BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Zapraszam do korzystania z materiałów poświęconych bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Linki do stron poświęconych bezpieczeństwu w internecie znajdziecie Państwo w Linkowni.
Poznaj zasady bezpiecznego Internetu
1. Zabezpiecz swój sprzęt komputer, telefon, tablet
- zainstaluj antywirus,
- pamiętaj o aktualizacjach,
- nie klikaj w nieznane linki,
- nie pobieraj podejrzanych załączników.
2. Dbaj o swoją prywatność:
Skonfiguruj ustawienia prywatności. Nikomu nie udostępniaj swoich haseł.
3. Szanuj siebie:
Dbaj o swój pozytywny wizerunek w sieci.
4. Szanuj innych:
Nie wyzywaj, nie obrażaj, nie hej tuj.
5. Szanuj swój czas- zachowaj umiar w spędzaniu czasu w sieci.
6. Bądź krytyczny – nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są prawdziwe.
7. Pomyśl zanim wrzucisz – to co wrzucasz do sieci zostaje tam na zawsze.
8. Korzystaj z możliwości jakie daję Internet – zastanów się jak możesz twórczo wykorzystać jego potencjał.
9. Przestrzegaj prawa – pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie.
10. Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście – w sytuacji zagrożenia online poproś o pomoc zaufana osobę dorosłą.
źródło: https://cybernauci.edu.pl/6-lutego-dzien-bezpiecznego-internetu/
Wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z Internetu:
- Usuwaj luki w zabezpieczeniach oprogramowania: Dzięki aktualizacjom system operacyjny, oprogramowanie oraz aplikacje, z których korzystasz są zawsze w pełni chronione. W ten sposób pozbywamy się luk w zabezpieczeniach, co odcina przestępcom możliwość ich wykorzystania.
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego: Skuteczne rozwiązanie zabezpieczające to część podstawowego wyposażenia każdego komputera. Powinno ono zawierać nie tylko ochronę przed wirusami, ale również filtr spamu, zaporę sieciową oraz ochronę przed zagrożeniami internetowymi w czasie rzeczywistym.
- Podejrzane wiadomości od razu wyrzucaj do kosza: Usuwaj e-maile ze spamem i nie otwieraj zawartych w nich linków ani załączników.
- Bezpieczne hasła: Powinieneś posiadać oddzielne hasła do wszystkich kont, z jakich korzystasz, na przykład na portalach społecznościowych lub w poczcie e-mail. Hasło powinno składać się z nielogicznej kombinacji cyfr oraz małych i wielkich liter.
- Bezpieczeństwo dzieci w sieci: Rodzice powinni uczyć dzieci, jak bezpiecznie surfować po Internecie. Dzięki kontroli rodzicielskiej dzieci nie mają dostępu do stron, na których pojawiają się narkotyki, przemoc, pornografia itp. Dołącz do akcji #klikajbezpiecznie i wprowadź swoje dziecko w bezpieczny świat internetu.
- Uważaj na krótkie adresy URL: Skrócone linki mogą stanowić pułapkę. Należy zachować ostrożność i najlepiej nie klikać w adresy URL pochodzące od nieznajomych.
- Nie podawaj zbyt dużej ilości informacji o sobie: Użytkownicy portali społecznościowych nie powinni udostępniać szczegółowych informacji o sobie, należy także unikać podawania na profilu takich prywatnych danych, jak adres domowy czy numer telefonu
- Nie każdy użytkownik mediów społecznościowych jest przyjaźnie nastawiony: Użytkownicy mediów społecznościowych często otrzymują zaproszenia do znajomych od osób, których nie znają. Zaproszenia można potwierdzać wyłącznie, jeśli znamy daną osobę, a najlepiej, gdy pozostajemy z nią w bliskich kontaktach.
źródło: https://klikajbezpiecznie.pl/