Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie polecają ciekawe książki. Przeczytajcie, naprawdę warto!

 

Koło Przyjaciół Biblioteki prowadzone przez p. E. Rusiecką przygotowało kilka propozycji dla swoich kolegów i koleżanek.

 POLECAMY!!!


 

Magiczne Drzewo (szerokość: 352 / wysokość: 500)

 

 (Cz.1)Czerwone krzesło

Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia... Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe...

 

 

(Cz.2)Tajemnica mostu (szerokość: 190 / wysokość: 266)

Kuki zostaje obdarzony nadludzką siłą, by pokonać olbrzyma o siedmiu wcieleniach. Wędrują z nim mądra Gabi, gracz komputerowy Blubek i gadający pies. Walczą ze zwierzomaszynami, stalowym ptakiem i pożeraczem światła. W dalekiej Azji szukają tajemniczego domu pilnowanego przez złotego tygrysa. Powieść w tempie gry komputerowej, pełna przygód i humoru. Nie można się od niej oderwać!

 

(Cz.3)Olbrzym (szerokość: 190 / wysokość: 268)


      To kolejna z książek przedstawiająca historię pociętego drzewa, które rosło spokojnie, aż do dnia, w którym trafił w nie piorun. Okoliczni mieszkańcy postanowili pociąć je na deski, z których wykonali różne przedmioty. Jak się później okazało przedmioty te posiadały magiczne właściwości.


(Cz.4)Pojedynek (szerokość: 190 / wysokość: 268)

Kuki wyjeżdża na obóz szachowy. Wyczarowuje tam sobowtóra, który ma go zastąpić na nudnych zajęciach, a potem zniknąć. Jednak klon okazuje się złą istotą i nie tak łatwo się go pozbyć.

 


(Cz.5)Gra (szerokość: 190 / wysokość: 266)

Klon Kukiego powrócił i szuka tajemniczej kostki do gry. Wraz ze służącymi mu robotami włamuje się do Galerii Globo. O włamanie zostaje oskarżony Kuki i musi uciekać z domu. Odnajduje kostkę, która ma potężną moc, lecz wciąga posiadacza do niebezpiecznej gry. Kuki, Gabi i Blubek wyruszają na poszukiwanie klona. Prowadzi ich skorpion zdrajca. Kuki i przyjaciele zostają porwani do podziemnej twierdzy klona. Muszą pokonać olbrzymie roboty, sterowane nietoperze i pułapki skorpiona. Ta wyprawa okaże się grą, którą nie łatwo jest wygrać.

 

(Cz.6)Cień Smoka (szerokość: 190 / wysokość: 266)

Nieostrożny czar wywołuje z głębin morskiego smoka wraz z armią groźnych stworów. By je pokonać, Kuki musi zdobyć figurkę z Magicznego Drzewa. Przedmiot jest nagrodą w konkursie tańca, ale Kuki nie umie tańczyć. Figurka przeistacza się w żywą istotę obdarzoną niezwykłymi cechami. Dzięki niej Kuki, Gabi i gadający pies zwyciężą przybysza z podwodnego świata.

 

(Cz.7)Świat ogromnych (szerokość: 190 / wysokość: 267)

Alik i Idalia zostają przeniesieni do Świata Ogromnych. Muszą mieszkać w domu olbrzymów i chodzić do szkoły z pięciometrowymi dziećmi. Są jedynymi małymi istotami w świecie, gdzie wszystko jest ogromne, a każdy chce być jeszcze większy...

   Opracował Michał Płomiński klasa VI a

Kroniki Archeo - Komnata szeptów najnowsza część

 

     (szerokość: 375 / wysokość: 281)

Ślub panny Ofelii zbliża się wielkimi krokami. Wydaje się, że nic nie może zmącić jej radości. Tymczasem cienie z przeszłości opuszczają mroczne zakamarki i wychodzą na światło dzienne. Kto śledził Mary Jane na stacji King's Cross? Jaki sekret skrywa stary Szkot Evan Swanson? I jaki z tym związek mają perły Barbary Radziwiłłówny? Jest tylko jeden sposób, by znaleźć odpowiedzi. Trzeba odszukać...


 
 


Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik.

    (szerokość: 352 / wysokość: 500)


Trójka warszawskich gimnazjalistów rozpracowuje gang znikających złodziei. Znajdziecie tu codzienne, szkolne problemy i niecodzienne przygody, komputery, wynalazki, duchy i opowieść o przyjaźni, o jakiej wszyscy marzymy.

 

10 niesamowitych przygód Neli(szerokość: 375 / wysokość: 281)


Cześć, nazywam się Nela i mam osiem lat. Gdy miałam pięć lat, zaczęłam podróżować po świecie i nagrywać filmy. Moim idolem jest Steve Irwin i pragnę zostać prezenterką podróżniczką. Byłam w wielu ciekawych krajach na różnych kontynentach. Na przykład w Afryce zwiedziłam Etiopię, Zanzibar, Tanzanię i Kenię. W Azji – Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję i Filipiny. W Ameryce Południowej –...

Magiczny królik. Czarodziejskie przygody

Sue Bentley  


(szerokość: 375 / wysokość: 281)


Trzy tomy w jednej książce!

Kolejne czarodziejskie przygody dla miłośników Magicznego Kotka i Magicznego Pieska.

Czy umiesz sobie wyobrazić idealną niespodziankę? Malutki królik o imieniu Strzała pragnie, żebyś została jego przyjaciółką.

Doskonałe książki do pierwszego samodzielnego czytania. Historie, które uczą czym jest przyjaźń, pomoc w trudnych chwilach, zaangażowanie i odpowiedzialność za inną istotę.


POLECAMY!!!

Smoki rządzą!!!!!!!!!!

Cztery nowe książki o smokachjuż w bibliotece!!!

Kroniki Imaginarium Geographica

(szerokość: 190 / wysokość: 253)

AUTOR: James A. Owen

Tu żyją Smoki

Powrót czerwonego Smoka

Król Indygo

Cienie Smoków

Pierwsza część: Tu żyją Smoki

"Akcja »Tu żyją smoki« zaczyna się w Londynie w czasie I wojny światowej. Znana sceneria szybko zmienia się w fantastyczny świat mitów i magii, w którym mówiące zwierzęta prowadzą samochody z silnikami parowymi, Zielony Rycerz strzeże szczątków podupadłego królestwa, a legendarny twórca map mieszka w Wieży Czasu… W Archipelagu Snów żywe Smocze Statki przenoszą bohaterów – a wraz z nimi czytelników – w krainy tak zdumiewające, że pragniemy, by ten sen nigdy się nie skończył".

Druga część: Powrót czerwonego Smoka

Już dziewięć lat minęło od wielkiej przygody Johna, Jacka i Charlesa w Archipelagu Snów i od mianowania ich Opiekunami Imaginarium Geographica. Teraz znowu spotykają się, by rozwiązać zagadkę porwań dzieci, a za wskazówkę mają tylko tajemniczą wiadomość, przyniesioną przez dziwną dziewczynkę ze sztucznymi skrzydłami: "Krucjata się rozpoczęła". Co gorsza, okazuje się, że znikły także wszystkie legendarne Smocze Statki.
Jedyną szansą na uratowanie świata przed skutkami planu uknutego setki lat temu jest odszukanie ostatniego Smoczego Statku - "Czerwonego Smoka" – podczas zapierającej dech w piersiach podróży, która zaprowadzi Opiekunów z Ogrodów Kensingtońskich sir Jamesa Barriego do Podziemia, siedziby mitycznych Tytanów.

Trzecia część: Król Indygo

Pewnego wrześniowego wieczora 1931 roku Opiekunowie Imaginarium Geographica odkrywają w średniowiecznym manuskrypcie zaszyfrowane ostrzeżenie. Zanim zdążą rozwikłać tę zagadkę , jej autor przechodzi przez drzwi w czasie… i słuch o nim ginie.

Czwarta część: Cienie Smoków

Cień Zimowego Króla powraca. Za pomocą straszliwej broni – Włóczni Przeznaczenia – próbuje stworzyć niepokonaną smoczą armię. Dawni i obecni Opiekunowie Imaginarium Geographica muszą stawić czoło odwiecznemu wrogowi, lecz tak naprawdę los obu światów zależy od Róży Dyson zwanej Dzieckiem Graala, mechanicznego puchacza Archimedesa, nieżyjącego profesora Graala, mechanicznego puchacza Archimedesa, nieżyjącego profesora literatury klasycznej oraz sławnego rycerza Don Kichota…

koniec

Koniec, ale tylko na dzisiaj, następne propozycje za jakiś czas. Pozdrawiamy i życzymy miłej lektury.

Opisy książek przygotowali:

Wiktoria Kos V a,

Maciej Kądziłka III a

Natalia Guściora Va

 

 

MILA GROM

Autor: Natalie Jane Prior

(szerokość: 423 / wysokość: 564)

Mila Grom i smok z Jesionburga

Mila Grom pochodzi z rodziny, która od niepamiętnych czasów trudniła się zabijaniem smoków. Znana była z tego... aż do najazdu Czarnego Imperium. Mila Grom, ostatnia z rodziny, zostaje wezwana do walki, gdy smok niespodziewanie pojawia się w mieście Aschby. Tylko ona może stawić mu czoła. Dziewczynka staje do walki, w której okazuje się, że Królowa Smoków nie jest wcale taka zła... Wspólnie postanawiają uwolnić miasto od Czarnego Imperium.

(szerokość: 375 / wysokość: 499)

Mila Grom w czarnych górach

W Czarnych Górach jest tylko lód, śnieg i dzikie wichury. Ale jedynie w tym miejscu rosną magiczne błękitne lilie, dzięki którym Mila Grom i jej przyjaciele będą mogli powstrzymać inwazję Czarnego Księcia na ojczysty Jesionburg. Mila i Królowa Smoków wyruszają w niebezpieczną misję, aby zdobyć błękitne lilie. Mila trafia do więzienia, gdzie bliżej zapoznaje się z synem Czarnego Księcia, Gordonem. Razem uciekają do groźnej Doliny Smoczej Śmierci - miejsca, w którym smoczyca wraz z dzielną dziewczynką muszą pokonać największe niebezpieczeństwo.

(szerokość: 190 / wysokość: 253)

Mila Grom i skarb bagiennego zamku

Mila Grom zostaje porwana i przeniesiona w czasie 200 lat wstecz. Trafia do zniszczonego zamku pośród bagien i znajduje tam bajeczny skarb, który udaje jej się przenieść do teraźniejszości.
Zamknięta w lochach, zaatakowana przez smoka, Mila dowiaduje się, że wrogowie potrafią się czasem zachowywać jak przyjaciele, a starzy przyjaciele nieoczekiwanie mogą stać się wrogami.

Koniec

Maciek Kądziołka 3 a i Michał Dyrka 2 b z KOŁA PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI

 

Kroniki Spiderwick

Autor: Tony Diterizzi i Holly Black

(szerokość: 190 / wysokość: 253)

Pierwsza część:

Przewodnik terenowy

Pierwszy tom nowej fascynującej serii fantasy dla 8-12-latków.
Kroniki Spiderwick (tom 1 - Przewodnik terenowy; tom 2 - Kamienne oko) to pasjonujące przygody rodzeństwa Grace'ów: miłośniczki floretu, Mallory, Simona, sympatyka małych
zwierząt, i Jareda, ciągle wpadającego w szkolne tarapaty. Dzieci wraz z matką przeprowadzają się do zabytkowego, ale mocno zniszczonego, wiktoriańskiego domu. Od pierwszych chwil odkrywają jego intrygujące tajemnice: coś wydaje odgłosy w ścianie, pod warstwą tapety znajdują gniazdo jakiegoś żyjątka, w kuchni zaś windę do tajemniczego pokoju bez okien, a potem na strychu skrzynię, a w niej tajemniczą książkę: Przewodnik terenowy.

Druga część: Kamień oko

W domu zaczynają się dziać niewytłumaczalne zjawiska i dochodzi do konfliktu z niczego nie podejrzewającą mamą. Wkrótce dzieci spotykają boggarta, czyli niegdyś przyjaznego domowi skrzata, następnie groźne gobliny i tajemnicze chochliki możliwe do dostrzeżenia jedynie przez specjalny okular. Przeżywają mrożące krew w żyłach przygody ze strasznym trollem, zabawne perypetie z bezczelnym Kwikołkiem i opiekują się rannym gryfem. Na szczęście podczas niebezpiecznych przygód bracia i siostra nie pamiętają o codziennych konfliktach i nieporozumieniach, lecz trzymają się razem mogąc na siebie liczyć.

Trzecia część: Sekret Lucindy

Próbując wyjaśnić zagadki Spiderwick, Jared, Simon i Mallory odwiedzają swoją "zwariowaną" ciotkę Lucindę, lecz w trakcie wizyty w zakładzie psychiatrycznym pojawia się więcej nowych pytań niż odpowiedzi, a w dodatku "Przewodnik terenowy" znika. Podążając tropem ojca Lucindy, wuja Arthura, Grace'owie wpadają w ręce elfów i grozi im pozostanie w świecie fantastycznych istot na zawsze.

Czwarta część: Żelazne Drzewo

Kiedy Mallory znika podczas turnieju szermierczego, Jared i Simon wyruszają na poszukiwanie siostry. Ślady prowadzą do starego kamieniołomu, który okazuje się królestwem krasnoludów. Czy bliźniakom uda się ocalić siostrę? Jaki straszliwy plan ma potężny ogr Mulgarat, któremu służą krasnoludy? Gdzie jest Przewodnik i kto odnajdzie go pierwszy? To tylko niektóre z pytań...

Piąta część: Gniew Mulgarata

Sierpień 2005 - Rodzeństwo Graceów staje przed niebezpiecznym zadaniem wyjaśnienia zagadek zdewastowanego domu, porwanej mamy i tajemniczego ogra zmieniającego postać. Dzieci spotkają smoki, własnego ojca, który zapowie powrót do domu, i będą mogły porozmawiać z... Arturem Spiderwickiem. Z Arturem pożegna...

 

 

Opowieści z Narnii

Autor: C. S. LEWIS

(szerokość: 190 / wysokość: 266)

1. Lew,czarownica i stara szafa

Jakiś czas temu, wraz z przyjaciółmi ze szkoły, wybrałem się na premierę "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa". Film powstał w oparciu o słynny cykl fantastycznych powieści dla dzieci i młodzieży, autorstwa C.S. Lewisa. Został wyreżyserowany przez Andrew Adamsona. Od dawna oczekiwałem dnia, w którym film wszedł na ekrany kin. Jestem wielkim miłośnikiem literackiego pierwowzoru. Kiedy dowiedziałem się, że powstała jego filmowa adaptacja, postanowiłem czym prędzej dowiedzieć się o dokładną datę i godzinę pierwszej projekcji filmu w kinie w moim mieście. Bilet udało mi się zarezerwować już miesiąc wcześniej, do uczestnictwa w seansie namówiłem również kilku kolegów. Mieliśmy świetne miejsca, w ostatnim rzędzie, na wprost wielkiego ekranu. Na fotelu obok mnie nikt nie siedział, znajdowała się natomiast olbrzymia sterta chipsów i słonych paluszków, w które zaopatrzyliśmy się przed wejściem do ogromnej sali, przeznaczonej dla widzów. Wszyscy z wielkim entuzjazmem oczekiwaliśmy na pierwsze filmowe sceny. Jednak muszę WAM napisać, że nie ma jak książka i dlatego polecam ciekawą opowieść o Asłanie... To książka o przygodach rodzeństwa Łucji, Edmunda, Zuzanny i Piotra.
Przebywając w domu profesora
dzieci znajdują komnatę, w której stała szafa. Wchodząc do niej odkryli tajemne przejście do krainy o nazwie Narnia. Panuje w niej wieczna zima, mieszkają dziwne stworzenia mówiące ludzkim głosem Np.: faun Tumnus, który był pół człowiekiem pół zwierzęciem, małżeństwo bobrów, olbrzym.
Krainą rządzi zła czarownica, z którą dzieci walczyły, aby przywrócić spokojne życie mieszkańcom Narnii. Broń do walki otrzymały od św. Mikołaja. W bitwie pomagał im lew Aslan, który przybył do Narnii ze swoją armią. Tworzyły ją różne stworzenia m. in.: pantery, jednorożce, centaury, jelenie, ptaki.
Poleciłbym tę książkę koledze do przeczytania, ponieważ jest naprawdę interesująca. Czytając ją czułem się tak, jakbym sam uczestniczył w tych wszystkich przygodach.

2. Książe Kaspian

Miłośnicy baśniowego świata stworzonego przez C. S. Lewisa z pewnością nie mogli się doczekać, aż w kinach pojawi się druga część Opowieści z Narnii. Jej poprzedniczka, czyli Lew, czarownica i stara szafa, zawiesiła wysoko poprzeczkę. Na szczęście nie było żadnych zmian w obsadzie głównych bohaterów, a przede wszystkim, za ekranizację Opowieści… nie wziął się inny reżyser, co często nie odbija się korzystnie na wieloczęściowym filmie. Tym razem nikt nie mógł być zawiedziony. Film został zrobiony z pompą, a wpadek reżyserskich było naprawdę niewiele. Film, filmem, a my zapraszamy do przeczytania książki, drugiej części OPOWIEŚCI Z NARNII.

Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja, wezwani przez magiczny róg, ponownie wracają do Narnii. W krainie minęło już tysiąc lat – nie jest to już zatem miejsce, jakie zapamiętali i gdzie spędzali beztroskie chwile. Spotykają się z Księciem Kaspianem, którego chce zgładzić wuj Miraz, aby dzięki temu jego własny syn mógł zostać królem. Rodzeństwo Pevensie i Książę muszą zrobić wszystko, aby przywrócić w Narnii porządek oraz harmonię, a rządy objęli prawowici władcy. Na pomoc dzieciom wyrusza lew Aslan, nie brakuje również znanej z poprzedniej części czarownicy – ta, na szczęście, nie odgrywa już znaczącej roli.

3. Podróż Wędrowca do świtu

Lucy i Edmund powracają do Narnii z kuzynem Eustace. Muszą spotkać się z Księciem Kaspianem i razem odbyć podróż królewskim statkiem na kraniec świata. Po drodze napotykają smoki, karły, syreny i drużynę wojowników.

4. Srebne krzesło

W tomie czwartym Eustachy i Julia obdarzeni przez Aslana misją odnalezienia zaginionego królewicza Narnii, wędrując w towarzystwie dzielnego Błotosmętka przez budzące zdumienie i grozę krainy, odkrywają, że przeciwstawienie się złu daje zadziwiającą siłę do walki z nim.

5. Koń i jego chłopiec

W tomie piątym zatytułowanym KOŃ I JEGO CHŁOPIEC śledzimy pasjonującą ucieczkę z Kalormenu do Narnii dzielnego Szasty, pięknej księżniczki Arawis oraz mówiących koni: Briego i Hwin. Kim naprawdę jest Szasta i jaki to lew krąży wciąż wokół uciekinierów, odkrywamy dopiero na ostanich stronnicach książki.

6. Siostrzeniec czarodzieja

W szóstym tomie cyklu poznajemy przygody dwójki przyjaciół, Digory'ego i Poli, którzy przeniesieni zostają niespodziewanie z Londynu do Innego Świata. Spotykają tam złą czarownicę Jadis, ale przede wszystkim stają się świadkami narodzin Narnii wraz z jej wszystkimi zwierzętami i i niezwykłościami...

7. Ostatnia bitwa

(szerokość: 180 / wysokość: 281)

W blasku wielkiego ognia rozpoczyna się ostatnia walka pomiędzy siłami dobra i zła. Z jednej strony samolubna małpa Krętacz i oszukani przez nią mieszkańcy Narnii, z drugiej samotna czwórka: znani ze "Srebrnego krzesła" Julia i Eustachy oraz król Narnii Trinian i jednorożec Klejnot. Tylko oni nie dali się zwieść, tylko oni nie uwierzyli, że przebrany osioł jest prawdziwym Aslanem. Rozpoczęli walkę, a po jej zakończeniu ich i innych pokonanych Narnijczyków wrzucono do Stajni, w której nieoczekiwanie odnaleźli się wszyscy bohaterowie narnijskich opowieści... Co ich czeka w tej strasznej godzinie, w której umierają drzewa, morze uderza w nagi ląd, gwiazdy gasną i świat przestaje istnieć?
Początkowo było mi smutno, że następuje koniec spotkań z Narnią. Jest coś tak smutnie nieodwołalnego w zwrotach: "ostatnia bitwa", "ostatni król"... i musimy się też pożegnać z Aslanem... Jednak przypomniałam sobie jego słowa z trzeciej części i połączyłam to z ostatnimi słowami powieści. Lewis mówi, że po swej wypowiedzi Aslan przestał wyglądać jak lew, lecz to, co się stało dalej, jest tak wielkie i piękne, że nie może o tym pisać. Wówczas zrozumiałam, że choć to koniec przygód z Narnią, Aslan zostanie z nami. Przecież on istnieje też w naszym świecie, tylko pod innym imieniem. Jeśli go pod nim rozpoznamy, przekonamy się, że jest on z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata...

Książki o pieskach i kotkach dla dzieci

AUTOR: Holly Webb

PSY

Czaruś mały uciekinier.

(szerokość: 95 / wysokość: 143)

Zosia często widuje starszego pana wyprowadzającego na spacer labradora Czarusia. Dziewczynka od dawna marzy właśnie o takim szczeniaku! Energiczny, żywiołowy Czaruś uwielbia długie spacery, często wychodzi do ogrodu i ucieka, chociaż wie, że nie powinien…

Figa tęskni za domem.

(szerokość: 95 / wysokość: 126)

Główna bohaterka jest podekscytowana przenosinami do nowego domu na wieś. Nie może się doczekać, kiedy dołączy do niej jej suczka – labradorka…

W poszukiwaniu domu.

(szerokość: 95 / wysokość: 147)

Grace nie może mieć swojego psa. Ale uwielbia wyprowadzać psy z miejscowego schroniska…

Wróć Alfiku!

(szerokość: 95 / wysokość: 141)

Ewa nie posiada się z radości, gdy rodzice dają jej szczeniaka – Alfika. Piesek ją uwielbia: lubi być głaskany, śpi w jej łóżku

i codziennie wita ją po powrocie ze szkoły, merdając ogonem…

Mały Rubi w tarapatach.

(szerokość: 95 / wysokość: 147)

Kasia nie może uwierzyć, że rodzice zgadzają się na to, by miała psa…

Kora jest samotna

(szerokość: 95 / wysokość: 126)

Waldek, starszy brat Helenki, złamał nogę i musi spędzić kilka tygodni w szpitalu…

KOTY

Gdzie jest Rudek?

(szerokość: 95 / wysokość: 126)

Rózia uwielbia odwiedzać bezpańskie koty, które mieszkają na farmie w pobliżu domu jej babci…

Mgiełka porzucona kotka.

(szerokość: 95 / wysokość: 126)

Amelka zawsze chciała mieć kota, ale rodzice uważali że jest na to za mała…

Kto pokocha Psotkę?

(szerokość: 95 / wysokość: 148)

Maja jest nieszczęśliwa, bo musi się przeprowadzić i zostawić wszystkie koleżanki…

Zagubiona w śniegu.

(szerokość: 95 / wysokość: 145)

Pusia rozpaczliwie pragnie mieć własny dom, tak jak jej bracia i siostry, ale najwyraźniej nikt jej nie chce… A potem na farmie pojawia Ela…

 

 

 

 

W bibliotece są trzy ciekawe książki

przygodowo-fantastyczne:

1. Zakazany świat.

2. Kraina duchów.

3. Kraina Imago

Autor: Isabel Abedi

(szerokość: 190 / wysokość: 253) Zakazany świat

Pierwsze rozdziały powieści dla dzieci i młodzieży autorstwa Isabel Abedi nie zapowiadają jeszcze niezwykłych wydarzeń, jakie rozegrają się w „Zakazanym świecie". Do Forthwick Castle w Szkocji przybywa pewnej nocy zmęczony mężczyzna. O wschodzie słońca znika. W Nowym Jorku Cherylin Tilton, matka dwunastoletniego Otisa postanawia przeprowadzić się do zamku Forthwick i otworzyć tam salon kosmetyczny. W Berlinie rówieśniczka Otisa, Olivia Englert, przeżywa jedne ze smutniejszych urodzin: wzywa pogotowie do spitej do nieprzytomności matki i ukrywa się wraz z Columbiną – młodą pocztową gołębicą – przed policją. Pasją Otisa jest architektura – chłopiec wie chyba wszystko o najsłynniejszych budowlach świata. Otis ma lęk wysokości: chociaż urodził się w samolocie, nie może pokonać paraliżującego strachu. Olivia kocha śmigłowce. Wie o nich wszystko. Jest też niezwykle dzielna. Columbina to gołąb, który rozumie każde polecenie. Uwięziony we wnętrzu Statuy Wolności przez złośliwego kolegę Otis z przerażeniem stwierdza, że budowla tajemniczym sposobem przeniosła się na ogromny stół w jakimś zamkniętym pomieszczeniu. Również Olivia, ukryta w niemieckim domu towarowym KaDeWe czyni podobne spostrzeżenia. Coś, co dzieci początkowo biorą za księżyc na sznurze, okazuje się być żarówką… Tymczasem w świecie dzieją się niewytłumaczalne rzeczy – w tajemniczych okolicznościach giną, jakby rozpływały się w powietrzu, najsłynniejsze budowle. Telewizyjne dzienniki informacyjne prześcigają się w podawaniu wiadomości na temat kolejnych strat. W grę musi wchodzić magia… W zminiaturyzowanym świecie wykreowanym jako namiastka świata prawdziwego problemem nie są, jak choćby w Szuflandii z „Kingsajzu" mieszkańcy tego świata, sprowadzeni razem z budowlami. Najwięcej trudności sprawiają odległości i sposób pokonywania różnic poziomów. Jak ze wspinaczką po sznurowej drabince poradzi sobie Otis? Kim jest olbrzym, który co noc przychodzi do pomieszczenia z małymi budowlami, który zachowuje się jak demiurg? Czy Otisowi i Olivii uda się przechytrzyć wielkoluda? „Zakazany świat" to powieść baśniowa, wykorzystująca fantazję i zapraszająca do świata wyobraźni. Uruchamia pokłady tajemniczości i egzotyki, nierzeczywistość pozwala zaś połączyć motywy fantasy i kryminalne…

Kraina duchów

(szerokość: 250 / wysokość: 391)

Dokąd zawiezie Dinę i Lorenza wagonik 13, którym podróżują po Gabinecie Grozy? Halloween. Pani Anders, wychowawczyni klasy 5a Szkoły Zbiorczej im. Krzysztofa Kolumba postanawia zabrać dzieci na wycieczkę do lunaparku. Klasowa wyprawa zapowiada się na wspaniałą zabawę. Po diabelskiej kolejce, statku śmierci, diabelskim młynie i karuzeli łańcuchowej, przychodzi czas na… gigantyczny Gabinet Grozy. Na dachu przerażającej budowli trzymająca kosę kostucha ostrzega: "Trzymajcie się z dala, śmiertelnicy, jeśli wam życie miłe". Gdy wagonik numer 13, w którym siedzą Dina i Lorenzo, rozpędzi się po komnatach strachu, zabawa stanie się rzeczywistością, tyle że w innym wymiarze...

Kraina Imago

(szerokość: 190 / wysokość: 282)

Wanja nie wie, kto jest jej tatą. Nie wie nawet, jak on wygląda, i musi z tym żyć. Pewnego dnia dostaje jednak tajemnicze zaproszenie na wystawę Obrazy ojców, a tym samym - klucz do innego świata: do krainy Imago, pełnej magii oraz zagadek, ale też niebezpieczeństw. Tam spotyka kogoś, kto mógłby stać się dla niej ojcem, o którym zawsze marzyła? Isabel Abedi snuje refleksyjną opowieść o fantastycznej podróży w głąb własnej duszy i o dziewczynce, której nie można zapomnieć.

 

  

Kosmiczny dom

i

Kosmiczny Hotel

Autor: Philip Reeve

(szerokość: 190 / wysokość: 244)Kosmiczny Dom

Oto wiktoriański dom, zawieszony w przestrzeni nad Księżycem. Oto świat, w którym statki z alchemicznym napędem przemierzają wypełniony eterem Kosmos, a Imperium Brytyjskie zakłada kolonie na innych planetach. Oto pasjonująca opowieść o dzielnym rodzeństwie, której tłem jest alternatywna wizja XIX-wiecznej historii. Na kartach książki Czytelnik napotka piratów, budzące grozę olbrzymie pająki, mieszkańców Jowisza, napędzane parą roboty, a także niejedną postać historyczną.

(szerokość: 190 / wysokość: 250) Kosmiczny Hotel

Zacznę zatem od tego, co przykuwa uwagę na samym początku,zanim jeszcze sięgnie się po lekturę, mianowicie od fantastycznej szaty graficznej, przypominającej twór pomiędzy starodrukiem, a baśnią. Plus rewelacyjne ilustracje Davida Wyatta, które w doskonały sposób obrazują treść powieści. Przyznać muszę, że duet Philip Reeve, autor, oraz David Wyatt, ilustrator, wykonali kawał świetnej roboty, czego efektem jest pięknie wydana i świetnie czytająca się książka o przygodach rodziny Mumbych. Współpraca ta zresztą nie dziwi, bowiem obaj panowie mieli sposobność pracować razem przy wydaniu pierwszej części przygód sympatycznej rodzinki, „Kosmiczny dom Larklight", opublikowanej podobnie jak druga część nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Zapraszamy do biblioteki!!!

Klub Przyjaciół Biblioteki i opiekun p. E. Rusiecka

 

Tupcio Chrupcio

Autor: Eliza Piotrowska (szerokość: 375 / wysokość: 207)

Tupcio Chrupcio. Urodzinowy prezent

Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale...
czeka na swoje kolejne urodziny i wymarzony rower.
Mama i tata nie chcą mu zdradzić co dostanie
Czy Tupcio Chrupcio będzie się cieszył z prezentu????

(szerokość: 248 / wysokość: 300)

Tupcio Chrupcio. Dbam o zęby

Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale...... nie lubi mycia zębów i zdrowego jedzenia, za to uwielbia czekoladę. Co na to powie pan dentysta?

(szerokość: 375 / wysokość: 391)

Tupcio Chrupcio. Ja się nie boje

Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką i zwykle jest bardzo dzielny, ale... czasem każdy może się przestraszyć odgłosów burzy, cieni na ścianie albo wody w basenie. Czy Tupcio Chrupcio zrozumie, że nie... Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką i zwykle jest bardzo dzielny, ale... czasem każdy może się przestraszyć odgłosów burzy, cieni na ścianie albo wody w basenie.
Czy Tupcio Chrupcio zrozumie, że nie trzeba się bać?

(szerokość: 375 / wysokość: 499)

Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal!

Jako, że Dzień Dziecka tuż tuż, postanowiłem podsunąć Wam jeszcze jedną ciekawą propozycję, która nie zawiedzie oczekiwań najmłodszych. Tupcio Chrupcio to w niejednym domu postać wręcz kultowa. Nasza mała dzielna myszka podbiła serca dzieciaków swoim naturalnym podejściem do najrozmaitszych problemów. Do tej pory wraz z Tupciem nie mogliśmy zasnąć, myliśmy zęby i żegnaliśmy pieluszkę.

(szerokość: 191 / wysokość: 254)

 


Julia Zawdzka klasa V a

RECENZJA KSIĄŻKI

Kat Falls - "PODWODNY ŚWIAT. MROCZNY DAR"

Cień – przestępca czy ofiara? Opisz historię bohatera.

Moim zadaniem jest określić i ocenić, kim tak naprawdę jest Cień. Wszystko to jest dla mnie bardzo trudne. Bo niby jak można określić nieokreślone? Cień ma wiele jasnych i ciemnych stron. Żadna z nich nie przeważa. Bo niby jak można poprzecinać człowiekowi ścięgna w dłoniach i jednocześnie być dobrym i kochającym bratem? Żebym mogła uznać, kim jest tak naprawdę Cień, musiałabym przedstawić wszystkie argumenty za i przeciw, a potem połączyć to w jedną całość i wyciągnąć jakieś wnioski. Spróbuję się podjąć tego zadania.

Prawdziwe imię Cienia to Richard Straid. Ma on młodszą siostrę Gemmę. Gdy miał 16 lat został zesłany do podwodnego więzienia „Szarłat", za kradzież miejsca, gdy nielegalnie zajmował pokój spotkań, a na lądzie miejsce jest na wagę złota. Po dwóch latach uciekł z więzienia i założył gang Szarłat, który napadał na farmy i statki wspólnoty w celu zdobycia zapasów jedzenia i ciekłego tlenu. Przez ten czas Richard bardzo się zmienił i przybrał przydomek Cień.

Za tym, że Cień jest przestępcą, przemawia to, że założył gang „Szarłat" i rabował statki, a poza tym w dość makabryczny sposób upozorował własną śmierć. Przez tyle czasu magazynować własną krew, a potem wysmarował nią wnętrze łodzi i jeszcze dopuścił, aby znalazła to jego młodsza siostra! To więcej niż złe, to jest chore! Ale jednocześnie wręcz genialne w swej prostocie. Widać po tym, że Cień jest świetnym strategiem i z dokładnością planuje każde swoje następne posunięcie. Od strony prawa to, że „kradł" przestrzeń, też jest ciężkim przestępstwem - nawet, jeśli robił to dla swojej siostry. A te wszystkie napady na farmy? Ile niewinnych ludzi mogło wtedy ucierpieć? Ile mogło być ofiar jego pozbawionych skrupułów ataków!? Peavey'owie stracili majątek życia. Gdyby nie pomoc przyjaciół, byłoby z nimi bardzo źle.

Cień uderzył Larsa, zadając mu mocny cios w głowę, co mogło skończyć się dla niego nawet śmiercią. Poza tym pozostaje jeszcze jeden niezbity argument, który świadczy o tym, że gang był bezwzględny dla prawie każdej żywej istoty. A mianowicie, do ogona Widma łańcuchem przywiązane było rozkładające się ludzkie ciało. Co prawda nie ma dokładnych informacji o tym, skąd ono się tam wzięło, ale sadząc po tym, co mówił Tay, było to ciało członka gangu, który zdradził. Czy normalni ludzie w taki właśnie sposób traktują zdrajców? Cóż, według mnie, na pewno nie. To chyba wszystkie argumenty, które świadczą o jego przestępczej naturze. A więc czas przedstawić kontrargumenty, których też uzbierała się całkiem pokaźna ilość.

Cień poprzecinał ścięgna doktorowi Kunzowi, ponieważ ten, przeprowadzał bolesne i niezgodne z prawem badania na dzieciach. Podkreślam były to dzieci skazane za drobne przestępstwa i w żadnym wypadku nie miał prawa kroić ich tylko dlatego, że miały mroczny dar, który w gruncie rzeczy nie był niczym złym, a pod wodą był rzeczą wręcz naturalną. Cień poprzecinał doktorowi ścięgna, aby ten nie mógł już więcej operować i nie zrobić nikomu krzywdy. Można więc powiedzieć, że to doktor Kunze jest przyczyną zachowania Cienia. O jasnych stronach natury Cienia mówi też to, że uratował Tay'owi życie i, że choć kilka razy miał okazję zabić go lub co najmniej zrobić mu krzywdę, nie zrobił tego. Przysłał też swojej siostrze pieniądze na naukę i złożył podpis na dokumencie, dając Gemmie szansę na nowe lepsze życie. Potrafił zachować się jak dobry i kochający brat, co świadczy, że gdzieś tam głęboko w nim tkwią ludzkie uczucia. Zostawił Gemmę, ale spójrzmy na gest, który wykonał, gdy odpływał! Nie ma lepszego dowodu na to, że zachował się tak jak trzeba.

Co ciekawe, patrząc na te wszystkie informacje, wciąż nie umiem ocenić czy jest ofiarą, czy może raczej odwrotnie. O tym, że jest ofiarą mówi przeprowadzona na nim operacja mózgu, którą przeszedł oraz inne tortury fizyczne i psychiczne, takim samym eksperymentom byli poddawani członkowie gangu. Naprawdę nic dziwnego, że jest taki, jaki jest, bo jakże mógłby być inny? Czy jakikolwiek inny człowiek reagowałby na otoczenie inaczej niż agresją. Cień może wcale nie był taki zły? Może wręcz przeciwnie był pozytywnym bohaterem? Przecież to nie on chciał powiesić doktora Kunze wbrew prawu, a raczej doktor Kunze jego. I to doktor omal nie zabił kilkunastu osób. To przecież Cień uświadomił im wszystkim, że mroczny dar to raczej błogosławieństwo niż przekleństwo. Jednak trudno mi określić, kim on tak naprawdę jest? Można by porównać jego najlepszy i najgorszy czyn, jaki kiedykolwiek popełnił, ale nie jestem pewna czy to w czymś pomoże. Ale kto powiedział, że nie można próbować?

Jego najlepszym czynem (według mnie oczywiście) jest to, że pomógł siostrze i podpisał dokument. Najgorszym zaś … cóż, tutaj jest ich chyba kilka. Przyczynił się do śmierci doktora, ale z drugiej strony doktor sam wskoczył do wody, więc teoretycznie Cień maczał w tym palce tylko trochę, poza tym doktor (także osobiście) przedziurawił pojemnik z ciekłym tlenem harpunem, aby uniemożliwić ucieczkę Cieniowi i innym osobom z darem. Warto też wspomnieć o tym, że to najprawdopodobniej Cień zorganizował ucieczkę z „Szarłat", czyli można powiedzieć, że uratował innych wychowanków zakładu poprawczego przed doktorem Kunze. Więźniowie uciekli, nie czyniąc żadnej krzywdy strażnikom. Uśpili ich bez nieprzyjemnych i złych skutków. Może i Cień nie pomógł kolonistom w wyjściu ze stacji, ale przekonał rodziców Taya i Zoe i Heewgita o tym, że należy zaufać mrocznemu darowi, dzięki czemu w znacznym stopniu przyczynił się do ich ocalenia. W książce jest też mowa o pracy Richarda przy „patroszeniu ryb". Pieniądze, które dał siostrze, były zarobione uczciwie i pod żadnym pozorem nie pochodziły z kradzieży, co świadczy o jego dobrych intencjach.

Po podsumowaniu wszystkich argumentów wniosek nasuwa się sam. Przestępca czy ofiara? Co to za pytanie!? Oczywiście i zdecydowanie - ofiara.

 

 

Bajki o zwierzętach

(szerokość: 155 / wysokość: 240)

Autor: Rudyard Kipling

Z uroczych, przepojonych humorem opowiastek dzieci dowiedzą się dlaczego słoń ma taką długo trąbę, hipopotam grubą skórę i skąd wzięły się dziwne zwierzęta – pancerniki.

Krzysztofa Pączka droga do sławy

(szerokość: 188 / wysokość: 267)

Autor : Anna Onichimowska.

Bohater książki to czwartoklasista, który marzy o tym, by stać się znanym człowiekiem. Po rozważeniu różnych wariantów drogi do sławy – postanawia zostać pisarzem. Poetycki, delikatnie stylizowany na dziecięcy język, ciekawa fabuła i finezyjny dowcip – to walory, które zjednały tej książce uznanie czytelników i krytyki.

Basia i Boże Narodzenie

(szerokość: 225 / wysokość: 225)

Autor : Zofia Stanecka, Marianna Oklejak.

Basia i Boże Narodzenie. Idą Święta. Basia piecze pierniczki. Tylko zo zrobić, gdy do wszystkiego wmiesza się Piernikowy Potwór? I jak przygotować Wigilię bez udziału mamy. . .

Niewiarygodne przygody Paulinki

(szerokość: 193 / wysokość: 240)

Autorzy : Christie Rettl, Achim Ahlgrimm.

Paulinka przeżywa najwspanialsze wakacje w swoim życiu. U cioci Felicji poznaje zarozumiałego kota Czarusia, który potrafi opowiadać śmieszne historie o zwierzętach. Ma on tylko dwie słabostki – uwielbia głaskanie i smakołyki. Paulinka i Czaruś razem przeżywają niezwykłe przygody.

Złodziej Czasu

(szerokość: 225 / wysokość: 224)

Autor : Waldemar Wolański.

Każdy z nas czasem marzy o tym, żeby doba miała 48 godzin! Żeby ukraść dla siebie choć godzinkę! Pewnemu malcowi się to udało. Ukradł najpierw troszkę, potem jeszcze trochę i tak… został Złodziejem Czasu. Czy bohater tej książki zdoła przerwać spiralę zła i pokona Złodzieja? Gra toczy się o najwyższą stawkę – o życie ukochanego dziadka, któremu Złodziej też postanowił zabrać kilka lat.

Zuzanka z pistacjowego domu

(szerokość: 188 / wysokość: 268)

Autor: Barbara Gawryluk

Zuzanka to zwykła, ośmioletnia dziewczynka, która mieszka w Krakowie w pistacjowym domu. Jej mama jest bardzo zapracowana i często nie ma dla niej czasu. Tata Zuzi już z nimi nie mieszka, ma nową żonę i małego synka. Dziewczynka całe dnie spędza w towarzystwie swojej niani - Agnieszki, z którą uwielbia chodzić na spacery. Często też bawi się na podwórku z dwiema najlepszymi przyjaciółkami. Zuzka bardzo lubi zwierzęta. Ma jedno marzenie. Aby się spełniło musi przekonać mamę do kupna psa.

Żeby nóżki chciały iść

(szerokość: 189 / wysokość: 267)

Autor : Paweł Beręsiewicz

Ze szczytu góry świat wygląda inaczej. Piękniej. Przestronniej. Czyściej. Na szczycie góry człowiek inaczej się czuje. Lepiej. Zdrowiej. Szczęśliwiej. Na szczycie góry inaczej smakują kanapki. Pyszniej. Dłużej. Ciekawiej. Jest tylko jeden problem — góry są wysokie, strome i trudno na nie wejść. Na szczęście i na to znajdzie się rada. Szukajcie jej w tej książeczce. Przeczytajcie, ściągnijcie z półki plecaki, weźcie za jedną rękę mamę, za drugą tatę i dalej w góry! Może kieyś spotkamy się na szlaku. Może na Babiej Górze, a morze na Baraniej …

Koszmarny Karolek niepokoi nieboszczyka

(szerokość: 179 / wysokość: 282)

Autor : Francesco Simon

Koszmarny Karolek ma głowę pełną koszmarnych pomysłów, które pomagają mu zrealizować jego koleżanki i koledzy z klasy: Wredna Wandzia, Czarująca Czesia, Ordynarny Olo i Karate Krzyś. Wszystko psuje młodszy brat Karolka Doskonały Damianek.

Koszmarny Karolek na tropie wszy

(szerokość: 179 / wysokość: 282)

Koszmarny Karolek znów ma wszy. Jak się ich pozbyć? Najlepiej, żeby przeszły na Wredną Wandzię albo Damianka! Tylko jak to zrobić?

DZIKOLUDEK

(szerokość: 222 / wysokość: 227)

Autor : Beata Ostrowicka

Zaczyna się dzień Dzikoludka. Są piżamowe skoki, jest tarzanie się w śniegu, zabawa w prosiaczki – świniaczki. Jest wspaniale.

 

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie