Nasza szkoła od dawna dba o bezpieczeństwo swoich uczniów w Internecie. Regularnie odbywają się zajęcia dotyczące zagrożeń i korzyści wynikających z poruszania się po sieci; co roku organizowane są spotkania, prelekcje, spektakle profilaktyczne z tym związane. W tym roku pracowaliśmy z dziećmi pod hasłem „Bądź bezpieczny w sieci". Zadbaliśmy też o uświadomienie rodzicom jakie niebezpieczeństwa czyhają na ich dzieci w Internecie.
Z zagadnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci uczniowie stykają się na wszystkich zajęciach począwszy od zajęć informatycznych po godzinę wychowawczą. W tym roku, w klasach III – VII zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Zajęcia zostały przeprowadzone na podstawie scenariuszy i materiałów (filmów, spotów, plików muzycznych) udostępnionych na stronie internetowej www.dzieckowsieci.pl. oraz materiałów przygotowanych przez koordynatorów ogólnopolskiej akcji „Klikaj bezpiecznie".
Pliki przydatne w pracy nauczyciela - http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html
6 lutego, z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, zaprosiliśmy naszych uczniów do udziału w szkolnym konkursie „Bądź bezpieczny w sieci". Dzień Bezpiecznego Internetu służy propagowaniu działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomieniu rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Organizatorem DBI w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka. W ramach konkursu uczniowie mogli wybrać jedną z kategorii: plakat, prezentację multimedialną lub film. Prace miały być skierowane do rówieśników. 23 marca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród i dyplomów przez panią dyrektor Beatę Miler-Kornicką.
Nagrodzone zostały prace:
w kategorii plakat - Mai Marysiewicz z klasy 6b, w kategorii prezentacja multimedialna – Hanny Sikory, Natalii Roznowskiej z klasy 5c.
Na wyróżnienie zasługują też prace:
Karoliny Demiańczuk z klasy 6b, Willema Kerstensa z klasy 7c, Doroty Druzgi, Gracjana Dziwińskiego i Huerta Wolskiego z 7b, Marcela Sobiechowskiego, Jakuba Pisarczyka i Bartosza Górnickiego z klasy 5c, Agnieszki Jakubiak z klasy 7c oraz filmy chłopców z klasy 6d – Krzysztofa Marcińca, Mateusza Krauzowicza i Dominika Prostka.
Oprócz tego, że można obejrzeć je w sieci, wybrane prace wyeksponowane są na wystawie na drugim piętrze szkoły przy gabinecie informatycznym. Gratulujemy dzieciom udziału w konkursie oraz sukcesów w nim osiągniętych i zachęcamy do dalszej aktywności w tej sferze.
W szkole, w ramach zebrań z rodzicami, został przedstawiony problem niewłaściwego korzystania z Internetu przez dzieci oraz zagrożeń z tego wynikających. W trakcie tych spotkań rodzice mieli możliwość przekonać się, jak ważne jest wyznaczenie mądrych zasad, które posłużą do wspierania młodego człowieka w wykorzystywaniu technologii cyfrowej. W czasie zajęć z dziećmi nauczyciele podkreślali jak ważny jest kontakt z rodzicami i zaufanie do nich w kwestii korzystania z sieci, była też możliwość przekazania pisemnej umowy między dzieckiem, a rodzicem dotyczącej bezpiecznego korzystania z Internetu.
W ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „Klikaj bezpiecznie" zorganizowany został konkurs dla szkół podstawowych. „Celem tego konkursu jest edukacja najmłodszych oraz ich rodziców na temat zasad bezpiecznego korzystania z internetu. W ostatnim okresie wiele można usłyszeć o niebezpiecznych wyzwaniach internetowych. Czy wyłudzaniu danych, które dzieci bez problemu podawały internetowym „kolegom". Akcja „Klikaj Bezpiecznie" i konkurs jest odpowiedzią na pojawiające się niebezpieczeństwa" (Łukasz Nowakowski z firmy G DATA – organizatora konkursu). Prace przygotowane przez naszych uczniów zostały wysłane na ten konkurs. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Działania związane z propagowaniem sposobów bezpiecznego korzystania z zasobów sieci były inicjatywą dyrekcji szkoły oraz nauczycieli informatyki – pani Małgorzaty Potaczały, Marzeny Rudzkiej-Kupczyńskiej i pana Bogdana Hołowiaka.