, ćwiczenia słuchowe, zabawy rytmiczno-muzyczne, grać na instrumentach. Płyty z muzyką relaksacyjną i klasyczną pozwalają na wyciszenie, rozluźnienie, poprawę koncentracji uwagi. Do zajęć zostały zakupione także kolorowe siedziska wypełnione granulatem, które są znakomitym miejscem do odpoczynku i prowadzenia rozmów, dyskusji, zabaw, śpiewania, słuchania muzyki.

Zauważa się poprawę relacji koleżeńskich w grupie. Uczestnicy poznali kontrakt grupy i starają się go przestrzegać. Po każdych zajęciach dokonują samooceny.

Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców.

Zajęcia kinezyterapii dla dzieci przewlekle chorych

Frekwencja na zajęciach jest  100%. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów i rodziców. U dzieci obserwuje się większą sprawność fizyczną, większą wydolność organizmu, wzmocnienie mięśni, lepszą koordynację ruchową i statykę ciała.

Do zajęć zostały zakupione dobrej jakości pomoce. Sprzęt posiada certyfikaty bezpieczeństwa i jakości .Piłki gimnastyczne służą na zajęciach do kontrolowania równowagi oraz wzmocnienia mięśni poprzez dynamiczną pracę całego ciała. Za pomocą taśm do ćwiczeń dzieci mogą w sposób harmonijny wzmacniać mięśnie. Maty do ćwiczeń pozwalają na komfortowe wykonywanie ćwiczeń ruchowych. Walec pomaga w odpoczynku i relaksie po wytężonej pracy całego organizmu. Ławeczki gimnastyczne umożliwiają wykonywanie przez dzieci całej gamy ćwiczeń korekcyjnych.

Wszystkie pomoce do zajęć z kinezyterapii sprawiają, że można zrealizować cele programu i czynią te zajęcia bardzo atrakcyjnymi.

Zajęcia plastyczne rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych

Na zajęciach wykorzystywane były plansze edukacyjne Sztuka - Plastyka, które służyły do pogłębiania wiedzy uczniów z zakresu sztuk plastycznych i historii sztuki. Uczniowie malowali prace korzystając ze sztalug. Inne wykorzystywane narzędzia to dziurkacze i nożyczki ze wzorkami, pędzle.

Dzieci korzystały z szerokiej gamy materiałów papierniczych, kredek, farb, kleju, plasteliny, złotolu i srebrolu w aerozolu, materiałów przyrodniczych.

Tematyka prac była związana z porami roku oraz przeżyciami i doświadczeniami dzieci. Prace wykonywane były różnymi technikami ( m.in. papieroplastyka, kompozycje płaskie i przestrzenne).

Frekwencja na zajęciach była prawie stuprocentowa (dwa przypadki nieobecności spowodowane chorobą). Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Dzieci pracowały chętnie, z dużym zaangażowaniem. Miały możliwość rozwinąć i pogłębić swoją wiedzę u umiejętności, wzbogacić warsztat pracy. Zawsze chętnie chwaliły się swoimi pracami przed rówieśnikami i rodzicami. Efektem pracy na zajęciach jest zorganizowana w holu szkoły wystawka, którą licznie odwiedza społeczność szkolna i osoby z zewnątrz. Dzieci zaprosiły do obejrzenia wystawki rodziców, fotografowały sie na tle swoich prac.

rodzice wyrażają pozytywne opinie o zajęciach, są zadowoleni, że dzieci otrzymują nieodpłatnie potrzebne materiały. Wielu uczniów z klas I - III wyraża chęć uczestniczenia w tych zajęciach.

 

Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce w tym zagrożonych dysleksją

 

Usprawniając analizę i syntezę wzrokowo-słuchową wykorzystywano przygotowywane karty pracy, obrazki, litery alfabetu ruchomego, sylaby oraz napisy do globalnego czytania.
Do ćwiczenia pamięci stosowano gry memory, kolorowe elementy geometryczne, patyczki, obrazki i napisy.
W ćwiczeniach koordynacji  wzrokowo-ruchowej korzystano z zakupionych pomocy, tj. „Wędkarz", „Studnia Jakuba", tuba „Gąsienica".
Przy wykorzystaniu obrazków i historyjek obrazkowych wzbogacano wiedzę, słownictwo  i rozwijano mowę opowieściową.
Cieszącą się dużym zainteresowaniem pomocą była plansza grafomotoryczna „Wzorki" oraz zestawy wzorów „Figuraki".
W celu poprawy techniki czytania i rozumienia tekstu korzystano z domin sylabowych, sylabowo-obrazkowych, rebusów,  zestawów „PUS", „Logicco Piccolo – czytanki" oraz „Bajek dla dyslektyków".
Wszystkie zastosowane pomoce wzbudzały ciekawość poznawczą, motywację do działania  i sprawiały, że zajęcia nie były nudne. Na pozytywne odczucia wpływała również pozytywna atmosfera otoczenia - czysta, kolorowa sala odpowiednio wyposażona w dostosowane dla uczniów meble i pomoce.
Na każde zajęcia pomoce były dobierane tak, aby maksymalnie służyły usprawnianiu zaburzonych funkcji, utrwalaniu i sprawdzaniu zdobytej wiedzy i umiejętności oraz były atrakcyjne dla dzieci. Z szerokiej gamy pomocy najczęściej używane były różnorodne puzzle, różnego typu domino (obrazkowe, literowe, sylabowe, z figurami geometrycznymi), loteryjki, klocki Logo, PUS, książeczki z wierszykami i zagadkami, nagrania muzyczne, pomoce do ćwiczenia grafomotoryki. Często uzupełnienie zajęć stanowiły przygotowywane przez prowadzącą te zajęcia KARTY PRACY.

Frekwencja na zajęciach była stuprocentowa. Uczniowie chętnie w nich uczestniczyli, z zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania. Bardzo podobały im się pomoce i chętnie z nimi pracowali. Najbardziej dostrzeżony postęp dzieci dokonał się w sferze motywacji do podejmowania działań, percepcji słuchowej, tempa czytania i pisania, coraz precyzyjniejszego wykonywania ćwiczeń usprawniających małą i dużą motorykę. Dzieci bardzo chętnie sięgały też na półkę z książeczkami do samodzielnego cichego i głośnego  czytania.

Rodzice pozytywnie wyrażają się o zajęciach. Cieszą się, że ich dzieci w nich uczestniczą, pytają o postępy.

 

Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy

 

            Zajęcia logopedyczne pozalekcyjne dla dzieci z zaburzeniami mowy w Szkole Podstawowej  nr 4 odbywały się do końca roku kalendarzowego w dwóch czteroosobowych grupach. Spotkania odbywały się dwa razy w tygodniu. Z zajęć korzystały dzieci, u których zdiagnozowano opóźniony rozwój mowy, dyslalie wielorakie lub inne poważne wady wymowy. Podczas spotkań dzieci korzystały z pomocy dydaktycznych, które zostały zakupione ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak wynika z obserwacji uczniowie najchętniej korzystali z tradycyjnych logopedycznych gier planszowych i specjalistycznych gier komputerowych, które dzięki projektowi trafiły do szkoły. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, ewentualne nieobecności uczniów są wynikiem chorób i występują sporadycznie. Frekwencja dzieci na zajęciach jest wysoka i chociaż program „Każdy ma prawo do sukcesu" realizowany jest dopiero od września 2011 roku w Szkole Podstawowej nr 4, to już widać efekty zajęć logopedycznych. Uczniowie, którzy ze względu na swoje trudności z mową na początku roku szkolnego niechętnie kontaktowali się z rówieśnikami, obecnie znacznie częściej biorą udział w życiu klasy i nie boją się zabierać głosu na forum grupy.

się i podnoszenie samooceny.

 

Zajęcia języka angielskiego rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych – ewaluacja

 

 Zajęcia cieszą się zainteresowaniem uczniów na nie uczęszczających, którzy zawsze aktywnie i chętnie w nich uczestniczą. Świadczyć o tym mogą wyniki krótkiej ankiety przeprowadzonej wśród uczniów – wszystkich 8 uczestników zajęć uznało je za bardzo ciekawe. Jako element, który najbardziej im się podoba w zajęciach, uczniowie wymieniali gry językowe oraz programy multimedialne, z których mogą korzystać, a które zostały zakupione na potrzeby realizacji zajęć. Z pewnością uatrakcyjniają one naukę języka angielskiego oraz przyczyniają się do jeszcze większego zainteresowania zajęciami i samym językiem. Ponadto zakupione plansze dydaktyczne zostały umieszczone w sali językowej, w której odbywają się zajęcia, dzięki czemu uczniowie mogą z nich w każdej chwili skorzystać.

Frekwencja na zajęciach jest bardzo wysoka, nieliczne nieobecności uczniów wynikają z choroby oraz z faktu, iż w jednym tygodniu uczniowie biorący udział w zajęciach uczestniczyli w „zielonej szkole"

 

 Zajęcia matematyczne rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych

 

Od momentu pozyskania pomocy dydaktycznych, są one sukcesywnie wykorzystywane na zajęciach. Dotychczas wykorzystano następujące pomoce: układanki – K – drony, tangramy, mozaikę w drewnianym pudełku oraz grę planszową „Matematyka na wesoło".

     Frekwencja zajęć jest bardzo wysoka i wynosi 96%. Sporadyczne nieobecności wynikają z choroby i wyjazdu części uczniów na zieloną szkołę.

     Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich atrakcyjność bardzo zwiększyły zakupione pomoce. Część uczniów zakupiła sobie do domu mozaikę w drewnianym pudełku. Uważam ,że zajęcia przyczyniły się do rozwoju zainteresowań matematycznych uczniów i w pewnym stopniu pogłębiły ich wiedzę. Świadczyć może o tym fakt, iż wszyscy uczestnicy zajęć  zadeklarowali swój udział w konkursie Kangur Matematyczny.

      

  KOLEJNY ROK SZKOLNY 2012/2013  Z PROJEKTEM

  I semestr

   W bieżącym roku szkolnym odbywają się w ramach projektu nastepujace zajęcia:

    1. Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce w tym zagrożonych ryzykiem dysleksji.

    2. Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami mowy.

    3. Zajęcia psychoedykacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej.

    4. Zajęcia z muzykoterapii dla dziecka autystycznego.

    5. Zajęcia z kinezyterapii dla dzieci przewlekle chorych.

  II semestr

  1. Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce w tym zagrożonych ryzykiem dysleksji.

   2. Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami mowy.

   3. Zajęcia psychoedykacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej.

   4. Zajęcia z muzykoterapii dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo.

   5. Zajęcia z kinezyterapii dla dzieci przewlekle chorych

   

  DUŃCZYCY W SZKOLE

 

Pedagog szkolny i jednocześnie koordynator projektu „Każdy ma prawo do sukcesu"- Maria Pura przedstawiła delegacji duńskiej specyfikę pracy z uczniem z trudnościami w nauce i  zaburzeniami w zachowaniu.  Omówiła  formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów wymagających takiego wsparcia. Został zaprezentowany gabinet pedagoga szkolnego i sala do terapii i zajęć psychoedukacyjnych , które to powstały w ramach realizacji wyżej wymienionego projektu , który trwa od ubiegłego roku szkolnego i zakończy się w czerwcu 2013r.

W kolorowej, przestronnej sali, bogato wyposażonej w pomoce dydaktyczne, kolorowe pufy-siedziska dla dzieci- odbywają się zajęcia psychoedukacyjne, muzykoterapia, terapia pedagogiczna dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce.

 W ramach środków pozyskanych z EFS na realizację projektu „Indywidualizacja Procesu nauczania" realizowane są także zajęcia logopedyczne dla dzieci z wadami wymowy oraz kinezyterapia dla dzieci przewlekle chorych.  Do wszystkich wymienionych zajęć zostały zakupione wspaniałe pomoce dydaktyczne dzięki ,którym  prowadzący zajęcia mogą osiągnąć zamierzone cele programowe.

Delegacja duńska była zachwycona wielorakością oddziaływań w kierunku dziecka z dysfunkcjami rozwojowymi.

 

                                                                                          Maria Pura

   (szerokość: 750 / wysokość: 496)

   (szerokość: 750 / wysokość: 496)

   (szerokość: 750 / wysokość: 496)

                           Wystawa prac naszych uczniów

                       w Miejskiej Bibliotece Publicznej

                  "Każdy ma prawo do sukcesu"

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w dniu 13 lutego odbyło się otwarcie wystawy pt. „Każdy ma prawo do sukcesu". Przez dwa miesiące będzie można oglądać prace uczniów z naszej szkoły tworzonych w ramach projektu „Każdy ma prawo do sukcesu". Dzieła młodych, utalentowanych chojnowian zdobić będą przez najbliższe tygodnie „Galerię Młodych" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie.

Autorami prac są: Julia Wołoszyn, Klaudia Kańczuga, Maria Słupińska, Wiktoria Rutkowska, Aleksandra Cawrycz, Adrianna Osiadacz, Hanna Chopkowicz, Oliwia Rup, Miłosz Cichocki, Filip Górnicki, Bartłomiej Kamiński, Zuzanna Kosińska, którzy pod kierunkiem pani Grażyny Kośnik, realizowali się podczas działań plastycznych. Prace, które znalazły się na wernisażu powstały na zajęciach w ramach projektu „Każdy ma prawo do sukcesu".
Działania te miały rację bytu dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej udzielonego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zajęcia plastyczne były jedną z form przewidzianych w ramach programu. Część prac plastycznych, które stworzone zostały w ramach projektu „Każdy ma prawo do sukcesu" przekazane zostały do Niebieskiego Parasola, aby ubarwić ściany ośrodka. Niektóre z dzieł młodych twórców sprzedawane były przy okazji festynów szkoły.

Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie, gdzie można obejrzeć i podziwiać wystawę prac młodych twórców z naszej szkoły.

Dzięki uprzejmości portalu www.chojnow.pl

Foto: www.chojnow.pl

(szerokość: 750 / wysokość: 497)

(szerokość: 750 / wysokość: 497)

              (szerokość: 605 / wysokość: 395)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

 

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie