Używamy plików cookies w celach: personalizacji treści oraz statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
O szkole
Zał. do Uchwały RP Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Korczaka w Chojnowie z dnia 26.09.2024r.
Program Wychowawczo-Profilaktyczny
Szkoły Podstawowej Nr 4 im. J. Korczaka w Chojnowie
2024/2025
Podstawa prawna:
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 ze zm.).
Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526).
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.)
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2230).
Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.).
Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 165 ze zm.).
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 172).
Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 700).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1449).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1604).
Statut Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Korczaka w Chojnowie
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1449).
Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. J. Korczaka w Chojnowie od 1 września 2024 r. realizuje program wychowawczo-profilaktyczny obejmujący:
treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów,
treści i działania o charakterze profilaktycznym dostosowane do potrzeb rozwojowych uczniów, przygotowane w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej, skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.
WPROWADZENIE DO PROGRAMU
Zadania wychowawcze szkoły są podporządkowane nadrzędnemu celowi, jakim jest wszechstronny rozwój ucznia w wymiarze emocjonalnym, społecznym, kulturalnym, moralnym, ekologicznym, zdrowotnym i intelektualnym. Szkoła jako środowisko wychowawcze ma za zadanie wspomagać uczniów w osiąganiu wszechstronnego rozwoju, kształtować postawy, umożliwić korygowanie deficytów w celu optymalizacji osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz zapobiegać zagrożeniom poprzez profilaktykę, przeciwdziałanie istniejącym zagrożeniom i wsparcie uczniów w trudnych sytuacjach.
Doceniono fakt, że rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci, nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na drugiego człowieka. Przy opracowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniono:
Obowiązujące akty prawne.
Dotychczasowe doświadczenia szkoły, diagnozy, analizy ankiet.
Zebrane od rodziców, uczniów i nauczycieli materiały dotyczące głównych problemów wychowawczych i profilaktycznych w szkole i środowisku.
Przeprowadzone badania na temat sytuacji wychowawczej, zagrożeń uzależnieniami w szkole i środowisku.
Przewidywane zmiany w szkole, środowisku i kraju, mogące mieć wpływ na proces wychowania.
ROZDZIAŁ 1. MISJA I WIZJA SZKOŁY
Misja szkoły
Dążymy do wychowania ucznia mającego świadomość, że jest członkiem społeczności szkolnej.
Uczymy szanować kulturę i tradycję narodu polskiego, jednocześnie wychowujemy w poszanowaniu kultur i wartości innych narodów.
Wychowujemy ucznia świadomego i odpowiedzialnego, posiadającego wiedzę i umiejętności konieczne do przyszłego funkcjonowania we współczesnym świecie.
Zwracamy uwagę na rozwój fizyczny, psychiczny oraz społeczny i moralny naszych uczniów.
Propagujemy wśród uczniów zdrowy styl życia.
Dbamy o bezpieczeństwo uczniów.
Wizja szkoły
Nasza szkoła jest nowoczesną, przyjazną placówką, przygotowującą uczniów do kontynuowania nauki na kolejnym etapie edukacyjnym. Program wychowawczo-profilaktyczny ukierunkowany jest na ucznia i jego potrzeby. Realizacja programu ma umożliwić uczniowi wszechstronny rozwój. Chcemy, aby uczniowie naszej szkoły wyrośli na ludzi mających poczucie własnej wartości i odpowiedzialności za własne zachowanie, aby byli świadomi własnego pochodzenia, dumni z bycia Polakami, Europejczykami i członkami swojej „małej ojczyzny”, aby szanowali kulturę, tradycję oraz język.
Wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki informacyjnej i informatycznej, stosujemy nowoczesne metody nauczania i wychowania, aby uczeń mógł rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności, zdolności i pasje. Chcemy wykształcić u uczniów zespół takich pozytywnych cech jak: odpowiedzialność, samodzielność uczciwość, aktywność, ciekawość świata, tolerancja, poszanowanie prawa, zdrowy styl życia, posługiwanie się TIK, sprawne posługiwanie się językiem obcym, obowiązkowość i punktualność oraz wrażliwość na los innego człowieka.
Model absolwenta.
Absolwent jest:
aktywny: posiada zainteresowania, pasje jest twórczy, wykazuje się samodzielnością, ciekawy świata, korzysta z różnych źródeł informacji, wykorzystuje zdobytą wiedzę, jest kreatywny;
odpowiedzialny: umie samodzielnie rozwiązywać problemy, podejmuje działania i przewiduje ich konsekwencje, jeżeli zajdzie potrzeba – zwraca się o pomoc do osób z najbliższego otoczenia, postępuje zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny;
otwarty: potrafi uważnie słuchać, rozmawiaćumie współpracować w grupie, prezentuje swój punkt widzenia i szanuje poglądy innych, jest ciekawy świata;
tolerancyjny: szanuje innych oraz ich poglądy, jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka, w każdym stara się dostrzec coś dobrego i zrozumieć go;
świadomy swoich praw i praw innych ludzi: zna swoją wartość, swoje prawa, zna i respektuje prawa innych, nie stosuje przemocy, nie wyśmiewa się ze słabszych;
uczciwy: mówi prawdę, szanuje cudzą własność, dotrzymuje słowa;
obowiązkowy i punktualny: dotrzymuje terminów, sprawnie planuje swoje zajęcia, szanuje czas swój i innych.
patriota: kieruje się szacunkiem do Ojczyzny, polskiego dziedzictwa kulturowego oraz kultury Europy i świata, ma poczucie wspólnoty narodowej, uczestniczy w uroczystościach związanych ze świętami narodowymi, zna swoją „małą ojczyznę”, pielęgnuje i tworzy tradycje szkoły,
wrażliwy na los innego człowieka: jest życzliwy, koleżeński, okazuje szacunek innym, wykazuje się empatią, udziela pomocy w trudnych sytuacjach, potrafi bezinteresownie działać na rzecz potrzebujących, bierze udział w akcjach charytatywnych jako wolontariusz, zna wartości ukazywane przez patrona szkoły – J. Korczaka – i stosuje się do nich.
ROZDZIAŁ 2. ZADANIA SZKOLNEGO PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO
Działalność wychowawcza w szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowanie zachowań prozdrowotnych,
psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej, poszerzanie kompetencji i świadomości znaczenia wsparcia w sytuacji kryzysowej osób z najbliższego otoczenia uczniów (rodziców, nauczycieli i wychowawców, specjalistów w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rówieśników),
społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych, kreowanie postaw prospołecznych w sytuacji kryzysowej,
aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia, rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej w sytuacjach kryzysowych zagrażających całemu społeczeństwu.
Szkoła prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Działalność ta odbywa się w formie pogadanek, zajęć warsztatowych, debat, szkoleń, spektakli profilaktycznych, festynów, a także w innych formach uwzględniających wykorzystywanie aktywnych metod pracy.
Każdego roku przeprowadzana jest diagnoza środowiska uczniów, analiza potrzeb dzieci i oczekiwań rodziców.
Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:
współdziałanie całej społeczności szkoły na rzecz kształtowania u uczniów wiedzy, umiejętności i postaw określonych w sylwetce absolwenta,
kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie i odpowiedzialność za własny rozwój należą do jednych z najważniejszych wartości w życiu , a decyzje w tym zakresie podejmowane są w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych,
współpracę z rodzicami lub opiekunami uczniów w celu budowania spójnego systemu wartości oraz kształtowania postaw prozdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia oraz zachowań proekologicznych,
wzmacnianie wśród uczniów więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną,
kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, i wychowawców, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami,
doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów,
wzmacnianie kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców oraz rodziców lub opiekunów,
kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w tym poprzez możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym,
przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce narodowej i światowej,
wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych
wykształcenie u uczniów, nauczycieli i rodziców postrzegania sytuacji kryzysowych jako szansy na „zmianę” mogącą przynieść trwałe wartości, np. umiejętność zapobiegania bezradności będącej początkiem pogorszenia kondycji psychicznej człowieka i jej negatywnych skutków (Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i zdrowia psychicznego”).
wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra i pomocy bliźniemu,
podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach,
kształtowanie odpowiednich postaw patriotycznych oraz podniesienie świadomości uczniów w obszarze bezpieczeństwa i proobronności.
wspieranie dobrostanu psychicznego i jego znaczenia dla poprawy kondycji psychicznej dzieci i młodzieży a także wspierania u nich kształtowania wrażliwości na potrzeby innych i rozumienia pojęcia empatii.
Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy i umiejętności u uczniów, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.
Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:
poszerzenie wiedzy rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, a także suplementów diet i leków w celach innych niż medyczne oraz postępowania w tego typu przypadkach,
rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów,
doskonalenie kompetencji nauczycieli, wychowawców, rodziców w zakresie profilaktyki oraz rozpoznawania wczesnych symptomów depresji u dzieci i starszej młodzieży,
poszerzanie wiedzy uczniów, nauczycieli, rodziców na temat wpływu sytuacji kryzysowej na funkcjonowanie każdego człowieka oraz możliwości uzyskania pomocy w szkole i poza szkołą,
kształtowanie u uczniów umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji,
kształtowanie krytycznego myślenia i wspomaganie uczniów i w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu,
prowadzenie wewnątrzszkolnego doskonalenia kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, oraz podejmowania szkolnej interwencji profilaktycznej,
doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego,
doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym,
rozwijanie umiejętności uczniów z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu “Laboratoria przyszłości”
prowadzenie doradztwa edukacyjno – zawodowego
rozwijanie kompetencji cyfrowych nauczycieli i uczniów ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie, a także integracji cyfrowych zasobów edukacyjnych w procesie nauczania.
promowanie zdrowego i bezpiecznego trybu życia poprzez podniesienie świadomości uczniów w obszarze udzielania pierwszej pomocy
wykształcenie u uczniów myślenia analitycznego, ukazanie jego przydatności w rozwiązywaniu problemów, podejmowaniu decyzji, nauce przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, oraz w życiu codziennym
Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, wpływu niskiego poziomu kondycji psychicznej na funkcjonowanie w życiu, skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.
Działalność informacyjna obejmuje w szczególności:
dostarczenie aktualnych informacji nauczycielom, wychowawcom i rodzicom lub opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych i innych zagrożeń cywilizacyjnych,
udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i ich rodziców lub opiekunów w przypadku używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,
udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i ich rodziców lub opiekunów w przypadku obniżonej kondycji psychicznej, depresji, innych problemów psychologicznych i psychiatrycznych,
przekazanie informacji uczniom i ich rodzicom lub opiekunom oraz nauczycielom i wychowawcom na temat konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
informowanie uczniów i raz ich rodziców lub opiekunów o obowiązujących procedurach postępowania nauczycieli i wychowawców oraz o metodach współpracy szkół i placówek z Policją w sytuacjach zagrożenia narkomanią.
Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.
Działalność profilaktyczna obejmuje:
wspieranie wszystkich uczniów i w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,
wspieranie uczniów, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażeni na ryzyko zachowań ryzykownych,
wspieranie uczniów, u których rozpoznano wczesne objawy używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych lub występowania innych zachowań ryzykownych, które nie zostały zdiagnozowane jako zaburzenia lub choroby wymagające leczenia,
wspieranie uczniów, u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej, a także prowadzenie działań profilaktycznych wobec wszystkich uczniów szkoły.
rozpoznawanie potrzeb uczniów przy pomocy narzędzi jakimi są ankiety i kwestionariusze, w tym m.in.
kwestionariusz CDI-2 diagnozujący objawy depresji u dzieci i młodzieży - zestaw kwestionariuszy CDI 2 zawiera komplet narzędzi diagnostycznych, które zapewniają wszechstronną ocenę symptomów depresji u dzieci w wieku od 7 do 18 lat. CDI 2 umożliwia opis dziecka z trzech różnych perspektyw. Może pomóc w identyfikacji dzieci i adolescentów cierpiących z powodu objawów depresyjnych. W połączeniu z innymi istotnymi źródłami informacji narzędzia te mogą pomóc we wczesnej identyfikacji młodzieży podatnej na depresję, a także mogą służyć do monitorowania efektów leczenia.
ankieta “hejt - mowa nienawiści” (zał.nr 1)
wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.
Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych.
Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych i proobronnych u uczniów.
Działania te obejmują w szczególności:
realizowanie wśród uczniów i oraz ich rodziców lub opiekunów programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych oraz realizowanych celów profilaktycznych,
przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej,
kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych przez uczniów, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych,
poszerzenie kompetencji osób oddziałujących na uczniów (nauczycieli, rodziców, wychowawców, specjalistów) w zakresie wczesnego rozpoznawania objawów depresji,
doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów i zachowań ryzykownych,
włączanie, w razie potrzeby, w indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, o którym mowa w art. 127 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe, działań z zakresu przeciwdziałania używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych.
udział szkoły w programie “Razem Łatwiej” ułatwiającym rodzicom i uczniom szybszy dostęp do wsparcia psychologicznego
doradztwo zawodowe
W bieżącym roku szkolnym najważniejsze działania w pracy wychowawczej są ukierunkowane na:
wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej i twórczej,
wzbudzanie poczucia przynależności do grupy,
odbudowanie i umacnianie u uczniów prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej w szkole, klasie (reintegracja),
rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości,
budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej,
przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom,
przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych,
wspieranie uczniów cudzoziemskich ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo podopiecznych, nauczycieli i rodziców.
podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz i międzyszkolnej a także z podmiotami działającymi w innych sektorach;
wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów w rozwijaniu ich aktywności fizycznej;
rozwój kształcenia zawodowego;
wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach programu “Laboratoria przyszłości”,
wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.
minimalizowanie negatywnych skutków sytuacji kryzysowej wywołanej działaniami wojennymi na Ukrainie, w jakiej znaleźli się uczniowie przybyli z tego państwa.
kształtowanie myślenia analitycznego i jego wykorzystania w rozwiązywaniu problemów, podejmowaniu decyzji, nauce przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, oraz w życiu codziennym.
zrozumienie pojęcia empatii, kształtowanie empatii oraz zrozumienie jej roli w budowaniu relacji i codziennym życiu.
Zadania profilaktyczne programu to:
zapoznanie z normami zachowania obowiązującymi w szkole,
znajomość zasad ruchu drogowego – bezpieczeństwo w drodze do szkoły,
promowanie zdrowego stylu życia,
kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych (lekarstw bez wskazań lekarskich, papierosów, alkoholu i narkotyków),
eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej,
niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych i telewizji,
wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów, podkreślanie pozytywnych doświadczeń życiowych, pomagających młodym ludziom ukształtować pozytywną tożsamość,
uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem
uczenie dbałości o zdrowie psychiczne oraz wzmacnianie poczucia oparcia w najbliższym środowisku (rodzina, nauczyciele, specjaliści) w sytuacjach trudnych.
wsparcie w budowaniu systemu wartości, w tym rozumienia pojęcia empatii i
kształtowanie odpowiednich postaw patriotycznych oraz podniesienie świadomości uczniów w obszarze bezpieczeństwa,
zapoznanie z różnymi możliwościami budowania ścieżki zawodowej.
IV. STRUKTURA ODDZIAŁYWAŃ WYCHOWAWCZYCH
Dyrektor szkoły:
dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły, o poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej, o kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole,
stwarza warunki do prawidłowej realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
kontroluje wypełnianie przez uczniów obowiązku szkolnego,
organizuje szkolenia dla nauczycieli,
dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły,
stwarza warunki do poszukiwania optymalnych rozwiązań w zakresie budowania systemu działań wspierających kondycję psychiczną uczniów,
dostosowuje ofertę zajęć pozalekcyjnych do oczekiwań uczniów w celu stworzenia warunków do realizacji pasji, udziału z zajęciach sportowych, kontaktu z przyrodą, a także kontaktu bezpośredniego uczniów ze sobą, z zachowaniem zasad sanitarnych,
czuwa nad wykorzystaniem lekcji wychowawczych do budowania systemu wsparcia psychicznego uczniów
inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,
nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,
współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem, psychologiem szkolnym, oraz Samorządem Uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań.
W myśl art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich wchodzącej w życie 1 września 2022 roku przewidziana została m.in. możliwość nakładania na ucznia przez dyrektora szkoły – za zgodą rodziców ucznia– środka oddziaływania wychowawczego w postaci prac porządkowych.
stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.
Pedagog szkolny i psycholog
diagnozuje środowisko wychowawcze, w tym stan kondycji psychicznej uczniów,
psycholog uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
zapewnia uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach,
współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki, wsparcia psychologicznego,
zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,
współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,
współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym, w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,
wpiera nauczycieli, wychowawców, inne osoby pracujące z uczniami w identyfikacji problemów uczniów, w tym wczesnych objawów depresji (m.in. za pomocąCDI-2 – Kwestionariusz do Diagnozy Depresji u Dzieci i Młodzieży),a także w udzielaniu im wsparcia,
rozwija współpracę z nauczycielami, wychowawcami, a także pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu szybkiego i skutecznego reagowania na zaobserwowane problemy uczniów,
aktywnie włącza się do bezpośredniej pracy profilaktycznej i bezpośredniego wsparcia uczniów i rodziców, służy doradztwem dla nauczycieli, wspiera ich w identyfikowaniu problemów uczniów i prowadzeniu z uczniami zajęć wspierających, integracyjnych, profilaktycznych,
wspiera nauczycieli, wychowawców, innych psychologów czy pedagogów, którym trudno jest wspierać uczniów w związku z tym, że, są przemęczenia lub przechodzą inny kryzys psychiczny (patrz:Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i zdrowia psychicznego”),
promuje budowanie dobrych, wzajemnych relacji pomiędzy wszystkimi grupami społeczności szkolnej, jako czynnika zwiększającego skuteczność i efektywność udzielanego wsparcia.
Pedagog specjalny, m.in.:
współpracuje z nauczycielami, wychowawcami, specjalistami, rodzicami i uczniami w:
rekomendowaniu dyrektorowi działań w zakresie zapewnienia aktywnego uczestnictwa uczniów w życiu szkoły oraz tworzeniu warunków dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami,
prowadzeniu badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów,
rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów,
udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniami,
współpracuje, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami (m.in. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi przedszkolami, szkołami i placówkami, organizacjami pozarządowymi, pomocą nauczyciela, pracownikiem socjalnym, asystentem rodziny),
przedstawia radzie pedagogicznej propozycje w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli w zakresie wymienionych wyżej zadań.
Logopeda szkolny:
podejmuje działania profilaktyczne zapobiegające powstawaniu wad wymowy,
wspiera działania wychowawcze i profilaktyczne nauczycieli,
prowadzeni badania przesiewowe w celu ustalenia mowy uczniów,
przeprowadza diagnozy logopedyczne,
organizuje pomoc logopedyczną,
prowadzi terapię logopedyczną,
współpracuje z rodzicami,
kieruje wybranych uczniów do specjalistów z zakresu medycyny (laryngologii, foniatrii, ortodoncji, neurologii) i dziedzin pokrewnych (psychologii, pedagogiki).
Nauczyciele:
współpracują z wychowawcami klas, innymi nauczycielami, pedagogiem, psychologiem, innymi specjalistami w zakresie realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych, uczestniczą w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,
reagują na przejawy depresji, agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów,
rozpoznają indywidualne potrzeby rozwojowe uczniów,w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych,
na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,
wychowawcy podczas zebrań podsumowujących (semestralnych) powinni przedstawić rodzicom, które założenia z planu wychowawczego klasy zostały zrealizowane w bieżącym semestrze,
zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,
są członkami zespołu wychowawców i wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu,
współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym, psychologiem oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach,
wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,
rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców,
dbają o dobre relacje uczniów w klasie, utrzymywanie kontaktów rówieśniczych, rozwijanie wzajemnej pomocy i współpracy grupowej,
podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom podopiecznych,
współpracują z sądem, policją, innymi osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży,
podejmują działania w zakresie poszerzania własnych kompetencji wychowawczych.
spotyka się z rodzicami raz w miesiącu zgodnie z harmonogramem w celu dostarczenia informacji na temat postępów i potrzeb rozwojowych dziecka.
przeprowadza umówione spotkania z rodzicami w ramach godziny dostępności.
Zespół wychowawców:
opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjachzagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasady usprawiedliwiania nieobecności, karania, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych,
analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze, promuje metodę pozytywnego dyscyplinowania uczniów,
ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy,
przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły,
uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
inne, wynikające ze specyfiki potrzeb szkoły.
Rodzice:
współtworzą Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny,
uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,
uczestniczą w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,
zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole,
współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,
dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów,
znają procedury obowiązujące w szkole
dbają o frekwencję uczniów oraz terminowe usprawiedliwianie nieobecności (zgodnie ze statutem)
Rada Rodziców ‒ uchwala w porozumieniu z Radą Pedagogiczną Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny.
Samorząd uczniowski:
jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,
uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,
uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
współpracuje z Zespołem Wychowawców i Radą Pedagogiczną,
prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących kolegów,
reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,
propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,
dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,
może podejmować działania z zakresu wolontariatu.
I. ROZDZIAŁ 3.
Treści i działania o charakterze wychowawczo-profilaktycznym podzielone są na sfery:
rozwój intelektualny ucznia,
rozwój społeczno-emocjonalny ucznia (radzenie sobie w trudnych sytuacjach, funkcjonowanie w zespole, społeczeństwie, rodzinie),
rozwój zdrowotny ucznia.
Szczegółowe cele wychowawcze do realizacji w roku szkolnym 2024/2025
Obszar rozwoju intelektualnego:
Rozpoznanie i rozwijanie możliwości, uzdolnień i zainteresowań uczniów.
Zwiększenie udziału uczniów w zajęciach pozalekcyjnych. W roku szkolnym 2024/2025 przyjęto standard: 60% uczniów uczestniczy w szkolnych kołach zainteresowań i innych formach aktywności.
Wszyscy uczniowie wymagający wsparcia uzyskają pomoc w odpowiedniej formie.
Poprawa frekwencji uczniów na zajęciach lekcyjnych. Przyjęto standard: 85% uczniów systematycznie realizuje obowiązek szkolny.
Włączanie przez nauczycieli projektów uwzględniających podejście interdyscyplinarne w naukach przyrodniczych, ścisłych i humanistycznych w proces edukacji (prowadzenie lekcji uwzględniających podejście interdyscyplinarne w naukach przyrodniczych, ścisłych i humanistycznych).
Obszar rozwoju społecznego:
Integracja zespołów klasowych (co najmniej 1 zajęcia integracyjne w semestrze).
Reintegracja w klasach wyższych (co najmniej 1 zajęcia integracyjne w semestrze).
Rozumienie i respektowanie obowiązujących norm. W roku szkolnym 2024/2025 przyjęto standard: powyżej 80% uczniów przestrzega szkolnych norm i zasad.
Rozwijanie postaw prospołecznych i działań w zakresie wolontariatu.
Kształtowanie odpowiednich postaw obywatelskich, patriotycznych i proobronnych.
Prowadzenie doradztwa zawodowego (indywidualne konsultacje z pedagogiem)
Bezpieczne poruszania się w sieci oraz krytyczna analiza informacji dostępnych w Internecie
Obszar rozwoju fizycznego:
Kształtowanie umiejętności podejmowania i realizacji zachowań prozdrowotnych.
W I semestrze wszyscy wychowawcy przeprowadzą co najmniej 1 godziny w semestrze zajęć sprzyjających kształtowaniu postaw prozdrowotnych.
100% uczniów jest świadomych zależności pomiędzy odpowiednim stylem życia a zdrowiem.
100% uczniów wie, jakie znaczenie dla dobrego funkcjonowania ma uzyskanie nawyku aktywności fizycznej przez całe życie.
100% uczniów zna zasady ochrony zdrowia psychicznego, w tym w sytuacji kryzysowej oraz czynniki chroniące przed zagrożeniami wynikającymi z tych trudności.
Kształtowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy (co najmniej 1 zajęcia w semestrze prowadzone przez p. pielęgniarkę)
Zajęcia edukacyjne podejmujące tematykę HIV/AIDS
Promocja zdrowego trybu życia
Profilaktyka uzależnień behawioralnych
Uzależnienia - fakty i mity
Obszar rozwoju emocjonalnego:
Kształtowanie pozytywnego obrazu własnej osoby.
Przeprowadzenie zajęć (1 godzina w semestrze) psychoedukacyjnych w klasach 4-8 na temat umiejętności samooceny i rozpoznawania swoich predyspozycji.
Przeprowadzenie zajęć (1 godzina w semestrze) kształcących umiejętność rozpoznawania własnych emocji.
100% uczniów potrafi wskazać swoje mocne i słabe strony.
90% uczniów potrafi wskazać konstruktywne sposoby rozwijania swoich predyspozycji i pokonywania potencjalnych trudności.
Promocja zdrowia psychicznego dzieci młodzieży oraz rozwijanie u nich empatii i wrażliwości na potrzeby innych.
Obszar rozwoju duchowego:
Upowszechnienie wiedzy na temat obowiązujących w szkole norm i wartości.
Do końca września 2024 r. wychowawcy zapoznają uczniów i rodziców ze statutem szkoły, programem wychowawczo – profilaktycznym, regulaminem oceniania z zachowania, planem wychowawczym, wymaganiami z poszczególnych przedmiotów i kryteriami oceniania, procedurami bezpieczeństwa.
Poprawa relacji pomiędzy pracownikami szkoły i uczniami (np. poprzez korzystanie przez uczniów z godzin dostępności, organizowanie wycieczek szkolnych i zajęć integracyjnych)
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
ODBIORCY
ODPOWIEDZIALNI
ROZWÓJ INTELEKTUALNY UCZNIA
Praca z uczniem zdolnym
Przeprowadzanie w klasach diagnoz i ankiet wstępnych, obserwacje podczas bieżącej pracy.
Wdrożenie Szkolnego Systemu Wspierania Uzdolnień.
Przygotowanie do konkursów.
Tworzenie programu i realizacja indywidualnego toku nauczania.
Współpraca z PPPP.
Konsultacje dla rodziców.
Realizacja programu oddziału klasy sportowej.
I-VIII
I-VIII
I-VIII
I-VIII
I-VIII,
Rodzice
Wychowawcy, Nauczyciele
Zespół Wspierania Uzdolnień
Nauczyciele
Nauczyciele
Pedagog, Nauczyciele
Pedagog, pedagog specjalny Psycholog, Nauczyciel
Nauczyciele
Trudności uczniów w przyswajaniu wiedzy i umiejętności
Diagnoza zjawiska, analiza danych oraz dostosowanie działań profilaktycznych i dydaktycznych do potrzeb uczniów.
Spotkania z rodzicami/opiekunami i stała współpraca.
Prowadzenie zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, rewalidacyjnych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, logopedycznych.
Indywidualizacja nauczania.
Konsultacje dla rodziców.
Pomoc wychowawców świetlicy w odrabianiu zadań domowych,
Indywidualna opieka pedagoga szkolnego, pedagoga specjalnego i psychologa nad uczniami (zalecenia w opinii z PPP).
Współpraca z PPPP
W sytuacji nauki zdalnej dostosowanie przekazywanych treści, zadań, ich formy do indywidualnych możliwości uczniów oraz z uwzględnieniem ich sytuacji rodzinnej i bytowej.
Umożliwienie uczniom kontaktów on-line z nauczycielami i wychowawcami.
I-VIII
Rodzice
I-VIII
I-VIII
I-VIIII Rodzice
I-VIII
I-VIII
Nauczyciele
Specjaliści
Wychowawcy/Nauczyciele
Specjaliści szkolni
Wychowawcy
Nauczyciele
Specjaliści szkolni
Nauczyciele świetlicy
Pedagog / pedagog specjalny/Psycholog
Nauczyciele przedmiotu
Pedagog/pedagog specjalny/Psycholog
Nauczyciele przedmiotu
Wychowawcy
Dyrekcja
Tworzenie warunków rozwoju indywidualnych zainteresowań, pasji.
Prowadzenie różnych kół zainteresowań, zajęć pozalekcyjnych.
Organizacja Spotkań z ciekawymi ludźmi.
Wzbogacanie zbiorów biblioteki szkolnej, pomocy dydaktycznych.
Organizacja wycieczek edukacyjnych.
I-VIII
I-VIII
I-VIII
I-VIII
Nauczyciele
Dyrekcja
Dyrekcja
Nauczyciele
Przygotowanie uczniów do praktycznego wykorzystania wiedzy, w tym posługiwanie się TIK
Stosowanie metod aktywizujących.
Wykorzystywanie sprzętu multimedialnego na zajęciach.
Realizacja projektów (np. „Aktywna tablica”, „Tydzień projektów”).
Wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach programu “Laboratoria przyszłości”.
prowadzenie lekcji uwzględniających podejście interdyscyplinarne w naukach przyrodniczych, ścisłych i humanistycznych).
Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez włączanie go w nauki humanistyczne – wykorzystywanie w trakcie lekcji
I-VIII
I-VIII
I-VIII
IV-VIII
Nauczyciele
Wychowawcy
Dyrekcja
Rozwijanie kompetencji czytelniczych i językowych
Udział w akcjach, projektach, konkursach.
I-VIII
Nauczyciele bibliotekarze
Wspieranie uczniów w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji.
Realizacja programu z zakresu doradztwa zawodowego.
Organizacja Spotkań z ciekawymi ludźmi,
Przeprowadzenie lekcji z zakresu orientacji zawodowej.
VII- VIII
I-VIII
IV-VI
Nauczyciel doradztwa zawodowego
Dyrekcja/Wychowawcy
Pedagog/Psycholog
ROZWÓJ SPOŁECZNO-EMOCJONALNY UCZNIA:
radzenie sobie w trudnych sytuacjach
funkcjonowanie w zespole
funkcjonowanie w społeczeństwie
funkcjonowanie w rodzinie
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
ODBIORCY
ODPOWIEDZIALNI
RADZENIE SOBIE W TRUDNYCH SYTUACJACH
Pomoc w sytuacjach stresowych, problemowych, nowych.
Psychoedukacja na temat: Jak radzić sobie z emocjami i stresem?
Ćwiczenia relaksacyjne w trakcie lekcji.
Przeprowadzenie lekcji w klasach IV-V nt. „Jestem wyjątkowy, jesteśmy wyjątkowi”.
Przeprowadzenie e-lekcji w klasach V-VIII nt. „Pewność siebie”.
Kształcenie umiejętności akceptacji samego siebie i innych.
Przeprowadzenie godzin wychowawczych poświęconych takim tematom jak:
szacunek, tolerancja i równość, asertywność, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z empatią, wolontariat, przyjaźń /koleżeństwo.
rozwój umiejętności komunikacyjnych i budowania relacji z rówieśnikami,
umiejętność radzenia sobie z presją i stresem związanym ze szkołą i egzaminami,
umiejętność koncentracji i skupienia uwagi,
umiejętność radzenia sobie z presją grupy rówieśniczej.
I-VIII
Nauczyciele
Wychowawcy
Diagnozowanie uczniów pod kątem depresji.
Wspieranie uczniów, u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej (myśli samobójcze, uzależnienia, samookaleczenia, zaburzenia odżywiania).
Diagnozowanie uczniów (diagnoza przesiewowa indywidualna/grupowa), u których zauważalne są objawy obniżonego nastroju.
Indywidualne rozmowy wspierające z każdym uczniem, jego rodzicami. Ustalenie zakresu dalszych działań. Dalsze postępowanie wg ustaleń.
Materiały informacyjne.
Przeprowadzenie ankiety “kondycja psychiczna uczniów - samopoczucie i dobrostan”.
zajęcia edukacyjne “Depresja”
IV-VIII
IV-VIII
VII
Psycholog
Wychowawcy
Psycholog
Pedagog /pedagog specjalny
Pedagog/Pedagog specjalny
Pedagog/Pedagog specjalny/pielęgniarka szkolna, współpraca z SANEPIDem
Poszerzanie wiedzy uczniów na temat wpływu sytuacji kryzysowej (w tym ze szczególnym uwzględnieniem stanu wojny panującego na Ukrainie i mającego wpływ na zmiany w strukturach i funkcjonowaniu naszego społeczeństwa) na funkcjonowanie w szkole oraz możliwości uzyskania pomocy w szkole i poza szkołą.
Pogadanki w klasach.
Indywidualne spotkania z psychologiem/pedagogiem szkolnym w miarę potrzeb
Materiały informacyjne.
Indywidualne spotkania uczniów z Ukrainy z pedagogiem – minimum 1 raz w semestrze
V-VIII
Wychowawcy
Psycholog
Pedagog
Bezpieczne korzystanie z Internetu, komputerów, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.
Edukacja na temat skutków nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych i ich wpływu na zdrowie, rozwój emocjonalno-społeczny i intelektualny.
Zajęcia z wychowawcą,
Edukacja na zajęciach komputerowych: przeprowadzenie 1 godziny w semestrze.
Spotkanie z Policjantem – pogadanka na temat bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie.
I-VIII
IV-VIII
Wychowawcy, Nauczyciele informatyki
Pedagog, psycholog, pedagog specjalny,
Współpraca z Policją
FUNKCJONOWANIE W ZESPOLE
Kształtowanie umiejętności współdziałania i przestrzegania norm współżycia w grupie.
Popularyzowanie dobrego zachowania i form grzecznościowych
Odbudowanie i umacnianie u uczniów prawidłowych relacji w grupie klasowej, poczucia wspólnoty (reintegracja)
Działalność wolontariacka
Zapoznanie z regulaminem szkoły i programem wychowawczo-profilaktycznym.
Kontrola przestrzegania obowiązujących zasad, bieżące uzupełnianie i podliczanie punktów wynikających z regulaminu zachowania
Stosowanie kontraktów wychowawczych.
Organizacja imprez i uroczystości klasowych, wycieczek, rozgrywek.
Udział w programach edukacyjno-wychowawczych.
Przeprowadzanie zajęć wychowawczych/warsztatów z wykorzystaniem metod umożliwiających prezentację własnych odczuć i przeżyć –eliminacja zjawiska wyalienowania z grupy, agresji rówieśniczej.
Kodeksy życzliwości w klasach.
Pogadanki dla uczniów i podczas zebrań rodzicielskich na temat kultury zachowania dzieci w szkole i poza nią.
Lekcje wychowawcze – gry i zabawy integracyjne, rozmowy, warsztaty.
Zaangażowanie uczniów w działalność kółek dyskusyjnych (każde spotkanie ma inny zakres tematyczny).
Udział uczniów w pracach SU, gazetce szkolnej.
Realizacja własnych pomysłów przez uczniów np. nakręcenie reportażu.
Tworzenie grup, które wspólnie się uczą (pomoc koleżeńska dla słabszych w nauce),
Włączanie się w różne akcje pomocowe np. „Szlachetna paczka” i inne.
Organizowanie zbiórek charytatywnych.
Zorganizowanie biblioteki online, czyli nagrywanie czytania książek i wysyłania linków do nagrań do np. hospicjum, domów dziecka, szpitali.
I-VIII
Rodzice
I-VIII
I-VIII
I-VIII
I-VIII
I-VIII
I-VIII
Wychowawcy
Wychowawcy
Nauczyciele/Wychowawcy
Wychowawcy
Nauczyciele/Wychowawcy
Nauczyciele/Wychowawcy
Zespół wychowawczy
Wychowawcy/Nauczyciele
Profilaktyka agresji i przemocy
Przeprowadzenie 1 godziny w semestrze z zakresu przeciwdziałania przemocy/agresji rówieśniczej.
Udział uczniów w spektaklach profilaktycznych, spotkaniach ze specjalistami.
Należyte prowadzenie dyżurów nauczycielskich na przerwach.
I-VIII
I-VIII
I-VIII, Rodzice
Pedagog,
Psycholog
Wychowawcy,
Pedagog/pedagog specjalny/Psycholog
Nauczyciele
Współpraca z PPPP
Nauczyciele
Edukacja społeczno-prawna
Spotkania z policjantem, kuratorem.
Akcja STOP HEJT – tematyczna - TOLERANCJA
Lekcje z wychowawcą.
I-VIII
Pedagog, Psycholog, współpraca z Policją
Pedagog
Wychowawcy
FUNKCJONOWANIE W SPOŁECZEŃSTWIE
Kształtowanie samorządności i demokracji
Wybory samorządu klasowego
Działalność Samorządu Uczniowskiego
Obchody Dnia Praw Dziecka
I-VIII
Wychowawcy
Opiekun SU
Pedagog/Zespół Wychowawczy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności
Pełnienie przez uczniów różnego rodzaju funkcji w szkole.
Pogadanki na temat współodpowiedzialności na temat mienia szkoły.
Zapoznanie z podstawowymi dokumentami szkoły (np. Statut, Program wychowawczo-profilaktyczny)
I-VIII
I-VIII
I-VIII, Rodzice
Wychowawcy,
Opiekun SU
Nauczyciele/Wychowawcy
Wychowawcy
Budzenie miłości do ojczyzny, szacunku do tradycji, kultury i języka
Udział w apelach z okazji świąt państwowych
Udział w uroczystościach organizowanych przez miasto Chojnów,
Poznawanie symboli narodowych, ich historii i znaczenia, okazywanie im szacunku
Kształtowanie odpowiednich postaw obywatelskich, patriotycznych i proobronnych poprzez takie działania jak:
Godziny wychowawcze podejmujące tematykę szacunku i odpowiedniej postawy wobec Hymnu, Państwa, Godła, Flagi
Próba na boisku szkolnym – zachowanie podczas odśpiewywania Hymnu, wprowadzania i wyprowadzania Sztandaru, postawa zasadnicza (“baczność”)
Konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa Państwa oraz kształtowania postaw proobronnych
Konkurs na plakat “co to jest proobronność?”
I-VIII
I-VIII
VIII
IV-VII
Wychowawcy, Nauczyciele
Nauczyciele EDB, Zespół nauczycieli przedmiotów ścisłych i przyrodniczych
Pielęgnowanie i tworzenie tradycji szkoły.
Organizacja imprez szkolnych (np. Dzień KEN, zawody sportowe, pasowanie na ucznia)
Ukazywanie wartości i postaw propagowanych przez J. Korczaka – patrona szkoły poprzez organizację Święta szkoły
Zapoznanie z życiem i działalnością J. Korczaka
I-VIII
Nauczyciele,
Opiekun SU
Nauczyciele, Wychowawcy
Kształtowanie wrażliwości na los innych- empatii oraz stałych sprawności w czynieniu dobra i pomocy bliźniemu
Działalność koła TPD
Udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych (np. Mikołajkowy tydzień)
Zbiórki słodyczy, odzieży, zabawek na rzecz dzieci potrzebujących w ramach akcji charytatywnych
Tydzień Patrona Szkoły pod hasłem “tajemnicze słowo - empatia”
Obchody Dnia Życzliwości
I-VIII
Opiekun koła TPD, Szkolnego koła wolontariatu, Wychowawcy, Nauczyciele
FUNKCJONOWANIE W RODZINIE
Ukazywanie wartości rodzinnych, roli zadań rodzicielskich.
Zajęcia WDŻ z naciskiem na taką tematykę jak: edukacja seksualna, budowanie relacji rodzinnych, nauka umiejętności życiowych, komunikacja, umiejętność słuchania innych, respektowania ich poglądów, rozwiązywanie konfliktów w rodzinie, grupie społecznej, zagadnienie płodności, pielęgnowanie szacunku dla dobra wspólnego.
Pogadanki na zajęciach z wychowawcą.
Pedagogizacja rodziców nt. „Rodzina jako czynnik chroniący przed ryzykownymi zachowaniami dziecka”
IV-VIII
Nauczyciele WDŻ, Wychowawcy
Doskonalenie umiejętności interpersonalnych uczniów i rodziców
Warsztaty dla uczniów z kompetencji miękkich
Pedagogizacja rodziców (np. spotkania psychoedukacyjne, pogadanki tematyczne, dystrybucja materiałów edukacyjnych - komunikacja z dziećmi, ustalanie granic i zasad, zachowania nałogowe, problemy emocjonalne dziecka, zaburzenie odżywiania, problemy z rówieśnikami dzieci, problemy edukacyjne, spędzanie za dużo czasu przed komputerem i/lub telefonem) w zakresie umiejętności wychowawczych rodziców
Zapoznanie rodziców na zebraniach z podstawowymi dokumentami szkoły (np. Statut, Program wychowawczo-profilaktyczny)
Wsparcie rodziny w jej wychowawczej roli poprzez: indywidualne poradnictwo, wsparcie emocjonalne, zajęcia edukacyjne i wychowawcze dla dzieci i młodzieży szkolnej, dostarczanie informacji i materiałów edukacyjnych.
I-VIII,
Rodzice
Wychowawcy
(Wsparcie Pedagoga/
Psychologa)
Współpraca z PPPP
Diagnoza sytuacji rodzinnych i życiowych uczniów
Przeprowadzenie ankiety: „Rozpoznanie potrzeb wychowawczo-opiekuńczych dotyczących sytuacji społecznej i rodzinnej uczniów”. (zał.nr 2)
Wdrożenie działań pomocowych.
I-VIII
Wychowawcy
Psycholog/pedagog
Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu stałych sprawności w czynieniu dobra i pomocy bliźniemu
Spotkania z rodzicami w celu rozpoznawaniu/określania potrzeb rozwojowych dzieci.
Angażowanie rodziców w akcje charytatywne
Współpraca z Organizacjami Harcerskimi
II – VIII
Wychowawcy
Pedagog/psycholog
Podnoszenie jakości wsparcia dla uczniów i rodzin
Współpraca wewnątrz i międzyszkolna w celu wymiany doświadczeń.
Współpraca z Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi, w tym Terapeutami Środowiskowymi.
I-VIII
Wychowawcy,
Pedagog/psycholog
ROZWÓJ ZDROWOTNY UCZNIA
Życie bez nałogów i uzależnień
Diagnoza czynników ryzyka i chroniących przed podejmowaniem ryzykownych zachowań.
Przeprowadzanie godzin wychowawczych z zakresu profilaktyki uzależnień i innych ryzykownych zachowań.
Organizowanie spektakli profilaktycznych.
Organizowanie rekomendowanych programów profilaktycznych dla uczniów i rodziców.
Organizowanie warsztatów profilaktycznych dotyczących DOPALACZY i innych substancji psychoaktywnych.
Zapraszanie do szkoły specjalistów z zakresu profilaktyki.
Godziny wychowawcze nt. „Jak skutecznie odmawiać?”- 1 godzina w roku
Zajęcia edukacyjne “Uzależnienia behawioralne”
Zajęcia edukacyjne “Mitologia uzależnień”
VII-VIII
VI-VIII
III-VIII
VI-VIII
II-III
VII-VIII
VI
V
Pedagog/
Psycholog
Wychowawcy
Pedagog/Psycholog
Pedagog/Psycholog, współpraca z podmiotami zewnętrznymi realizującymi rekomendowane programy profilaktyczne
Psycholog/Pedagog
Współpraca z PPPP
Wychowawcy
Pielęgniarka/pedagog/pedagog specjalny
Współpraca z SANEPIDem
Kształtowanie zachowań i postaw proekologicznych
Organizacja Dnia Ziemi.
Udział w 31 Ogólnopolskiej Akcji „ Sprzątanie świata- Polska 2024” pod hasłem: „Na straży czystej ziemi”
Udział uczniów świetlicy w zajęciach „ Działaj ekologicznie w powiecie legnickim”
Akcja „Nie karmimy kaczek chlebem” – współpraca z Samorządem Miejskim w Chojnowie.
Akcja „ Ogród miododajny oraz hotel dla owadów wokół naszej szkoły”.
Tydzień ekologii i zdrowego życia
Zbieranie surowców wtórnych (np. plastikowe nakrętki, makulatura).
Gazetki tematyczne.
Plakaty.
Lekcje plastyki i techniki związane z ekologią.
Organizowanie ekologicznych kampanii.
I-VIII
Wychowawcy, Nauczyciele
Zespół Promocji Zdrowia i Ekologii
Prowadzenie zajęć dotyczących podstawowych zasad dbałości o zdrowie w aspekcie fizycznym i psychicznym, kształtowanie postaw prozdrowotnych
Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy
Pogadanki w klasach nt. dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne (1h lekcyjna w ciągu roku)
Zajęcia edukacyjne podejmujące tematykę HIV/AIDS
I-VIII
VIII
Pielęgniarka szkolna
Wychowawcy
Pielęgniarka/pedagog/pedagog specjalny, współpraca z SANEPIDem
Promowanie zdrowego stylu życia: prowadzenie zajęć, organizacja wystaw, konkursów, gazetek ściennych (higiena nauczyciele biologii osobista, profilaktyka, prawidłowe odżywianie oraz czystość otoczenia)
Realizowanie programów w kl. 1-3:
,,Trzymaj formę"
,,Mleko w szkole”
„Owoce i warzywa w szkole:
,,Wybieram wodę - edukacja wczesnoszkolna"
,,Śniadanie daje moc”
Prowadzenie zajęć edukacyjnych “Zdrowe odżywianie”
I-III
II-III
Nauczyciele biologii
Nauczyciele
Wychowawcy
Pielęgniarka
Pielęgniarka/pedagog/pedagog specjalny, współpraca z SANEPIDem
Uświadamianie uczniów o przyczynach i skutkach zaburzeń odżywiania typy anoreksja, bulimia, otyłość
Pogadanki
Ulotki
Zajęcia organizowane przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną
V-VIII
Nauczyciele biologii
Wychowawca, Pielęgniarka, współpraca z SANEPIDem
Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej
Diagnoza sprawnościowa przeprowadzona przez nauczycieli w-f wśród uczniów klas 4-8
Obchody Dnia Sportu 1 czerwca
Mistrzostwa szkoły w grach zespołowych
Mistrzostwa szkoły w skoku wzwyż
Zajęcia na basenie
Zajęcia ogólnorozwojowe (1x w tygodniu)
Udział w rozgrywkach SZS
Udział w rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej
Zajęcia taneczne (4x w tygodniu)
IV – VIII
Klasy sportowe
I-VIII
Nauczyciele w-f
WYCHOWANIE EUROPEJSKIE
Ułatwienie uczniom z Ukrainy integracji w polskiej szkole, pomoc w nauce oraz stworzenie poczucia bezpieczeństwa w nowej sytuacji:
kształtowanie pozytywnych postaw i tolerancji polskich uczniów wobec cudzoziemskich kolegów,
wspieranie uczniów ukraińskich mających traumę związaną z wojną,
Indywidualne spotkania uczniów z Ukrainy z pedagogiem – 1 raz w semestrze
zachęcanie uczniów z Ukrainy do integrowania się z nowym środowiskiem,
przybliżenie polskiej kultury i tradycji (spotkania klasowe, uroczystości szkolne, konkursy, wystawy i prezentacje multimedialne),
włączenie do działań adaptacyjnych chętnych rodziców i uczniów (pikniki integracyjne, nieformalne spotkania towarzyskie).
Uwrażliwienie wychowawców klas i nauczycieli na obecność uczniów cudzoziemskich:
włączenie chętnych polskich uczniów do pomocy cudzoziemcom w nauce i opanowaniu programu nauczania,
umożliwienie udziału cudzoziemcom w dodatkowych lekcjach języka polskiego na terenie szkoły,
propagowanie serdeczności, życzliwości i współpracy wśród uczniów i nauczycieli.
doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego.
Reagowanie na każdy sygnał świadczący o pogorszeniu samopoczucia i naruszeniu poczucia bezpieczeństwa uczniów – obcokrajowców:
ścisła współpraca pomiędzy dyrekcją, wychowawcami klas, nauczycielami, psychologiem, pedagogiem szkolnym oraz uczniami i ich rodzicami,
utrzymywanie stałego kontaktu wychowawców klas z rodzicami uczniów z Ukrainy,
Organizowanie pomocy rzeczowej i materialnej dla rodzin przybywających z Ukrainy.
ROZDZIAŁ 4 – WSPÓŁPRACA SZKOŁY Z RODZICAMI
Współpraca z rodzicami w naszej szkole obejmuje:
współudział w tworzeniu dokumentów związanych z organizacją pracy Szkoły,
sponsorowanie przez Radę Rodziców nagród,
udział rodziców w organizacji imprez i uroczystości szkolnych, zawodów sportowych,
udział w zebraniach rodzicielskich, konsultacjach.
ROZDZIAŁ V – EWALUACJA PROGRAMU
Przebieg pracy wychowawczo-profilaktycznej i jej efekty poddawane są systematycznej obserwacji i ocenie. Informacje zwrotne pochodzące od uczniów, rodziców i nauczycieli służą doskonaleniu pracy i stanowią podstawę do planowania przyszłych zamierzeń wychowawczych i profilaktycznych.
Dokonując ewaluacji Programu wychowawczo-profilaktycznego bierzemy pod uwagę następujące kryteria efektywności:
Wszyscy uczniowie Naszej Szkoły są poddani oddziaływaniom Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
Wszyscy nauczyciele realizują Program Wychowawczo-Profilaktyczny, uwzględniają jego treści podczas planowania i realizacji klasowych planów pracy.
Rodzice uczniów Naszej Szkoły znają i akceptują Program Wychowawczo-Profilaktyczny oraz czynnie współpracują przy jego realizacji.
obserwacja zachowań uczniów i zachodzących w tym zakresie zmian,
analiza dokumentacji,
przeprowadzanie ankiet, kwestionariuszy wśród uczniów, rodziców i nauczycieli,
rozmowy z rodzicami,
wymiana spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli,
analiza przypadków.
Załącznik nr 1 do Programu Wychowawczo-Profilaktycznego
Szkoły Podstawowej Nr 4 im. J. Korczaka w Chojnowie
2024/2025
HEJT – mowa nienawiści
Mowa nienawiści jako zjawisko obecne zarówno w internecie jak i w życiu osobistym
Ankieta skierowana do uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie
Ankieta jest anonimowa – uczeń zakreśla kółkiem JEDNĄ odpowiedź.
Czy kogoś kiedyś hejtowałaś/eś?
TAK NIE
Czy byłeś/aś przez kogoś hejtowana/y?
TAK NIE
Gdzie spotykasz się z hejtem częściej?
W INTERNECIE NA ŻYWO NIE SPOTYKAM SIĘ
W jakim czasie najczęściej spotykasz się z hejtem?
W SZKOLE POZA SZKOŁĄ NIE SPOTYKAM SIĘ
Czy wiesz, że Twoi znajomi byli kiedyś przez kogoś hejtowani?
TAK NIE
Czy wiesz, że Twoi znajomi kiedyś kogoś hejtowali?
TAK NIE
Załącznik nr 2 do Programu Wychowawczo-Profilaktycznego
Szkoły Podstawowej Nr 4 im. J. Korczaka w Chojnowie
2024/2025
ROZPOZNANIE POTRZEB WYCHOWAWCZO-OPIEKUŃCZYCH DOTYCZĄCYCH SYTUACJI SPOŁECZNEJ I RODZINNEJ UCZNIÓW ROK SZKOLNY 2024/ 2025
KLASA
WYCHOWAWCA
UCZNIOWIE POWTARZAJĄCY KLASĘ
UCZNIOWIE Z ORZECZENIAMI PORADNI PP ( nauczanie specjalne )
CZNIOWIE Z OPINIAMI PORADNI PP:
UCZNIOWIE OBJĘCI POMOCĄ PP:
UCZNIOWIE Z RODZIN UBOGICH WG MOPS
SIEROTY LUB PÓŁSIEROTY (pod czyją opieką pozostaje dziecko):
UCZNIOWIE Z RODZIN DYSFUNKCYJNYCH
EUROSIEROTY (pod czyją opieką pozostaje dziecko )
UCZNIOWIE REALIZUJĄCY NAUCZANIE INDYWIDUALNE
UCZNIOWIE ZAGROŻENI NIEDOSTOSOWANIEM SPOŁECZNYM:
UCZNIOWIE NIEDOSTOSOWANI SPOŁECZNIE:
UCZNIOWIE DOJEŻDŻAJĄCY
UCZNIOWIE KORZYSTAJĄCY Z BEZPŁATNYCH OBIADÓW
UCZNIOWIE KORZYSTAJĄCY ZE ŚWIETLICY
UCZNIOWIE Z RODZIN ROZBITYCH:
UCZNIOWIE Z RODZIN WIELODZIETNYCH ( 3 dzieci i więcej ) :
UCZNIOWIE SPRAWIAJĄCY TRUDNOŚCI DYDAKTYCZNE
UCZNIOWIE, KTÓRZY POWINNI BYĆ PRZEBADANI W PORADNI PP
UCZNIOWIE SPRAWIAJĄCY TRUDNOŚCI WYCHOWAWCZE
UCZNIOWIE PRZEWLEKLE CHORZY ( wpisać, jakie choroby )
UCZNIOWIE Z AKTUALNYM ORZECZENIEM O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI (od lekarza orzecznika)
UCZNIOWIE ZDOLNI
UCZNIOWIE WYCHOWUJĄCY SIĘ W RODZINACH ZASTĘPCZYCH
OPIS FUNKJONOWANIA UCZNIÓW (opis środowiska lokalnego, trudności wychowawcze, edukacyjne, emocjonalne i współżycie w grupie rówieśniczej).