Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


Scenariusz zajęć – klasy I, II (dzieci przebywające w świetlicy szkolnej),
kółko recytatorskie.

Data: 27.11.2018.

Czas realizacji: 1 godz. lekcyjna

Rodzaj zajęć: zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego (realizacja celów związanych z orientacją zawodową w klasach I – III), zajęcia logopedyczne.

Temat: Zawody, które wymagają odpowiedniej dykcji.

Ćwiczenia, które pomagają wykształcić poprawny sposób mówienia.

Cele ogólne zajęć:

- zapoznanie ucznia ze znaczeniem słowa „dykcja";

- przedstawienie uczniom zawodów, w których dykcja jest zasadniczą umiejętnością podczas ich wykonywania (śpiewak, aktor, prezenter telewizyjny lub radiowy, nauczyciel);

- usprawnianie aparatu artykulacyjnego i oddechowego: ćwiczenia usprawniające narządy mowy, ćwiczenia oddechowe (pobudzanie przepony, wydłużanie fazy wydechowej, utrwalanie mówienia na wydechu), ćwiczenia fonacyjne (wyrabianie umiejętności modulowania wysokości głosu),
czyli ćwiczenia przygotowujące do wykonywania omawianych zawodów;

- rozwijanie umiejętności poprawnego odczytywania krótkich wierszyków trudnych do czytania ze względu na położenie w wyrazach poszczególnych głosek wymagających prawidłowej artykulacji.

Cele operacyjne zajęć – Uczeń:

- zna znaczenie słowa „dykcja";

- potrafi wymienić zawody, w których dykcja jest zasadniczą umiejętnością podczas ich wykonywania (śpiewak, aktor, prezenter telewizyjny lub radiowy, nauczyciel);

- poprawnie wykonuje ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe i fonacyjne,
które usprawniają aparat artykulacyjny oraz oddechowy i przygotowują
do wykonywania omawianych zawodów;

- poprawnie odczytuje krótkie wierszyki trudne do czytania ze względu
na położenie w wyrazach poszczególnych głosek wymagających prawidłowej artykulacji.

Metody i techniki pracy: rozmowa kierowana, metoda ćwiczeń i praktycznego działania, praca z tekstem.

Formy pracy: indywidualna, grupowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: kolorowe piórka, karty z wierszykami, nagrody.

 PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.       Rozmowa na temat znaczenia słowa „dykcja" oraz zawodów,
które wymagają posiadania tej umiejętności podczas ich wykonywania.

Dykcja – sposób mówienia, poprawnego wymawiania wyrazów przy uwzględnieniu wszystkich procesów zachodzących w wyrazach i na ich granicach. Zasadnicza umiejętność w wykonywaniu takich zawodów jak: śpiewak, aktor, prezenter telewizyjny lub radiowy, nauczyciel.

2.       Zapoznanie uczniów z ćwiczeniami, które przygotowują do wykonywania tych zawodów i pomagają w nabywaniu właściwej dykcji:

a)      ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny: bajka koartykulacyjna;

b)      ćwiczenia różnicujące fazy wydechowe: wdech nosem, wydech ustami;

c)       ćwiczenia na rozruszanie przepony: wskazanie prawidłowego toru oddechowego, wiersz „Śmiecholandia";

d)      ćwiczenia wzmacniające wydech: dmuchanie na piórka;

e)      ćwiczenia wydłużające fazę wydechową: wypowiadanie na jednym wydechu pojedynczych głosek, np. naśladowanie syczenia węża (sss…), wypowiadanie na jednym wydechu coraz dłuższych ciągów – wyliczanie dni tygodnia, wiersz „Królewskie granie" z podziałem na grupy;

f)        ćwiczenia fonacyjne: samogłoski (bez głosu, szeptem, z głosem), samogłoski ze spółgłoskami – abba, obbo, ubbu, ebbe, ibbi, ybby;

g)      ćwiczenia fonacyjne wyrabiające umiejętność modulowania wysokości głosu: wymawianie połączenia samogłosek „au" z różną intonacją – wyrażającą pytanie, twierdzenie, zdziwienie, gniew, zadowolenie, przeczenie, drwinę;

h)      ćwiczenia artykulacyjne: ćwiczenia w wypowiadaniu tekstów – odczytywanie wierszyków.

3.       Podsumowanie zajęć, wręczenie nagród.

                                                                                             Opracowała:

                                                                                       Agnieszka Barszczyk

                  PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.            Rozmowa na temat znaczenia słowa „dykcja" oraz zawodów, które wymagają posiadania tej umiejętności podczas ich wykonywania.

Dykcja – sposób mówienia, poprawnego wymawiania wyrazów przy uwzględnieniu wszystkich procesów zachodzących w wyrazach i na ich granicach. Zasadnicza umiejętność w wykonywaniu takich zawodów jak: śpiewak, aktor, prezenter telewizyjny lub radiowy, nauczyciel.

2.            Zapoznanie uczniów z ćwiczeniami, które przygotowują do wykonywania tych zawodów i pomagają w nabywaniu właściwej dykcji:

a)            ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny: bajka koartykulacyjna;

b)            ćwiczenia różnicujące fazy wydechowe: wdech nosem, wydech ustami;

c)            ćwiczenia na rozruszanie przepony: wskazanie prawidłowego toru oddechowego, wiersz „Śmiecholandia";

d)            ćwiczenia wzmacniające wydech: dmuchanie na piórka;

e)            ćwiczenia wydłużające fazę wydechową: wypowiadanie na jednym wydechu pojedynczych głosek, np. naśladowanie syczenia węża (sss…), wypowiadanie na jednym wydechu coraz dłuższych ciągów – wyliczanie dni tygodnia, wiersz „Królewskie granie" z podziałem na grupy;

f)             ćwiczenia fonacyjne: samogłoski (bez głosu, szeptem, z głosem), samogłoski ze spółgłoskami – abba, obbo, ubbu, ebbe, ibbi, ybby;

g)            ćwiczenia fonacyjne wyrabiające umiejętność modulowania wysokości głosu: wymawianie połączenia samogłosek „au" z różną intonacją – wyrażającą pytanie, twierdzenie, zdziwienie, gniew, zadowolenie, przeczenie, drwinę;

h)            ćwiczenia artykulacyjne: ćwiczenia w wypowiadaniu tekstów – odczytywanie wierszyków.

3.            Podsumowanie zajęć, wręczenie nagród.