Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Zadanie TIK zrealizowane na zajęciach z języka angielskiego  przez p. Sabinę Kaszowską

 

Around the UK - podróż po Zjednoczonym Królestwie z TIK.

1. Kiedy i z jaką grupą uczniów zrealizowałeś zadanie?

Zadanie zostało zrealizowane z klasą IVa ( I grupa- 13 uczniów). Część zadania  odbyła się na lekcji języka angielskiego 19 listopada 2014r.a druga część na kółku z języka angielskiego (18 i 25 grudnia 2014r.).

2. Jaką formę przyjęło Twoje Zadanie TIK (lekcja, miniprojekt) i dlaczego zdecydowałeś się na takie działanie?

Zadanie przyjęło formę cyklu 3 lekcji  . W podręcznikach z języka angielskiego pojawił się temat o Zjednoczonym Królestwie. Podczas lekcji okazało się że uczniowie mylą fakty i podstawowe informacje o tym kraju ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego postanowiłam, że będzie to doskonała okazja aby przez 2 lub 3 lekcje z TIK wprowadzić moich uczniów w ciekawy i nowoczesny sposób w świat Wielkiej Brytanii. Poza tym dokładne zbadanie tematu o 4 państwach Zjednoczonego Królestwa z użyciem różnych urządzeń mobilnych nie można było przeprowadzić podczas jednej lekcji.

 

3. Czego mieli się nauczyć uczniowie? Podaj najważniejsze cele.

Cele:

 - umiejętne korzystanie ze słowników internetowych przy użyciu tablicy interaktywnej , smartfonów  i tabletów

- zdobycie podstawowych informacji o państwach Zjednoczonego Królestwa

- zachęcenie uczniów do czytania w języku angielskich oraz do korzystania z tych informacji w praktyce

- rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie

-uczniowie widzą pozytywne i negatywne aspekty korzystania z Internetu

4. Do jakiego punktu/obszaru lub punktów/obszarów Kodeksu odnosiło się Twoje zadanie? [Jakie rozwijało umiejętności związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w Waszej szkole?] *

Zadanie odniosło się do kilku punków z kodeksu 2.0:

 a)      Uczeń ma możliwość wykonania pracy domowej z wykorzystaniem Internetu

b)      W czasie lekcji pamiętamy o wyłączeniu telefonów komórkowych. Za zgodą nauczyciela wykorzystujemy telefon jako pomoc dydaktyczną

c)      Nauczyciel może zaplanować lekcję z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

 

Moim głównym celem była motywacja uczniów do czytania w języku obcym,  a poprzez umiejętnie korzystanie przy tej sprawności językowej z różnych urządzeń mobilnych, zachęcenie uczniów do sięgania po różne teksty w języku angielskim. Uczniowie podczas zajęć często nie znają słówek w języku angielskim, dlatego chciałam ich uświadomić,  i poprzez to zadanie z TIK,  pokazać , że samodzielne odkrycie znaczenia słówka czy zwrotu pozostanie w ich pamięci na dłużej.

5. Jak krok po kroku przebiegały same zajęcia? [Opisz w kilku punktach, na czym dokładnie polegała praca uczniów. Możesz przytoczyć polecenia i instrukcje do zadań. Opis powinien być na tyle szczegółowy, by umożliwić innym powtórzenie działania.] *

Przebieg zajęć:

 1 jednostka lekcyjna

 19 listopada przeprowadziłam lekcję języka angielskiego (temat: „Poznanie faktów dotyczących Zjednoczonego Królestwa".). Kilka dni wcześniej poprosiłam uczniów o przyniesienie, jeśli to możliwe smartfonów i tabletów z wgranym słownikiem z języka angielskiego. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się z jakich państw składa się Zjednoczone Królestwo i ich położenie, jego stolicę , flagi tych poszczególnych państw i  liczbę mieszkańców. Był to tekst krótki ale zawierający kluczowe fakty.

Na początku, żeby wzbudzić ich ciekawość i pobudzić wyobraźnie pokazałam im kilka zdjęć ( Tower Bridge, Scots, Elizabeth II, The London Eye) i zapytałam ich o czym będziemy się dzisiaj uczyć. Jak tylko zobaczyli królową Elżbietę wyłonił się las rąk. Na tablicy wcześniej zapisałam również  nowe słownictwo i przed słuchaniem uczniowie wyszukali ich znaczenia w smartfonach, tabletach lub słownikach. Zależało mi żeby samodzielnie odkryli znaczenie tych wyrazów. Potem poprosiłam ich o założenie słuchawek i w ciszy wysłuchanie tekstu o Zjednoczonym Królestwie (2x). Następnie zadałam im kilka pytań do tego tekstu.

Uczniowie udzielali dobrych odpowiedzi, co prawda nie były one pełnym zdaniem ale w następnym zadaniu mogli się wykazać.

Potem otworzyli podręczniki na stronie 39 i przeczytali samodzielnie krótki tekst o Zjednoczonym Królestwie i odpowiedzieli na 5 pytań pod tekstem. Po przeczytaniu odpowiedzi, uczniowie zrobili zadanie 2 czyli dopasowali flagi 4 krajów Zjednoczonego Królestwa do mapki. Później przeczytali kolejny, troszeczkę trudniejszy tekst,  w zeszycie ćwiczeń o krajach Unii Europejskiej. Tym razem zadanie pod tekstem polegało na uzupełnieniu luk konkretnymi słowami. Z tym tekstem uczniowie mieli problem, gdyż chcieli zrozumieć wszystkie słówka a nie skupili się na informacjach które mieli uzupełnić. Łatwiejsze okazało się ostatnie ćwiczenie, czyli tabelka z informacjami o  Francji, które musieli wyszukać po raz kolejny w tekście ( Name, the population of the country, thepopulation of the capital, currency, the colours of the flag). Zadanie nie sprawiło im żadnych trudności.

 Pod koniec lekcji każdy uczeń wylosował jeden kraj (Scotland, England, Wales, Northern Ireland). Na zadanie domowe mieli, korzystając z Internetu, wyszukać najważniejsze fakty o tych krajach. Powiedziałam im żeby zwrócili uwagę na stolice, flagę , dania regionalne, liczbę mieszkańców, zabytki…).

 Na następnej lekcji uczniowie wymienili się między sobą tekstami o krajach Zjednoczonego Królestwa i jako kolejne zadanie domowe mieli przeczytać te teksty uzupełniając przy tym tabelki przygotowane przez mnie.

Tabelki które przynieśli mi uczniowie zebrałam i sprawdziłam. Okazało się, że część zadań była po polsku a część po angielsku, dlatego kolejną lekcję zaplanowałam z tablica interaktywną abyśmy przetłumaczyli sobie wspólnie poszczególne zwroty na język angielski.

 2 jednostka lekcyjna – lekcja z tablica interaktywną

 Na początku lekcji obejrzeliśmy sobie film o Zjednoczonym Królestwie (dołączony na płycie DVD&CD- ROM do podręczników „Evolution Plus" dla kl. IV) najpierw bez napisów, potem jeszcze raz z napisami angielskimi. Wypisaliśmy nowe słówka na tablicy i jako ćwiczenie próbowaliśmy znaleźć ich znaczenie w różnych słownikach internetowych. Tłumaczyliśmy nie tylko pojedyncze słówka ale i całe konstrukcje zdaniowe.

 W drugiej części zajęć uczniowie korzystając z tabelek, które wcześniej uzupełnili,  opowiadali o krajach Zjednoczonego Królestwa. Informacje których nie znaleźli  na bieżąco szukaliśmy w Internecie używając tablicy interaktywnej np. nazwy potraw regionalnych, i ich zdjęcia , zabytki Szkocji, mapy….)

 3 jednostka lekcyjna

Na koniec przeprowadziłam z uczniami grę ( 100 pytań do…).
Podzieliłam ich na 4 grupy. Każda grupa reprezentowała jeden kraj (England, Scotland, Wales and Northern Ireland). Drużyny zadawały sobie nawzajem pytania np. What is the typical food in Scotland?, What is the population of Northern Ireland? , What is the biggest lake in England?....... Wszystkie pytania były na podstawie tabelki. Jeśli drużyna nie znała odpowiedzi, mogła skorzystać szybko z tablicy interaktywnej w ciągu 2 min. Wygrała drużyna, która zadała najwięcej pytań poprawnych gramatycznie i leksykalnie.

6. Z jakich narzędzi TIK (programów, aplikacji, stron, itd.) oraz sprzętów korzystali uczniowie? *

Uczniowie podczas cyklu lekcji korzystali z : - programu Microsoft Word -wyszukiwarki internetowej Google -tablica interaktywna - smartfony -tablety

- http://wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-i-irlandia/jesienia-2014-szkoci-zdecyduja-o-niepodleglosci/ts1dc

- http://www.amazingtravelbook.com/london-bridge/

- http://gg.govt.nz/content/queen-new-zealand

- http://en.wikipedia.org/wiki/London_Eye

- http://www.flagi-i-hymny.pl/regiony/flaga-walia.html

- https://www.diki.pl/

- https://translate.google.pl/

-http://www.visitwales.com/explore/traditions-history/recipes

-http://resources.woodlands-junior.kent.sch.uk/customs/food.html

-http://www.insiders-scotland-guide.com/ScotlandFood.html

-http://en.wikipedia.org/wiki/Northern_Irish_cuisine

7. Dlaczego wybrałeś akurat te aplikacje/narzędzia i jak uczniowie radzili sobie z ich wykorzystaniem? *

Obsługa smartfonów i tabletów nie sprawiła uczniom większych problemów, gdyż był to ich sprzęt i znali go dobrze. Jako nauczyciel nie chciałam zniechęcać uczniów na początek pracą z tablicą interaktywną dlatego wybrałam urządzenia mobilne które obsługują biegle na co dzień. Wgrane do ich smartfonów i tabletów słowniki nie zawsze tłumaczyły dobrze, dlatego była to świetna okazja aby zweryfikować ich wiedzę że należy być ostrożnym korzystając z zasobów Internetu. Z tablica interaktywną uczniowie mieli styczność kilka razy w klasach 1-3, lecz większość z nich miała trudności. Kilka moich wskazówek umożliwiło im wyszukiwanie informacji bez większych problemów. Myślę, że taka forma zajęć była nie tylko dla uczniów ale i dla mnie ciekawa i pouczająca.

 

8. Jakie były najtrudniejsze momenty i jak sobie z nimi poradziliście? O czym warto pamiętać, by następnym razem uniknąć podobnych problemów?

Klasy IV nie posiadają zbyt dużego zasobu słownictwa o kulturze czy realioznawstwie. Znają podstawowe struktury gramatycznie i zakres słownictwa z obszarów tematycznych np. rodzina, jedzenie, picie, meble, zwierzęta, kolory itp.).  Bardzo dobrze poradzili sobie z tekstami które słuchali, natomiast te wyszukane przez nich w Internecie były zbyt długie i zbyt trudne językowo. Postanowiłam więc ograniczyć uczniów tylko do jednej strony A4. Uczniowie, którzy przynieśli mi po 4 strony wydrukowane z Internetu o danym kraju musieli zmodyfikować troszkę te teksty tzn. zostawić to co najciekawsze i potrzebne do uzupełnienia tabeli. Często służyłam im radą, bo nie byli pewni co brakuje w ich tekstach a co trzeba odrzucić. Ku mojemu zaskoczeniu uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z wyszukiwaniem nowych słówek w słowniku internetowym. Wszyscy wybrali jeden tłumacz google, który nie tłumaczył całych konstrukcji zdań z tekstów uczniów. Musiałam uczniom wytłumaczyć i pokazać że często tłumaczenia  różnią się od siebie i niektóre nie są wiarygodne.

 

9. Co było według Ciebie najbardziej wartościowym elementem zajęć, który warto powtórzyć? Jakie masz wskazówki dla nauczycieli, którzy chcieliby skorzystać z twojego pomysłu?

W czasie realizacji tego cyklu lekcji uczniowie mieli okazję poprawić swoje  umiejętności językowe, poszerzyć słownictwo i pogłębić wiadomości realio- i kulturoznawczą.

To, co uważam za najbardziej wartościowe. Uczniowie nauczyli się korzystać z  różnych  urządzeń mobilnych podczas zajęć. Osoby ,które przyniosły tablety lub smartfony pracowały z tymi, którzy ich nie mieli.  Co więcej, przekonali się, że urządzenia mobilne nie tylko służą do grania i zabawy ale również można z ich pomocą w ciekawy sposób odrobić zadanie domowe czy przygotować się do lekcji. Połączenie zabawy z komputerem czy tablicą interaktywna i nauki języka angielskiego dało uczniom dużo satysfakcji. Mogli odszukać błyskawicznie nazwy potraw regionalnych i znaleźć ich zdjęcia.

 Zauważyłam, że uczniowie bardzo chętnie używali klawiatury  tablicy interaktywnej . Jak sami mówili to taki duży komputer. Jedynym minusem było to, że nie każdy uczeń ( 13 uczniów) miał możliwość samodzielnego skorzystania z tablicy interaktywnej w ciągu 45min.

 Bardzo podobało mi się, kiedy uczniowie pokazali mi, że na Internecie mogą sprawdzić wymowę nieznanych słówek albo tych znanych ale zapomnianych.

10. Jeśli w zadaniu zdecydowałeś się przeprowadzić działania związane z czytaniem/odkrywaniem, opisz na czym polegały, jak przebiegały i jak reagowali uczniowie.

Zadanie w większości oparte było na czytaniu i odkrywaniu. Na lekcji:  -Uczniowie czytali ze zrozumieniem krótki tekst z podręcznika i zeszytu ćwiczeń. Wykonywali do tego zadania (odpowiadanie na pytania i uzupełnianie luk) Każde z zadań polegało na czytaniu indywidualnym i cichym.  Dzięki tym zadaniom poszerzyli zakres słownictwa z obszaru kulturowego. Tekst w zeszycie ćwiczeń wymagał pomocy nauczyciela, musieliśmy wspólnie przetłumaczyć zdania z lukami i często musiałam wskazac uczniom np. w którym akapicie jest odpowiedź. Zadanie domowe: -Wyszukanie w Internecie odpowiednich tekstów i przeczytanie ich w celu uzupełnienia informacji z tabeli. Uczniowie mogli odkryć wiele istotnych informacji i ciekawostek o krajach Zjednoczonego Królestwa. Lekcja z tablica interaktywną Uczniowie wyszukiwali brakujących informacji i odkrywali nie tylko nowe wiadomości o Anglii, Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej ale również uczyli się jak obsługiwać tablicę interaktywną.

 

11. Opis postaraj się uzupełnić o materiały do lekcji oraz efekty pracy w postaci zdjęć, filmów, prezentacji. Jeśli Twoi uczniowie prowadzą bloga – podaj link do materiału, w którym opisali tę lekcję.

Materiał pomocniczy:

Wszystkie zadania z 1 jednostki lekcyjnej pochodzą z podręcznika i zeszytu ćwiczeń do języka angielskiego "Evolution Plus" do klasy IV.

Nr 1- pytania po wysłuchaniu tekstu

 

  1. Where is the UK?
  2. Is it a small country?
  3. What is the flag of the UK?
  4. What is the capital of the UK?
  5. What is the population of London?
  6. Is London a big city?
  7. What are four countries of the UK?

 Nr 2- tekst o Zjednoczonym Królestwie z podręcznika

The United Kingom is in Europe. It isn't a big country. The flag of the United Kingdom is the Union Jack. It's red, white and blue. The capital of the United Kingdom is Lomdon. The population of London is 8 million. It's a big city.

 Nr 3 – pytania do tekstu

  1. Is the United Kingdom in Europe?
  2. Is the United Kingdom a big country?
  3. Is the flag of the United Kingdom red, white and green?
  4. What is the capital of the United Kingdom?
  5. Is London a small city?

 Nr 4- zadanie z dopasowaniem zdań  do mapki.

 The United Kingdom is 4 countries: England, Scotland, Wales and Northern Ireland.

a)     The flag of England is red and white.

b)    The flag of Scotland is blue and white.

c)     The flag of Wales is red, green and white.

d)    The flag of Northern Ireland is the Union Jack.

  Nr 5- tabela

 

Name

 

The population of the country

 

The colours of the flag

 

Capital

 

The population of the capital

 

The currency

 

The biggest  city

 

The monuments

 

The longest river

 

The biggest lake

 

Typical food and drinks

 

Famous people

 

 

 (szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

 (szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

 (szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie