WYCIECZKA KLASY 5b i 7c
6 czerwca klasy: 5b i 7c wraz z wychowawczyniami – p. Justyną Dziubak-Sobiechowską oraz p. Beatą Wawrzeńczyk pojechały na wycieczkę do Złotego Stoku.
Swoją wyprawę rozpoczęliśmy już o 7 rano, kiedy to autokarem wyruszyliśmy z parkingu koło basenu. Po około trzech godzinach dotarliśmy do Złotego Stoku, gdzie zaczęliśmy od zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej w kopalni złota. W jej skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda", „Chodnik Śmierci", spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej". Dużą atrakcją był dla nas udostępniony do zwiedzania skarbiec, w którym mieści się 1066 „złotych" sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj. przez ok. 1000 lat. Z poziomu pod wodospadem tzw. tajemniczych chodników Sztolni Czarnej z poziomu dziewiątego, wyjechaliśmy na zewnątrz trasą ok. 300 metrową podziemnym pomarańczowym tramwajem – największą atrakcją turystyczną w kopalni złota.
Następną atrakcją była sztolnia. Przejście w kaskach na głowie bardzo wąskimi korytarzami stanowiło nietypową atrakcję, ale również było dla nas nie lada wyzwaniem. Z kopalni przeszliśmy do Średniowiecznego Parku Techniki, który stanowi replikę średniowiecznej osady górniczej wyposażonej w urządzenia skonstruowane w skali 1:1 na podstawie rycin oraz opisów Georgiusa Agricoli. Jest to jedyna taka atrakcja w Europie. Na terenie parku znajduje się Izba Pamięci pokazująca historię miasta Złoty Stok. Dodatkowo w Osadzie Górniczej natrafiliśmy na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który zakończył się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Atrakcja ta nawiązuje do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku jak i do jego zawodu – kat odgrywał ważną rolę przy karaniu m.in. górników, którzy kradli złoto.
W Średniowiecznym Parku Techniki uczniowie mogli „przekonać się na własnej skórze", jak ciężkie życie wiodły dzieci w średniowieczu, jakie prace należały do ich obowiązków, więc większość z nich zgodnie stwierdziła, że obowiązek szkolny nie jest porównywalny do obowiązku ciężkiej wykonywanej pracy dziecka średniowiecznego.
Kolejnym elementem naszej wyprawy, już w drodze powrotnej do Chojnowa, była wizyta w McDonald’s, gdzie wszyscy zasłużyliśmy na chwilę odpoczynku i ciepły posiłek.
Wycieczka była bardzo udana. Z ogromem wrażeń wróciliśmy do Chojnowa.
Serdecznie dziękujemy p. Kamili Karczmar oraz p. Barbarze Augustynowicz, które pojechały z nami w roli opiekunów.