Zajęcia z tutorem w naszej szkole

Od 8 listopada odbywają się zajęcia z tutorem szkolnym. Spotykamy się w trzech grupach po cztery osoby.

Na początku pierwszego spotkania wyjaśniliśmy sobie, co będziemy robić w trakcie zajęć, czym jest czym jest tutoring itp. Pierwszym zadaniem, wykonanym wspólnie i przez nauczyciela, i przez uczniów było ustanowienie kontraktu. Aby kontrakt spełniał swoją rolę w późniejszym czasie, wyjaśniliśmy sobie dlaczego jest to ważne działanie.

W przeprowadzonej dyskusji na temat takich pojęć jak „umowa", „prawo" itp. Dzieci bardzo rezolutnie odpowiadały, że umowa jest wtedy, kiedy ktoś komu pożycza pieniądze – aby wiedzieć ile i komu trzeba oddać; aby było wiadomo kto sprzedaje dom; że prawo jest potrzebne, aby wiedzieć co jest dobre, a co złe. Po takim „wstępie" dzieci nie miały żadnych problemów z układaniem kontraktu, wypisując te prawa, które uznawali za ważne dla siebie.

Tutoring – o metodzie

Celem pracy szkoły jest odkrywanie twórczych możliwości tkwiących w uczniu. Można to robić wieloma sposobami, pomocna w osiągnięciu tego celu jest zindywidualizowana oferta edukacyjna. Jedną z takich metod indywidualnej pracy jest tutoringu. Jego istotą jest wykorzystanie potencjału intelektualnego drzemiącego w człowieku. Inaczej mówiąc tutoringu jako metoda edukacyjna ma na celu zrozumienie siebie lub mówiąc bardziej poetycko przekształcić „wiedzę ukrytą" w „wiedzę jawną" o sobie, o swoich możliwościach, mocnych stronach, marzeniach....

„Tutoring jest jedną z metod edukacyjnych zindywidualizowanej, która opiera się na bezpośrednim spotkaniu tutora z uczniem.

Tutoring jest najczęściej długofalowym (obejmującym co najmniej semestr) procesem współpracy, nakierowanym na integralny – obejmujący wiedzę, umiejętności i postawy – rozwój podopiecznego (ang. Tutee). Istotą tutoringu są indywidualne spotkania, na których w atmosferze dialogu, szacunku i wzajemnej uwagi tutor pracuje z podopiecznym pozwalając mu dogłębnie poznać określony obszar wiedzy, rozwinąć umiejętności samodzielnego jej zdobywania oraz rozwinąć sztukę maksymalnego korzystania z własnych talentów.